Pinhan

Pinhan – Elif Şafak

Tür:Roman
Yazar:Elif Şafak
Yayınlanma Tarihi:1997
Yayınevi:Doğan Kitap
Karakterler

Pinhan: Doğal olarak çift cinsiyetli doğan, Romanın ana kahramanıdır. Dürri Baba’nın Tekke’sinde yaşıyor ve ardından Kendini aramak için tekkeden ayrılıp İstanbul’a gider. Bir mahallenin kurtarılması sonucunda ölür.

Dürri Baba: Pinhan’ı yakalayan tekke şeyhidir. Sezgileri çok güçlü bir kişidir.

Kevser Nine: Mahalledeki çift başlılığı ortadan kaldıran ve mahalledeki dertleri, belaları savuran kadındır.

Konusu

Tekkeyi terk edip kendisini aramak için İstanbul’a giden Pinhan’nın hikayesi anlatılmaktadır. “çift başlılığını” yenmek için kendini arar ve kendini bulmak için İstanbul’a giden ve orada yaşamış olduğu olaylar konu edinmiştir.

Pinhan Özeti

Yedi çocuk oynar, Kuşları avlarken büyülü bir kuşu takip etmeye başlarlar. Gittikleri yolda, elma ağacından elma yağması gibi bir ses duyarlar. Sadece ağacın tepesine çıkıp kaçmayan çocuk yakalanır. Çocuğun adı Pinhan’dır. Ve Dürri Baba tarafından yakalanmıştır. Bu olaydan sonra Pinhan, Dürri Baba Tekkesi’ne girer. Çocuk çift cinsiyetlidir ve kimliği bölünürken iç çatışmalar yaşar. Dürri Baba ona beden şehrine girip kalbinin onu götürdüğü yere gitmesini söyler. Kanat alıp uçma vaktinin geldiğini anlayan Pinhan, İstanbul’a gider. Burada garip olaylarla karşılaşır. Dürri Baba’nın verdiği inciyi çalan Pinhan, Akrep Arif ilçesine gider. Bu mahallenin Nakş-Nigar adlı ikinci bir adı vardır. Bu iki isme dayanamayan mahallede kötü şans başlar. Mahalleden Kevser Nine, istihare’ye gider ve mahalleden iki başlı bitince dertlerin çıkacağını söyler.

Kocakarılar mahallenin iki başlılığını çözümünü Pinhan’ın “çift başlığı” nda bulur. Doğuştan hem erkek hem de kadın olan Pinhan, bu mahalledeki tek kişi olursa mahalledeki lanet kalkacaktır. Bu isteklerini kabul eden Pinhan, ona büyü yapmalarına izin verir ve bir kadın olarak uyanır. Ancak süreç tam olarak beklendiği gibi gitmez ve Pinhan büyüler yapılırken bir yılanın onu ısırdığını görür.

Romanın sonunda Pinhan, Dürri Baba Tekkesi’ne döner ancak Tekkenin yakılıp yıkıldığını görür. Kısa bir süre sonra “yılanın zehri” yüzünden hayatını kaybetti ve İstanbul’da tanıştığı ve aşık olduğu Karanfil Yorgaki tarafından bulunup gömülür.

Kısa Bilgiler
  • Pinhan, 1997 yılında yayınlanmış olan Elif Şafak’ın ilk romanıdır.
  • Elif Şafak bu romanında her ana bir hikaye sığdırmıştır.
  • 1998 yılında Mevlana Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

Pinhan – Kitap Açıklaması

Elif Şafak’ın ilk kitabı olan bu eserin ilk basımı, 2009 yılında yayımlanmıştır. Yazarın ilk eseri olma özelliğini taşıyan bu kitabın kapak tasarımı Uğurcan Ataoğlu, kapak resmi Mercan Dede’ye aittir.

Elif Şafak bu kitabıyla 1998 yılında Mevlana Büyük Ödülü’nü kazanmıştır.

Yazarın ilk romanı olan bu eserde tasavvuf teması işlenmiştir. İstanbul’a gelen bir derviş aracılığıyla eski İstanbul yaşamını anlatan yazar, yüzlerce yıl önceki insan aklını ve ruhunu meşgul eden düşüncelerin, bugünden pek farklı olmadığına dikkat çekmiştir. Yazarın hikâyelerde zaman zaman Arapça ve Farsça kelimeler kullanması hikâyeleri daha gerçekçi kılmıştır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,481TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular