Papazın Kızı

Papazın Kızı – George Orwell

Tür YazarYayınlanma Tarihi
Roman, Yaşam ÖyküsüGeorge Orwell1935
Karakterler

Dorothy: Fedakar, Çalışkan ve iyi niyetli bir papazın kızıdır. Babasının dükkanına ve kilisedeki işlerle uğraşan ana karakterdir.

Warburton: Dorothy’un komşusudur. Arkadaşı ile kaçtığı dedikodusunu yayar ve Dorothy’ın yaşadığı yerden uzak kalmasına neden olur. Ve daha sonra onu tekrardan kasabaya getirir.

Nobby: Evsiz biridir. Dorothy ile bir süre bir başlarına evsiz bir şekilde yaşar ve iyi anlaşırlar. Ancak daha sonraları Nobby hırsızlık yaparak hapse girer.

Konusu

Kırsal kesimde bir papazın kızı olan Dorothy Hare, dükkan borcundan ilçe işlerine, bağış toplamadan, cemaatin pohpohlanmasına kadar her şeyden sorumlu olur. Babası ona tüm görevleri vermesi ile büyük sorumlukları olmaya başlayan Dorothy’nin Tanrı’ya olan inancı tamdır, hayatın kendisine verdiği rolü şikayet etmeksizin kabul eder ve görevlerini yerine getirmeye çalışır.

Papazın Kızı Özeti

Dorothy sadık, çalışkan, hesap verebilir bir aile kızıdır. Tüm zamanını babasının ve kilisesinin işlerine ayırır. O kadar meşgul ki başını kaldırıp aynaya bakmaya vakti bile olmaz. Bütün kasaba, bu çalışkan kızın Dorothy’yi sevmesinin annesiz olduğunu düşünüyor. Annesi onlardan ayrılalı uzun zaman olmuştur. Kasaba, Dorothy’nin meşguliyetlerinden habersizdir. Esnaflara olan borçlar da artmış durumdadır. Onun inancı her şeyin üstündedir. Zihninde kötü bir düşünceye sahip olmaya çalışırsa, kendini bir iğne ile sokar ve kötü düşünceyi uzaklaştırır. Herkes inananları bilir, ancak komşusu Warburton, gerekçesiyle bu şekilde davrandığını düşünür. Komşusu söz konusu bir dedikodu haberi yayar.

Bu olaydan önce Dorothy hafızasını kaybeder. Kendini bambaşka bir şehirde bulur. Burada evsizlerle buluşuyor. Zamanla bu evsizlerden Nobby dışında kimse kalmaz. Nobby ve Dorothy iyi anlaşır, ancak Nobby hırsızlık yapar ve hapse girer. Dorothy’nin hafızası geri gelir. Dorothy babasına bir mektup yazar ve olanları anlatır. Kasaba halkı, arkadaşıyla kaçtığı söylentilerini yaymıştır. Bir kuzeni arar ve Doroth’u bulur, bir okulda öğretmen olarak çalışmaya başlar. Sadece babasından haber bekleyerek sokaklarda dolaşır. O da öğretmekte güçlük çekmektedir. Müdire cimri bir kadındır ve onun için önemli olan tek şey zengin ebeveynlerin dilekleridir. Bir süre sonra işi bırakır. Komşusu Warburton onu geri almaya gelir. Kasabada söylentiler biter ve herkes Dorothy’nin suçlu olmadığına inanır. Dorthy yeni hayatına devam ederken inançsız bir hale gelir.

Papazın Kızı – Kısa Bilgiler

  • Dünya savaşları arasında kalan dönemde Kırsal kesimdeki bir kasabada geçen bir yaşam öyküsü anlatılmıştır.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 4 Ortalama: 4]
Önceki KonuEcinniler
Sonraki KonuSevginin Katıksızı

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular