Elif

Elif – Paulo Coelho

Tür:Yaşam Öyküsü
Yazar:Paulo Coelho
Yayınlanma Tarihi:2010
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Paulo Coelho: Romanın başkahramanı ve aynı zamanda yazarıdır.

Elif: Bir diğer adıyla Hilal olan, hikâyeye yön verecek olan yetenekli, inatçı ve sanatçı olan Türk Kadını.

Rus yayıncı: Kendisine Rusya yolculuğunda yolculuk eden ve geziye ön ayak olan kişi

Rehber: Tao ustası, gizemli Çinli 70 yaşındaki adam.

Konusu

Paulo Ceolho, bu romanda başkahramanı olarak kendisini görüyoruz. Yazar 9288 km’lik çıkacağı bu yolculukta kaderin bir şekilde onu karşılaştırdığı Türk kızı ile akıl almaz bir gerçeği öğrenecektir. Her ne kadar kendisinin başlarda tesadüf sandığı bu yolculuk aslında onun uzun zamandır yapması gereken bir reenkarnasyon boyutunun görmesi gereken bir sırrıdır. Ceolho bu romanda kendisini zaman zaman başkahraman olarak görmeye alıştığımız şekilde karşımıza çıkacak ve bu kez bizden bir karakter ile yeni bir maceraya çıkacaktır. Asıl ilginci olan ise kitaba konu olan Rusya yolculuğuna dair verdiği bilgilerin çoğunun gerçek mekân, zaman ve kişilerden oluşmasıdır. Kim bilir belki yazar gerçekten de yolculuğu sırasında bir Elif ile karşılaşmıştır.

Paulo Ceolho bu kitabını yayımlarken içindeki Türkiye sevgisinden de bahsetmiş Türk okurlarına iyi bir jest yapmıştır.

Elif Özeti

Elif Roman Özeti, Paulo Coelho bunalımda olduğu bir zamanda arkadaşının tavsiyesi ile yolculuğa çıkmaya karar verir. Arkadaşları ile birlikte Faslı bir medyumun kehaneti bu yolculuğa gizem katar ancak kimse bu konuyu ciddiye almaz.  Yolculuğuna daha sonra vazgeçmeye karar veren yazar Londra’nın ardından Brezilya, Rio de Janeiro’ya dönecektir. Fakat Paulo Coelho Birden ani bir kararla kendisini davet eden tüm ülkelere yolculuk yapmaya karar verir. Bunlardan bir tanesi de Rusya’dır. Kendisini çağıran Rus editör ile temasa geçer ve hayalini kurduğu Trans Sibirya demiryolu yolculuğu için yardımcı olursa gideceğimi söyler. Yayıncı bu teklifi seve seve kabul eder ve yolculuğun hikâyesi başlar. Yazar yolculuk öncesi dinlenmek için Moskova’da bir otele yerleşir yanına genç bir kız gelir ve ona kendisiyle konuşması gerektiğini söyler. Bu bir Türk kızıdır ve onun için çok uzaktan geldiğini söyler, adı Hilal’dir. Kendisi 12 yaşından beri Rusya’da yaşamaktadır. Ayrıca kendisi iyi bir keman virtüözüdür. Hilal Paulo Ceolho’nun çıkacağı yolculuk hakkında hiçbir şey bilmez ama onunla gelmek için çok ısrar eder. Yazar bu gizemli ve inatçı kızın teklifini kabul etmek zorunda kalır. Farklı bir karakter olan bu kız ile sonunca yolculuk başlamış olur. Bu arada yazara eşlik eden 70 yaşındaki Çinli Rehber Tao ustası ise hikâyeye Uzakdoğu felsefesini katıyor ve öğretileri ile renk katıyor.  Bu kızda çok ilginç bir şeyler vardır. Yazara inatla birbirlerini uzun zamandır tanıdıklarını söyler.  Sonunda o ve yazar trenin kompartımanda yalnız kaldıklarında bir birbirleri ile göz göze gelirler. Hilal hissettikleri konusunda haklıdır. O anda durum çok farklı bir hal almıştır. İkili önceden tanışmış beraber aynı zamanda yaşamış ve yolları ayrılmıştır. Adına Elif dedikleri bu Sinerji alanında buluşan ruhlar bu yolculuğun gizemini çözecektir. Hilal ile Paulo Coelho, Elif adındaki bu özel enerjiye girerek birbirlerinin hayatlarını ziyaret eder ve Hilal ile yazarın nereden tanıştıkları böylece ortaya çıkar.  Paulo Coelho engizisyon döneminde suçsuz yere ölümüne neden olduğu 8 kadının affına ihtiyaç duyar. O kadınlardan biri de hilaldir.

Kısa Bilgiler
  • Aleph, Brezilyalı yazar Paulo Coelho’nun 2011 tarihli bir romanıdır. Otobiyografik bir anlatım, onun on dördüncü büyük kitabıdır ve maneviyat temasına değinir. Aleph , Coelho’nun ana dili olan Portekizce ile yazılmıştır.
  • Kitap, 2006’da Trans-Sibirya Demiryolunda Asya’da bir hac yolculuğundayken kendi aydınlanma hikâyesini anlatıyor. Romanın adı Jorge Luis Borges’in 1945 tarihli kısa öyküsü ” The Aleph “e dayanmaktadır. (Aleph, birçok mistik anlamı olan İbrani alfabesinin ilk harfidir .) Coelho dört yılını bilgi toplamak için harcadı. Kitap için ve üç hafta içinde yazdı.
  • Julie Bosman, New York Times’ın Coelho ile roman hakkında yaptığı röportajın önsözünde yazarı “bir Twitter mistiği” olarak tanımladı. Bir başka eleştirmen, popüler bir eserde derin kavramlarla uğraşmanın zorluğunu kabul ederken, “hikâye boyunca Coelho’nun manevi kavramları basit terimlerle tanımlama eğiliminin klişeyle sınırlandığını” belirtti.

Elif – Kitap Açıklaması

“Hilal’e isminin anlamını sordu; Türkçede ayın ilk günlerinde aldığı yay biçimi demektir. Ülkemin bayrağında da vardır hilal…”

Elif’in başkahramanı dünyaca meşhur yazar Paulo Coelho, bir süredir bilgelik yolunda gelişmesinin durduğunu hissetmektedir. Belki de yapması gereken tek şey, esrarengiz ustası J.nin tavsiyesine uyup, “Gönlünün onu çektiği yere,” gitmektir….

Rastlantılar Coelho’yu Rusya’ya savurur. 9288 kilometrelik yolu, bu uçsuz bucaksız ülkeyi, baştan sona trenle kat etmeye karar verir. Daha ilk durağından itibaren manevi bir arayışa dönüşen bu yolculukta ona üç kişi eşlik eder: Bir Tao ustası, Rus yayıncısı ve en ilginci, yetenekli bir keman virtüözü olan, sıra dışı genç bir Türk kadını; Hilal…

Coelho, son romanı Elif’le, bir kez daha hayatı güzelleştiren hazineleri ve mucizeleri kutluyor. Zamanın, mekânın, yaşadığımız başka hayatların dışında bir yerde, katıksız “aşk”ın peşinde, ruhun upuzun yolunu kat ediyor.

Ama bu kez, bizlere çok tanıdık gelen duraklardan geçerek…

“Coelho’nun kitapları, milyonların hayatına büyü katıyor.”

London Times

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular