Savaş Pilotu

Savaş Pilotu – Antoine de Saint-Exupery

Tür: Yaşam Öyküsü
Yazar:Antoine de Saint-Exupery
Yayınlanma Tarihi:1942
Yayınevi:Genç Destek
Karakterler

Kitapta kişiler üzerinde hiç durulmamıştır. Ancak kitapta en çok adı geçen kişi fotoğrafları çeken teğmen Dutedre’dir.

Konusu

Kitap, bir uçuş görevi değil, bu görevin boşun olduğunu ve hiçbir nedeni olmamasına rağmen, kendisi ile beraber diğer uçak personelinin yaşamının sebepsiz yere büyük tehlikeye atıldığını hissettiği için duyduğu üzüntüdür. Kitabın birçok bölümünde ise yazarın uçuş sırasındaki rüyalarını anlatıyor.

Savaş Pilotu Özeti

Kitap, yazarın okul yıllarını hayal ederek başlar. Gençliğinde bir okul gününde okulda arkadaşlarıyla yaptığı sohbetleri, arkadaşlarının özelliklerini ve o yıllarda neler yaptığını anlatmaya başlar. Ardından hayal dünyasını bir kenara bırakıp gerçek dünyaya geri döner. Aslında bir konferans odasında rüya görür ve uçuş emrini bekler. Bu kitapta Saint EXUPERY, içinden geçtiği çok tehlikeli bir keşif uçuşunu anlatmaktadır. Fransız ordusunda bir pilot ve Almanlara karşı savaşıyor. Bu keşif uçuşunun gerçek bir anlamı yoktur. Çünkü bu uçuşu tamamlayıp sağ salim geri dönmek imkânsız gibidir. Daha önce bu tür görevlere giden uçakların çoğu geri dönmez. Geri dönse bile getirdiği bilgiler hiçbir işe yaramaz. Çünkü Fransız ordusu ağır kayıplar verip ve geri çekilen uçakların yüzde sekseni düşürülür. Elde edilen bilgiler kullanılmayacaktır. Uçuş emrini alır. Emri veren donanma komutanı bu görevin anlamsız olduğunu biliyor. Ancak emir genelkurmaydan geldi ve yapılacak bir şey yoktur. Fotoğrafları çekecek olan Teğmen Dutedre ve bir makineli tüfekçi ile birlikte uçarlar. Uçuş sırasında onları altı Alman savaş uçağı takip ediyor.

Aziz EXUPERY, savaşçıların görüş alanından güneşe doğru uçar ve onlardan kaçar. Yazarın dövüşçülerden kaçarken bile hayalleri vardır. Uçakları eşek arılarına benzetiyor. Kitap, bu uçuş sırasında yaşanan olaylardan ve hayallerden oluşmaktadır. Savaş uçaklarının ardından fotoğraf çekmek için alçaldıklarında yoğun ateşe maruz kalıyorlar. Yazar bu yangınlardan nasıl kurtulacağını da biliyor. Daha sonra hafif yaralanan uçakla üsse geri dönmeyi başarırlar ve orada kahramanlar gibi karşılanırlar. Özellikle dokuz kilometre yükseklikte donmuş manevralar ve aletlerle altı savaş uçağından nasıl kurtulduğunu duymak, onu çok iyi bir pilot olarak abartmalarına neden olur. Yazar deneyimlerini ve hayallerini yeniden inceler ve neden böyle hayaller kurduğunu düşünür. Kitap böyle bitiyor.

Savaş Pilotu – Kitap Açıklaması

“Savaş macera değildir, hastalıktır. Tıpkı tifüs gibi.”

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından biri olan Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’den savaşın anlamsızlığı, yıkıcılığı ve bedeli üzerine etkileyici ve gerçekçi bir roman…

Kendisi de savaş pilotu olan ve hayatını bir uçuşta kaybeden ünlü Fransız yazar Antoine de Saint-Exupéry, 2. Dünya Savaşı’nda Almanlarla çarpışmaya devam eden bir avuç Fransız pilotun hikâyesini kendinden de çok izler katarak anlattığı bu kitabında cesareti, korkuyu, ölümü, hayatı, umudu ve umutsuzluğu sorguluyor. Yaşamın yüceliğine ve sevmenin gücüne kıymetli anlamlar katıyor.

Exupéry’nin bu otobiyografik eseri, savaşın insanlık tarihinde açtığı yaraları içeriden bir gözle en gerçekçi haliyle aktarmaktadır.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,485TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular