Adı: Aylin

Adı: Aylin – Ayşe Kulin 

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Ayşe Kulin 
Yayınlanma Tarihi:1997
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Aylin Devrimel: Romanın başkahramanıdır. Aylin sıra dışı bir karakterdir. Yazar Aylin’i Deli Fişek olarak tanımlar. Birçok erkekle evlenen, kendi arzu ve isteklerinin peşinden giden, tıp eğitimini tamamlayarak ünlü bir doktor olan kadın karakterdir.

Giritli Deli Mustafa Paşa: Aylin’in anne tarafından dedesi Abdülmecit döneminde sadrazam olan Giritli Deli Mustafa Paşa’dır. Öfkesinden dolayı Deli olarak bilinir. Aylin’e en çok benzeyen kişidir.

Nilüfer: Aylin üzerinde en çok söz sahibi olan otoriter bir abladır.

Tayibe: Nilüfer’in kızıdır. Aylin’in sırdaşı arkadaşı gibi gördüğü ve eğitimi için yanına aldığı karakterdir.

Diğer Karakterler

Leyla Devrimel: Aylin’in annesidir.

Cemal Devrimel: Aylin’in babasıdır.

Aziz Tanrısever: Nilüfer’in ilk eşidir.

Kasım Gülek: Nilüfer’in son eşidir.

Hilmi Bayındırlı: Aylin’in dayısıdır.

Prens Ben Tekkouk: Aylin’in ilk eşidir.

Polat Saran: Aylin’in evliliği sırasında ilişki yaşadığı karakterdir.

İrena: Aylin’in hastasıdır.

Rahibe Nancy: Aylin’in hastasıdır.

Konusu

Türkiye’den Amerika’ya uzanan ve ölümüyle sonuçlanan Aylin’in başından geçen olaylar ve hayatı konu edinmiştir.

Adı Aylin Özeti

Roman, Aylin’in cenazesi ile başlar. Romanın kurgusu geçmişe dönüşlerden oluşur. Yazar Ayşe Kulin, yirmi yıl sonra amcasının başkahramanı olan kızı Aylin ile Londra’da tanışma fırsatı bulur. Aylin “Tek bir ülkeye, tek bir ilkeye sığmayacak kadar güçlü; Hayatını tek bir eş ve tek bir meslekle geçirmeyecek kadar hızlı esen bir rüzgâr olarak tanımlanan bir kadındır.

Aylin, ablasıyla birlikte Fransa’ya yerleşir. Annesinin ölümünden sonra kendini boşlukta hisseder ve burada Arap prens Senusi ile evlenir. Evlilik onun için hayal kırıklığıyla biter. Eşini Fransa’da okuyan Polat isimli Türk öğrenciyle aldatır. Aylin bu ortaya çıkınca Türkiye’ye kaçar. Tıp okumak için Avusturya’ya gider. Burada Jean Pierre ile evlenir. Ondan da boşanır. Amerika’da iyi bir doktor olur. Michelle’le orada evlenen Aylin de Michelle’den ayrılır. Amerika’da çeşitli ilişkileri olan Aylin, orduda görev yapmaktadır. Amerika’nın Körfez Savaşı’nda askerlere cesaret hapları verdiğini ortaya koyuyor. Engellerle karşılaşınca ordudan istifa eder ama bir gün arabasının altında ölü bulunur. Romanda Aylin, dedesi Giritli Deli Mustafa Naili Paşa ile karşılaştırılır.

Adı Aylin – Kitap Açıklaması

Aylin Radomisli Cates, 19 Ocak 1995 Perşembe günü, evinin bahçesinde, o sabah evini temizlemeye gelen hizmetçisi tarafından, kendi arabasının altında ölü bulundu. Üstünde ve etrafta nasıl öldüğüne dair hiçbir iz yoktu. Bir hırsızın saldırısına uğramış değildi. Bir katille boğuşmamıştı. Elbisesi yırtılmamış, tırnakları kırılmamıştı. Çorapları bile kaçmamıştı. Kaptıkaçtı tipi arabası, parke taşı döşeli dümdüz avluda, aklın alamayacağı bir nedenle kayarak, dört parmak yüksekliğindeki seti atlamış, meyil aşağı inmiş, ön tekerlekleri yolda, arka tekerlekleri duvara takılı durmuştu. Aylin, arabanın altına çaprazlamasına girmiş, sırtüstü yatıyordu. Üstünde abiye bir gri döpiyes, yakasında yarım ay biçiminde bir elmas broş, parmağında tek taş yüzük vardı. Otopsi raporuna göre, iki gün önce, Salı gecesi ölmüştü. 

Türkiye’nin tartışmasız en ünlü kitaplarından biri Adı: Aylin, prenseslikten Amerikan ordusuna uzanan baş döndürücü bir hayatın romanı…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular