Ana SayfaKorku - GerilimHayvan Mezarlığı

Hayvan Mezarlığı

Hayvan Mezarlığı – Stephen King

Tür:Roman
Yazar:Stephen King
Yayınlanma Tarihi:1983
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Louis Creed: Creed ailesinin babasıdır. Ludlow kasabası yakınlarındaki bir üniversitede doktor olarak çalışır. Ailesine çok bağlıdır.

Rachell Creed: Louis’in karısıdır. Çok sık çocuklarla, çok sayıda ve ayrıntılı aile bağları vardır.

Eileen : Creed ailesinin tek kızıdır.

Gage : Creed ailesinin en küçük bireyidir. Konuşmayı ve yürümeyi yeni yeni öğrenmeye başlayan çocuktur.

Jud Crandall: Kasabanın en tecrübeli ve en yaşlı bireyidir. Çok soğukkanlı bir kişidir. Ayrıca Louis’e kasabaya alışmasında ve hayvan mezarlığı ile tanışmasında yardımcı olur.

Norma Crandall: Jud’un karısıdır.

Konusu

Hayvan Mezarlığı, yeni taşındığı evde ailesiyle kutlama yaparken ölen küçük kızını geri getirmek için oğlunu eski bir mezarlığa gömen bir adamın hikâyesi konu edinmiştir.

Hayvan Mezarlığı Özeti

Creed ailesi dört kişilik bir ailedir. Louis Creed, Rachel Creed, Ellie Creed ve Gage Creed. Dr. Louis Creed’in karısı ve çocuğu, yaşadıkları travmanın ardından sakin bir kasabaya taşınır. Taşındıkları gün eski komşuları Jud Crandall ile tanışırlar. Jud yakında aileyi bir evcil hayvan mezarlığına götürür. Kamyonlar sürekli olarak bölgeden geçmektedir. Geçen kamyonların hayvanları ezdiğini söyler. Komşusu olan yaşlı onu bu konuda uyarır. Church için, kedisi ve Gage, çocuğu. Louis kediyi kısırlaştırmak istemese bile, eğer kedi ezilirse kızının üzüleceğini düşünüyor. Bu sırada okulda çalışmaya başladı. Okulun ilk gününde Victor Pascow adlı bir gence araba çarpar. Hemen okulun dispanserine götürülür, ancak Pascow’un kafasında bir delik vardır ve ambulans gelene kadar ölecektir. Louis bunu fark eder. O sırada Pascow kendi kendine bir şeyler söylemeye başlar. Louis bu durumu günlerce aklından çıkaramayacak ama ilk günkü ilk hasta olduğu için bu durumla pek ilgilenmez. Yine de Pascow rüyasına girmeye başlar ve kendisini Evcil Hayvan Mezarlığı konusunda uyarır. Kısa bir süre sonra kedi ortadan kaybolur. Soğuk bir kış gecesi, Jud ve Louis kedinin cesedini bulur. Kedi donmuş, hatta yerinde kalmış. Louis kızının üzüleceğinden emindir ama yaşlı Jud onu geri getirmenin bir yolu olduğunu söyler ve tüm felaket böyle başlar. Jud’un daha önce aldığı mezarlığın ötesinde, eski kabilelere ait bir mezarlık vardır ve bu topraklara gömülenlerin diriltildiği görülmüştür. Kediyi buraya gömerler. 1 gün sonra kedi canlandı ama hareketlerinde değişiklikler var. Agresif olmayan kedi saldırganlaşmaya başlamıştır ve hareketleri anormaldir.

Kısa bir süre sonra, Gage Creed yola koşar ve bir kamyon çarpar. Gage William Creed öldü. Louis Creed daha önce Jud’a “Burada insanlar gömülü mü?” diye sormuştur. Jud bir kez gömüldüğünü açıklar ve sonuçların kötü olduğunu belirtir. Louis Creed bu konuşmayı ve o mezarlığı düşünür. Jud’un ona söylediklerinden korkmuştur. Çünkü dönen kişi saldırgan ve acımasız bir şekilde geri dönmüştür. Yine de, Louis planlarını yapar. Gage’i oraya gömecek ve dirilirse oğlunu alıp kaçacak. Sonra Rachel’a ulaşacak ve sonsuza dek kimsenin görmediği yerlerde yaşayacak. Louis, oğluyla yeniden bir araya gelmek istiyor. Rachel ve kızını babasına gönderir. Oğlunu güçlükle mezarlıktan çıkarır ve hayvan mezarlığının ötesindeki kabile mezarlığına gömer. Eve döner ve uyur. Rachel babasının yanına gitmiştir ama şüpheleri yüzünden eve dönmek için bir araba kiralar ve yola çıkar. Rachel yolda iken Sabah, Gage döner. Gage ayrıca bir kedi gibi farklı şekilde döner. Önce kedinin yardımıyla Jud’u öldürür ve Rachel’ı beklemeye başlar. Rachel eve döndüğünde arabasında durur ve Jud’un evine girer. Bu sırada Louis uyanır. Jud’un evinin önünde tanımadığı bir araba görür. Pervasız. Yürürken çamurlu ayak izlerini fark eder. Gage’in geri döndüğünü anlar. Rachel evi dolaşır ve oğlunu bir kez daha görür. Ona sarılmak istiyor. Bu sırada Louis bir telefon alır. Babası Louis’i arıyor. Louis’e Rachel’ın bir araba kiraladığını ve geri döndüğünü söyler ve ayrıca Ellie’nin hasta olduğundan bahseder. Hastalanmadan önce “Pascow çok geç olduğunu söyler”. Louis telefonu kapatır ve yanına zehir alarak Jud’un evine koşar. Önce kediyi öldürür. Sonra eve girer. Yukarı çıkar. Karısı Rachel yerde kanlar içinde yatıyor. Oğlunun cesedi karısını öldürdü. Yakında oğlu görünür. Louis oğlunu kendi elleriyle öldürür ve evi yakar. Rachel’ı elleriyle kabile mezarlığına götürür ve kürek kullanmadan gömer. Saçları bir günde beyazladı. Onu gören hastaneden arkadaşı onun deli olduğunu düşünür.

Romanın son sözünde Louis iskambil kartlarıyla oynarken Rachel evin arka kapısından eve girer ve ellerini Louis’in boynunda gezdirir. Topraklı ve gıcırtılı bir sesle “Sevgilim” der.

Hayvan Mezarlığı –  Kitap Açıklaması

Bu eseri beyazperdeye de aktarıldı. Film, bütün dünyada yankılar yaratmaya devam ediyor.Dr. Louis Creed ve ailesi eski kızılderili mezarlığındaki ruhların gazabına uğramışlardı… Bunun elbette nedenleri olmalıydı!…STEPHEN KiNG okurlarını, doğaüstü olaylarla bezenmiş heyecanların doruğuna götürüyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Derya irem
Derya irem
Ziyaretçi
1 yıl önce

Makamlara mezarlığı adlı kitabında özetini çıkartabilirmisiniz çıkartırsanız teşekkür ederim

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular