Ana SayfaKorku - GerilimRuhlar Dükkanı

Ruhlar Dükkanı

Ruhlar Dükkanı – Stephen King

Tür:Korku – Gerilim, Roman
Yazar:Stephen King
Yayınlanma Tarihi:1991
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Alan Pangborn: Castle Rock Şerifi ve ana karakteri

Leland Gaunt: İnsan biçiminde bir iblis.

Brian Rusk: Nadir bir Sandy Koufax beyzbol kartı satın alarak “Needful Things”in ilk müşterisi olan 11 yaşında bir çocuk.

Patricia “Polly” Chalmers: Kasabanın en eksantrik kadını olarak bilinen kişi.

Norris Ridgewick: Kasabanın yöneticilerinden biri ve Şerif Pangborn’un en yakın müttefiki.

John “Ace” Merrill: Kasabanın sakini “kötü çocuk” ve hapisten sonra geri dönen küçük suçlu.

Danforth “Buster” Keeton: Sık sık ofisinin yetkisini başkalarını korkutmak için kullanan kasabanın baş seçicisi. Aynı zamanda kasabadan zimmetine para geçiren gizli bir kumar bağımlısı.

Wilma Jerzyck: Bay Gaunt’un Brian Rusk tarafından gerçekleştirilen ve döngüyü başlatan şakalarından birinin kasabalı kabadayı ve ilk kurbanı.

Netitia “Nettie” Cobb: Polly’nin en iyi arkadaşı ve hizmetçisi ve Wilma Jerzyck’in düşmanı.

Myrtle Keeton: Buster Keeton’ın yalnız karısı.

Hugh Priest: Gaunt’tan tilkikuyruğu satın alan yerel sarhoş.

Henry Beaumont: Yerel barın sahibi.

Sally Radcliffe: Bir konuşma öğretmeni ve son derece dindar bir kadın.

Konusu

Ruhlar Dükkânı, gerçek adıyla Gerekli Şeyler, Leland Gaunt adında bir adamın Castle Rock’ta açtığı bir dükkânı ve müşterilerini konu ediniyor.

Ruhlar Dükkanı Özeti

Maine’deki küçük Castle Rock kasabasında “Needful Things” adında yeni bir dükkan açılır ve vatandaşların merakını uyandırır. Sahibi Leland Gaunt, sözüm ona Akron, Ohio’dan gelen ve kapısından giren her müşteriye mükemmel bir şekilde uyan bir ürün stokunda bulunan, yaşlı ve çekici bir beyefendidir. Nadir bir Sandy Koufax beyzbol kartı, bir karnaval cam abajur ve Nuh’un Gemisi’nden olduğu belirtilen taşlaşmış bir ağaç parçası gibi mallar göz önüne alındığında fiyatlar şaşırtıcı derecede düşüktür. Ancak her müşterinin şehirdeki bir başkasına küçük bir şaka yapmasını da bekler. Her müşteri bir transa girer ve Gaunt ile bir anlaşma yaparken son derece uyumlu hale gelir, ardından karşılaşmayla ilgili anormal bir şeyi unutur. Gaunt, çeşitli kasaba halkı arasındaki uzun süredir devam eden özel tarihler ve çatışmalar hakkında eksiksiz bilgiye sahiptir ve şakalar, onları tırmanmaya zorlama yollarıdır. Gaunt dükkânını açtıktan kısa bir süre sonra, Alan’ın sevgilisi ve yerel bir dikiş dükkânının sahibi yerel Şerif Alan Pangborn ve Polly Chalmers’ı, onu sorgulaması ve müdahale etmesi muhtemel “zor müşteriler” olarak işaretler. Gaunt, Alan’dan kaçınır ve Polly’ye korkunç artriti hafifleten eski bir tılsım sunar. Gaunt’a onun üzerinde kontrol sağlaması, Castle Rock’taki gerilim, Polly’nin hizmetçisi Nettie Cobb ve düşmanı Wilma Jerzyck’in yerel çocuk Brian Rusk’ın Wilma’nın evini tahrip etmesi ve alkolik Hugh Priest’in Nettie’nin köpeğini öldürmesiyle başlayan bir çatışmada birbirlerini bıçaklayarak öldürmesinden sonra hızla büyür. Diğer rekabetler, ilgili kişilerin kişisel güdüleri ve sırları tarafından teşvik edilerek iltihaplanmaya başlar. Gaunt, asistanı olarak küçük suçlu John “Ace” Merrill’i işe alır ve ona yüksek kaliteli kokain sağlar ve bir çift uyuşturucu satıcısına borçlu olduğu borcunu hafifletebilecek gömülü hazineyi ima eder. Ace’in ilk görevi, Boston’daki bir garajdan kasalar dolusu tabanca, mühimmat ve patlayıcı başlıklar almaktır. Gaunt kısa süre sonra tabancaları müşterilerine satmaya başlar, böylece satın aldıkları ürünleri koruyabilirler.

Gerçek sonunda ortaya çıkıyor: Gaunt, yüzyıllar boyunca, şüphelenmeyen insanları, en çok değer verdikleri veya en çok arzuladıkları şey gibi görünen, sihirli bir şekilde değersiz hurda satın almaları için kandırır. Daha sonra eşyalarını güvende tutmak konusunda o kadar paranoyak hale gelirler ki, teklif ettiği silahları hevesle satın alırlar ve ruhlarını takas ederler, ta ki tüm kasaba çılgınlık ve şiddete kapılana kadar. Ace, yeni işvereninin doğaüstü geçmişinden şüphelenmeye başlar, ancak Gaunt, Alan’a ve kasabaya karşı gözdağı ve intikam vaatleriyle onu hizaya sokar. Aynı anda birkaç şiddet vakası yaşanır. Spor salonu koçu Lester Pratt, yardımcısı John LaPointe’ye saldırır ve nefsi müdafaa sırasında öldürülür. Hugh Priest ve bar sahibi Henry Beaufort bir çatışmada birbirlerini öldürürler. Brian, Wilma ve Nettie’nin ölümündeki rolünden dolayı suçluluk duygusuyla intihar eder ve kasaba seçici Danforth “Buster” Keeton evine kaçmadan ve karısı Myrtle’ı çekiçle öldürmeden önce Yönetici Norris Ridgewick’e saldırır. Buster daha sonra Ace tarafından Gaunt için yaptığı çalışmalarda kendisine katılması için işe alınır. Castle Rock’ta şiddetin hızla artmasıyla Ace ve Buster dinamit dikiyorşehrin her yerinde, Ace’in geri getirdiği kapakları kullanarak. Alan, karısını ve oğlunu öldüren araba kazasından sorumlu olduğuna inandığı Gaunt tarafından yönetilen Ace’i öldürmeye karar verir. Polly satın aldığı tılsımın kötülüğünü anlar ve onu yok eder. Norris, Priest’e yaptığı şakanın ölümcül çatışmalara yol açtığını fark ederek intihara teşebbüs eder, ancak yardım için karakola gitmeye karar verir. Bombalar patlarken, Buster Norris tarafından yaralanır ve sefaletinden Ace tarafından çıkarılır. Polly’yi rehin alan Ace, Alan’dan çaldığı iddia edilen bir yığın gömülü parayı teslim etmesini ister. Norris, Ace’i öldürür ve Alan’ı Gaunt ile karşı karşıya bırakır.

Alan, el çabukluğu ve aniden canlanan sihirli yenilikleri kullanarak Gaunt’u geri zorlar ve müşterilerinin ruhlarını içeren valizini alır. Gaunt olay yerinden kaçar, arabası bir at arabasına dönüşür ve hayatta kalanlar belirsiz bir geleceği düşünmekle baş başa kalır.

Ruhlar Dükkanı – Kitap Açıklaması

Siz daha önce de buraya gelmiştiniz. Tabii gelmiştiniz ya… Tabii. Ben gördüğüm yüzü asla unutmam. Buraya gelin de elinizi sıkayım! Bir şey söyleyeyim mi? Sizin yüzünüzü bile görmeden, yürüyüşünüzden tanıdım. Castle Rock’a dönmek için bundan daha iyi bir gün seçemezdiniz. Ne harika değil mi? Av mevsimi yakında başladığında ormanlardaki ahmaklar turuncu giysileri olmayan ve kımıldayan her şeye ateş edecekler. Bunları sonra kar ve sulusepken izleyecek. Ama hepsine daha çok zaman var. Şimdi Ekim ayındayız ve biz Rock’a Ekimin istediği kadar kalmasına izin veririz.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
nazmi
nazmi
Ziyaretçi
1 yıl önce

güzel hikayeler

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,479TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular