Ana SayfaRomanVezir Gambiti

Vezir Gambiti

Vezir Gambiti – Walter Tevis

Tür:Roman
Yazar:Walter Tevis
Yayınlanma Tarihi:1983
Yayınevi:İthaki Yayınları
Karakterler

Beth Harmon: sakinleştirici ve alkol bağımlılığı ile mücadele verdiği yetimhane ki çocukluğundan öğrendiği satranç ile bir satranç dehası haline gelen Beth’i ana karakterdir.

Alma Wheatley: Beth’i küçük yaşlarda evlat edinerek kaybettiği çocuğunun yerine koymak istemiştir. Çalkantılı bir aile ilişkisi vardır. Kocasının onu terk etmesi onu yalnızlığa sürüklemiş ve sürekli alkol alır hale gelmesine neden olmuştur. Beth’e destek vererek satranç turnuvalarına girmesine yardımcı olmuştur.

Mr. Shaibel : Beth’in santrançı öğrendiği karakterdir. Beth’in kaldığı yetiştirme yurdunda ki hademedir. Tek başına satranç oynarken Beth’in satranç ile tanıması vesile olmuştur. Aynı zaman da kendisinin Beth tarafından çok iyi bir oyuncu olduğu söylenmiştir. Kendisi Beth’e satrançı öğretmiş ve Beth’in duygularını kontrol etmesine yardımcı olmuştur.

Jolene: Beth’in ailesini kaybettikten sonra yetiştirme yurdunda tanıştığı arkadaşıdır. Yetiştirme yurdundaki sakinleştiricileri biriktirip akşamları tek bir kere de hepsini içtiğinde kafa yaptığını Beth’e söylemiştir. Beth’in sonraki dönemlerde sakinleştiricilere bağımlılığı da bu noktada ortaya çıkmıştır.

Borgov: Rusya’nın en iyi satranç oyuncusu olarak kabul edilen karakterdir. Rusya’daki karşılaşmada Beth ile finalde karşılaşıcaktır. Son derece zeki ve soğuk kanlı bir karakterdir.

Benny Watts: Dönemin ABD satranç şampiyonu olan karakterdir. Beth’i karşılaştığı ilk turnuvada yenmiştir. Çok iyi bir oyuncudur. Daha sonra Beth’i ABD şampiyonu olmasından dolayı final maçı için hazırlayanlar arasındadır.

Townes: İlk karşılaştığı satranç oyuncusu, daha sonrada Harmon’inin küçük yaşlarda hayranlık duyduğu karakterdir. Karakter daha sonraları gazeteciliği tercih ederek satranç oynamayı bırakmıştır.

Konusu

Walter Tevis’in 1983 tarihli Amerikan romanı olup, satranç dehasının sekiz yaşından yirmi iki yaşına kadar yaşadıklarını ve dünyanın en iyi satranç oyuncusu olma yolculuğunda madde bağımlılığına karşı verdiği mücadele anlatılacaktır. Bir oluşum romanı veya olgunlaşma hikayesi de denilir. Evlat edinme, feminizm, satranç, uyuşturucu bağımlılığı ve alkolizm gibi konuları ele alan kitap, aynı zamanda Netflix mini dizisi için uyarlanmıştır.

Vezir Gambiti Özeti

1950’lerde bir yetimhanede, küçük bir kız müthiş bir satranç yeteneği sergiler. Ancak yıldızlığa uzanan umulmadık yolculuğunda bağımlılıkla mücadele etmek zorunda kalır.  çocukluğunda, Büyük Usta rütbesine muzaffer yükselişine kadar izini sürüyor. 9 yaşındayken yetimhaneye gönderilen Beth olağanüstü bir satranç becerisi geliştirir. Ancak çocuklara verilen yeşil sakinleştiriciye karşı bağımlılığı da giderek artar.  Beth Harmon, sessiz, somurtkan ve görünüşe bakılırsa önemsizdir ta ki ceza olarak indiği katta bir satranç ustası ile tanışana dek. İşte orada satranç oyununu oynar. Duyguları keskinleşir, düşünceleri daha netleşir ve hayatında ilk kez kendini tamamen kontrol altında hisseder. 16 yaşına geldiğinde ise bir anda kendini banliyödeki kafa karıştırıcı yeni yaşamın içinde bulan ergen Beth, lisedeki sınıf arkadaşlarını inceler ve bir satranç turnuvasına katılma planı yapıp turnuvayı kazanır. Evlat edinmiş annesinin de vermiş olduğu destekle gözünü daha ileri seviyelere diker. Basınında büyük ilgi odağı haline gelmeyi başaran Beth ise gözünü Las Vegas’taki turnuvalara diker.

Her oyunda rakibinin yanı sıra koca bir geleneğe karşı da hamle yapıyor. Durumu tartıyor, geleceği öngörüyor, rakibinin aklını okumaya çalışıyor ve taşları yerinden oynatıyor. Satrancın siyah beyaz dünyasında zirve dahillere her zaman açık olsa da gerçekte işler bundan biraz farklı işliyor.

Yorum

Beth ve Annesinin alkol, eğlence ve turnuvalar boyunca birbirlerine gerçek bir anne ve kız gibi bağlanmaları Beth’in alkole ilk tanışmasına vesile olmuştur. Bir insanın kendi başına alkol ve uyu… bağımlılığından sevdiği bir uğraşı ile kurtulmasını anlatmaktadır. Bu süre de pek çok dost ve destekçi ile karşılaşacaktır.

Vezir Gambiti – Kitap Açıklaması

“Nabokov’un Lujin Savunması ve Zweig’ın Satranç’ı gibi klasiklerin arasına Vezir Gambiti de katılıyor artık.”

The Financial Times

Vezir Gambiti, feminizme, satranca, bağımlıklara dair hem bir yetişkinliğe adım romanı hem bir gerilim hikâyesi hem de bir spor macerası. Farklı türlere dokunan ve birçok konuya dair söyleyecek sözleri olan bu roman, bilimkurguyu da suç hikâyeleri kadar rahatlıkla yazabilen, çok yönlü bir akla sahip Walter Tevis’in kaleminden çıkabilirdi sadece.

Sekiz yaşında ve hayatta yapayalnız kalmış Beth Harmon diğerleri arasında göze batmayan, sıradan bir çocuktu, ta ki ilk gördüğü andan itibaren aklını çelen bu garip oyunla tanışana kadar. Bu altmış dört karelik tahta üzerinde bambaşka bir gelecekle karşılaşan Beth adım adım, her hamlesinde didinip çabalayarak kadınlara kapalı satranç camiasının zirvesini hedeflemekte. Her oyunda rakibinin yanı sıra koca bir geleneğe karşı da hamle yapıyor. Durumu tartıyor, geleceği öngörüyor, rakibinin aklını okumaya çalışıyor ve taşları yerinden oynatıyor. Satrancın siyah beyaz dünyasında zirve dâhilere her zaman açık olsa da gerçekte işler bundan biraz farklı işliyor.

Walter Tevis, Vezir Gambiti’nde zekâ dolu ve usta işi bir oyunu tek bir cinsiyete sıkıştırmaya çalışanları ezip geçerken dâhi bir kadının en az yaptığı hamleler kadar girift iç dünyasını sıkı bir serüvenle anlatıyor.

“Beth Harmon muazzam bir karakter. Vezir Gambiti ise Tevis’in yazdığı en kusursuz roman.”

Jonathan Lethem

“Vezir Gambiti baştan aşağı eğlenceli. Birkaç yılda bir, sadece zevki ve mahareti nedeniyle tekrar okuduğum kitaplardan.”

Michael Ondaatje

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
16 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Şah İsmail
Şah İsmail
Ziyaretçi
3 yıl önce

“Esasında kızın yaptığı incir çekirdeğini doldurmayacak kadar sıradandı, yine de inanılmaz zihninde çıkan kıvılcımların çatırtısı dinlemeyi bilenlerin kulağına çalınmıştı bir kez.”

güzel özet ama eksiklikler var. Daha kapsamlı olmalı bence?

Banu
Banu
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kitabı okuduktan 1 kaç ay sonra filmi çıktı
Ben okudum da ünlendi gibi geliyor bazen bana ;))

Serhat Cevizlibağ
Serhat Cevizlibağ
Ziyaretçi
Yanıtla  Banu
3 yıl önce

Aynen 😂

Onur
Onur
Ziyaretçi
3 yıl önce

Kitap özetinin revize edildiğini gördüm. Dünkü özet daha da genişletilmiş ve karakterler eklenmiş. Elinize sağlık.

Duru
Duru
Ziyaretçi
3 yıl önce

Çok güzel verilmi bir site başarılarınız devamını dilerim 👍

ManoLYa
ManoLYa
Ziyaretçi
3 yıl önce

Harika bir özet bayıldım guzel akıcı hic sıkılmadım tşk 😄

ilhan
ilhan
Ziyaretçi
3 yıl önce

EVET süper bir kitap ,okumanızı tavsiye ederim..Beth in hayatı yaşadığı dramı anlatmakta süper bi roman ,başarılarınızın devamını dilerim.özeti geniş süper tam geniş bilgi vermekte sürükleyici bir roman özelliğini taşıyor.

3 nokta 1 virgül
3 nokta 1 virgül
Ziyaretçi
3 yıl önce

Çok güzel bi kitap

Can
Can
Ziyaretçi
3 yıl önce

Harika Bir Özet Olmuş. Elinize Sağlık. Başarılarınızın Devamını Dilerim 🙂

Ece
Ece
Ziyaretçi
3 yıl önce

İlk defa özetle kitabın tamamını okumuş ve anlamış gibi hissediyorum. Anlatım sade yalın ve anlaşılır emeklerinize sağlık:))

Selin
Selin
Ziyaretçi
3 yıl önce

Harika bir paylaşım tebrikler 👍

Hale Yok
Hale Yok
Ziyaretçi
3 yıl önce

diziyi izliyordum ancak kitabı olduğunu bilmiyordum .) bilgi için tesekkürler ya 🙂

Mehmet Salih
Mehmet Salih
Ziyaretçi
3 yıl önce

Başarılı bir özet çalışması olmuş. Tebrik ederim arkadaşlar.

Sercan
Sercan
Ziyaretçi
3 yıl önce

👌👌

Enes Sert
Enes Sert
Ziyaretçi
3 yıl önce

Dizi izlemiştim ancak okumak daha keyifli, daha detaylı ve daha geniş kapsamlı olur.

Serkan
Serkan
Ziyaretçi
2 yıl önce

Bana satranççı sevdiren dizi oldu 🏰

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular