Ana SayfaBiyografilerAntoine de Saint Exupery

Antoine de Saint Exupery

Doğum:1900, Lyon – Fransa
Ölüm:1944 Akdeniz’de Marsilya açıklarında
Meslek:Yazar, Pilot

Antoine de Saint Exupery Kimdir?

Antoine de Saint-Exupéry beş kardeşin arasında üçüncüsüydü. Aristokrat bir aileye mensup olan Exupéry dört yaşındayken babasını kaybetti ve bu durum neticesinde yoksullaşmaya başlamışlardır. Anneleri kültürlü bir kadındı ve böylelikle ki İlk öğretmenleri de anneleri oldu. Exupéry okulda başarılı bir öğrenci olmadığı gibi ödevlerle de arası yoktu ve sürekli cezalar alıyordu. Uçaklarla 12 yaşında tanışarak evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girer uçakları yakından seyredip onlara binip uçurma hayalleri kurardı.  12 yaşındayken bir pilot ile tanışması sonucunda uçağa binip uçurmaya başlamıştır. Kardeşi François’in ölümü onu ve ailesini derin bir şekilde sarsmıştır. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı çok istediği halde annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydolmuştur. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts’ta mimarlık fakültesine girmiş ve 21 yaşında da orduya çağrılmıştır. Eğitimini yarıda bırakıp askere giderek, askerlik görevini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yapmıştır. Strasbourg şehrinde pilotluk eğitimi aldı. Askerliğin ardından ailesinin isteği üzerine Paris’te bir ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başlayarak Ticaret  girişmiş ve neticesinde ise başarısız olmuştur. Bu başarısızlığı onu yazıya yöneltmiş ve yazmaya başlamıştır.

1926 yılı hayatında bir dönüm noktası oluşmuş ve tekrardan uçmaya başlamıştır. Toulouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak göreve başladı. İlk kitabı Güney Postası’nı bitirdi. Burada ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu. Aynı şirketin Arjantin bölge sorumluluğuna getirildi. Gece Uçuşu adlı romanı Arjantin’deki yaşantısını da anlatmıştır. Paris’te evlenerek bir yuva kurmanın temelini atmıştır. 35 yaşındayken uçağı arıza yaptı ve Tunus’ta çöle zorunlu iniş yapmış ve  kaybolmuştur. Dört günlük zorlu çöl macerası ardından Bedeviler tarafından bulundular. Ayrıca daha sonraları çıkarmış olduğu Küçük Prens kitabında da bu yaşantısını aktarmıştır. İspanya İç Savaşı boyunca Fransız gazetesi adına muhabir olarak görev yapmış, Havacılık alanında birçok buluşa imza atmıştır. Gece uçuşlarını düzenleyen cihazların geliştirilmesinde katkı sağlayarak II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya’nın işgaline uğramıştır Komutanları Exupéry’ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Fransa’nın yenilgisi üzerine ABD’ye gitti. Buradayken yazdığı Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu adlı iki kitabı New York’ta çok tutuldu. En önemli eseri Küçük Prens’i de bu dönemde yazdı. Ülkesinin işgal altındaki durumuna çok üzülmekteydi. Olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika’ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti.

31 Temmuz 1944’te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulundu.

Antoine de Saint Exupery Eserleri

Antoine de Saint Exupery’in Sözleri ve Alıntılarına Bakmanızı Öneririz.

Sayfamızda Antoine de Saint Exupery’in sözleri ve alıntılarına yer alır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular