Ana SayfaKişisel GelişimCoco Chanel- Moda Geçer Stil Kalır

Coco Chanel- Moda Geçer Stil Kalır

Coco Chanel- Moda Geçer Stil Kalır – Zeynep Tütüncü Güngör

Tür:Kişisel Gelişim, Yaşam Öyküsü
Yazar:Zeynep Tütüncü Güngör
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Destek Yayınları
Konusu

“Coco” lakaplı 20. yüzyılın en önemli moda tasarımcılarından biri olan Coco Chanel’in devrimci moda anlayışı, iki dünya savaşı öncesi ve sonrasında deneyimlerini kadınların daha özgür giyinebilmesi konusunda nasıl kullandığı ve bu mücadelesini konu alan hayat hikâyesi anlatılıyor.

Coco Chanel – Moda Geçer, Stil Kalır Özeti

Gabrielle Bonheur Chanel 1883 yılında Fransa’nın batısında yoksul bir aileye gözlerini açar. Annesi çamaşır yıkayarak geçimini sağlayan Eugénie Jeanne Devolle, babası ise iş elbiseleri ve iç çamaşırları satan 28 yaşındaki Albert Chanel’dir. Anne ve babası Chanel doğduktan 15 ay sonra evlenmeye karar verirler, ancak Chanel’in mutlu bir aile hayatı olamamıştır. Chanel 11 yaşına geldiğinde annesini tüberkülozdan kaybeder ve babası Albert öksüz oğullarını bir çiftlik işçiliğine yollarken, 3 kızı Chanel, Julia ve Antoinette’yi yetimhane’ye bırakır. Chanel yetimhaneye bırakılırken babasının ardından uzunca bakar ancak babası arkasını hiç dönmez bile… Yine de hayatı boyunca yetimhaneye bırakıldığını asla kabul etmez, aksine zengin bir aileye mensup olduğuna dair hikâyeler anlatır. Neredeyse zengin bir ailenin çocuğu olduğuna kendini bile inandırmıştır.

Chanel 18 yaşına geldiğinde yetimhaneden ayrılması gerekmiştir. Babasının en küçük kardeşi Adrienne neredeyse Chanel ile yaşıttır. Halası ve eşinin çocukları olmadığından da Adrienne ve Chanel onlarla beraber kalır. Burada Katolik kızların eğitim gördüğü bir okula verilirler. Chanel, burslu bir öğrenci olduğundan diğer para ödeyen ve pahalı elbiseler giyen sınıf arkadaşları tarafından çok sevilmez. Ancak bu okulun Chanel’e kattığı, ona ilerde çok büyük kapılar açacak olan bir yetenek kazandırır: Dikiş dikmek.

Adrienne ve Chanel, zamanlarını dikiş yaparak geçirirler ve bir gün bir tuhafiyede tezgâhtar olarak çalışmaya başlarlar. Hafta sonları da süvari kıyafetleri dikmek üzere farklı bir terzide çalışırlar ve bu işi baya sevmişlerdir. Çalıştıkları terziyi çok sayıda süvari ziyaret eder. Bu süvarilerden biri Chanel’i bir kabareye davet eder ve Chanel burada Adrienne ile beraber sahneye çıkarak ismini “Coco” yapan şarkıyı seslendirir. Seyirciler bu sebeple ona Coco ismini takarlar. Chanel o dönem eski bir süvari subayı olan, üst sınıf bir ailede büyüyen Balsan ile yakınlaşmaya başlar ve onun yaşadığı şatoda 3 sene kalır. Böylelikle Chanel lüks bir yaşama adım atar, ancak ilk zamanlar mutlu olsa da Balsan’ın ilgisiz davranışları ve onu çevresinden gizleyişi Chanel’i mutsuz eder. Bir gün yine bir davet sırasında Balsan’ın arkadaşı Capel ile tanışır ve birbirlerine âşık olurlar. Chanel’in kalbi yeniden çarpıyordur. Ancak bu yakınlaşma Balsan’ı rahatsız eder ve kıskançlık duymasına sebep olur. Capel ile çıktığı tatile rağmen Balsan, Chanel’i yanında tutmaya çalışır ve Capel’in soylu bir kızla evlilik yapacağı haberini verir. Bunun üzerine Chanel adeta yıkılır.

Balsan ve Capel, Chanel’in kendisi ve arkadaşları için tasarladığı şapkaları satabileceği bir iş kurması için gerekli tüm masrafları karşılarlar. Böylelikle Chanel de sosyete kadınlarının oldukça dikkatini çekecek tasarımlar üretmeye başlar ve hızla başarılı olur. Coco Chanel, kadınları dönemin ihtişamlı ve konforsuz olan korse gibi kıyafetlerden kurtararak daha özgür olabilecekleri kıyafetlere kavuşturmayı amaçlar ve maskülen tarzın da kadınlara yakışabileceği yönünde o döneme göre devrimci bir bakış açısı vardır.

Chanel, zaman içerisinde büyük başarılara ulaşır ve Capel’in kendisi için yaptığı tüm yatırımları geri öder. Capel bir gün geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybeder ve Chanel psikolojik olarak çok büyük bir darbe alır. Capel, mirasının bir bölümünü de Chanel’e bırakmıştır.

Chanel zaman içerisinde ünlü sanat ve sosyete çevresine girer ve burada da adından söz ettirir. Sanat çevresinden de yaşadığı aşklar olur. Bu ilişkileri ve tecrübeleri hep Chanel’e yeni bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu ilişkilerinden biri sayesinde tanıştığı bir kimyager sayesinde en ünlü parfümü olan N:5 ‘ı piyasaya sürer ve bu parfümden bir servet elde eder.

Tüm moda dünyası artık Chanel’den bahseder hale gelir ve Chanel bu dönemde çok sayıda mağaza açar. Hatta Chanel’in bu başarısı Atatürk’ün de ilgisini çeker ve Türk ordusu 1930’lu yıllardan 1980’lere dek Chanel imzalı üniformalar giyerler.

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan buhran nedeniyle bir dönem mağazalarını kapatır ancak bir süre sonra geri dönerek tekrar moda dünyasını derinden etkilemeye devam eder. Bir dönem tasarımlarının yaşı kadınlara hitap ettiği söylense de o yine de tasarımlarına yeni bir soluk kazandırarak kısa bir zamanda bu eleştirilerin önüne geçer.

Coco Chanel çalkantılı yaşamı, yaşadığı tutkulu aşklar, başarıları, kadınlara özgürlük veren kıyafet tasarımları ve moda devrimleriyle yirminci yüzyılın moda kraliçesi olarak tanımlanmaya başlar ve kendine özgü tarzını her fırsatta ortaya koyar.87 yaşına kadar yoğun çalışma hayatına devam eder. Ancak bir gün Ritz Otel’deki odasına çıktığında hizmetçisine çok yorgun olduğunu söyledikten ve daha sonra nefes alamadığı için ondan pencereleri açmasını istedikten sonra hayata gözlerini yumar. Ölümünden sonra bile dikkat çekici ve ikonik bir karakter olmayı, moda dünyasına ilham vermeyi sürdürecektir.

Coco Chanel – Moda Geçer Stil Kalır – Kitap Açıklaması

“Bazı insanlar lüksün fakirliğin karşıtı olduğunu düşünüyor. Oysa lüks, bayağılığın karşıtıdır.” -Coco Chanel

Talihsizliklerle başladığı hayatına gösterişli, ışıltılı ve kalabalık bir dünyada devam etti Coco Chanel…

Elinden hiç düşürmediği makasıyla modaya, kadına ve özgürlüğe yön verdi. Kıyafette ve 20. yüzyıl kadın stilinde bir devrim yarattı. Onun hedefi sıradan bir terzi olmak değil yüzyıllarca adını taşıyacak ve özgür kadın imajına hitap edecek bir marka yaratmaktı. Bunu başarmak için verdiği mücadelede hiç pes etmedi, hiç yorulmadı, sadece çalıştı. Coco Chanel’in ilham veren çalkantılı ve moda tarihini değiştiren kararlara imza attığı yaşamöyküsünü soluksuz okuyacaksınız.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Sinem Ezgi Akbulut
Sinem Ezgi Akbulut
Okur - Yazar - Çizer

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

791BeğenenlerBeğen
3,644TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
52AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular