Sol Ayağım

Sol Ayağım – Christy Brown

TürYazarYayınlanma Tarihi
Yaşam ÖyküsüChristy Brown1954
Konusu

Doğuştan beyin felci ile dünyaya gelen ve sadece sol ayak parmaklarını oynatabilen İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown, ailesiyle yaşadığı zorlukları, birey olarak verdiği olağanüstü mücadeleyi konu edinen bir romandır.

Sol Ayağım Özeti

Roman, on altı bölümünden oluşuyor ve her bölümde yazarın hayatından bir macera ve kesit yer alıyor.

Christy Brown’ın farklı bir çocuk olan serebral palsili annesi, doktorların onun zihinsel engelli olduğunu ve uzun yaşayamayacağını düşündüklerini keşfeder. Doktorların ne dediğine aldırmadan ve umudunu kaybetmeden oğlu için her şeyi yapar. Bunun farkında olan Christy Brown, bir süre vücudunu hareket ettirmeden çevresini gözlemleyerek hayatına devam eder. Bir gün ablasının tebeşirle ödevini yaparken sol ayağıyla tebeşiri alır ve bir şeyler çizmeye başlar. Bu, annesi de dâhil olmak üzere herkes için bir şok olur ve ona olan umudu bir kez daha durur. Annesi daha sonra mektuplarını öğretmeye karar verir.

Sonraki bölüm, Christy Brown’ın sol ayağını kullanarak ve annesinin yardımıyla alfabeyi baştan sona öğrendiğini gösteriyor. Sol ayağıyla çizim yapmak ve bir şeyler öğrenmek hayatında yeni bir sayfanın başlangıcı haline gelmiştir. Christy Brown daha fazlasını ister ve alfabenin ötesindeki kelimeleri öğrenmeye başlar. Önce annesini yanına çağırır ve ona ilk sözünü gösterir. Kelime ANNE’dir.

Christy Brown hayatını tamamen sol ayağı üzerinde yaşamaya devam ediyor. Ama bağımlı olduğu bir oyuncağı da var. Aynı zamanda oyuncak bebek arabasıdır. Onun sayesinde kardeşleriyle her yere gidebilir ve hayatın tadını çıkarabilir. Onu dış dünyaya bağlayan tek şey Harry adını verdiği oyuncak bebek arabasıdır. Ama araba eski ve bir gün bozulacak ve kullanılamaz hale gelecek. Kardeşleri artık onsuz oynamaya gidiyor ve hiçbir şey yapmadan onları izlemeye başlar.

Bir gün yalnız kaldığında boyaları alır ve boyamaya başlar. Bunu gören annesi ona yardım eder. Resim yapmak Christy Brown’ın en büyük arzusu haline gelir. Daha sonra bir doktorun yardımıyla fizik tedaviye başlar. Fizik tedavide başarılı olmak için Christy sol ayağını kullanmayı bırakmalıdır. Christy tedavisine devam ederken bir yandan da yeni arayışlara girer. Bir gün abisi ödev yaparken yazmanın ne kadar zor olduğunu görür ve aklına bir fikir gelir. Şarkı söyleyecek ve kardeşi onun için yazacak. Christy bir kitap yazmaya karar verir ama bir şeyler eksiktir. Sonra yine doktorundan yardım ister ve bu sefer doktoru ona kitap yazmayı öğretir. Böylece Christy kendi otobiyografisini yazmaya başlar.

Christy kitabının ilk iki bölümünü, Letter A ve ANNE’yi tamamlar. Doktorunun çabalarıyla bir yardım gecesi düzenlenir ve doktoru bu iki bölümü sahnede okumak ister. Christy ve ailesi çok heyecanlıdır. Christy sahnede, annesi ve babası ön planda. Doktor iki bölümü okuduğunda herkes çok duygulanır ve onu ayakta alkışlar. Zihinsel engelli olduğu düşünülen Christy artık hem ressam hem de yazar olmuştur.

Sol Ayağım – Kısa Bilgiler

  • Sol Ayağım (İngilizce: My Left Foot), beyin felci geçiren İrlandalı yazar, ressam ve şair Christy Brown’un 1954’te kaleme aldığı otobiyografisidir.
  • Christy Brown daha sonradan Mary Carr ile 1972 de evlenmiştir.
  • Kitap, Daniel Day Levis’in baş rolünü oynadığı ve performansıyla Oscar Ödülü kazandığı filme konu olmuştur.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 5]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular