Ana SayfaKorku - GerilimTüm Kapıları Kilitle

Tüm Kapıları Kilitle

Tüm Kapıları Kilitle – Riley Sager

Tür:Korku – Gerilim
Yazar:Riley Sager
Yayınlanma Tarihi:2019
Yayınevi:İthaki Yayınları
Karakterler

Jules Larsen: Hayatın krizlerinden krize koşan, işini ve sevgilisini kaybeden ana karakter.

Jane: Jules’in kaybolan kız kardeşi.

Leslie Evelyn: Apartmana gelen kiracıları yerleştirip onlarla ilgilenen kişi.

Ingrid: Apartmanda yaşayan bir ailenin bakıcılığını yapan ve daha sonra kaybolan kişi.

Konusu

Roman, öncelikle Jules’un apartmanda geçirdiği süre boyunca geçiyor ve Jules’un olay örgüsü ilerledikçe ortaya çıkan nedenlerle binadan kaçmaya çalıştığı konu ediniyor.

Tüm Kapıları Kilitle Özeti

Jules Larsen artık ipinin ucunda. Hem işini hem de erkek arkadaşı Andrew’u kaybetmiş ve şimdi de en iyi arkadaşı Chloe ile New York’ta yaşıyor. Hiçbir iş beklentisi olmayan Jules, Apartman sakininin ölümünden sonra The Bartholomew’deki lüks bir apartman dairesinde bakıcılık için açılan iş ilanını yanıtlar. Leslie Evelyn, yeni kiracıları işe almaktan sorumlu kadındır. Hırsızları caydırmak için bir daireyi bir aydan fazla boş bırakamayacaklarını ve aile birim ile ne yapmak istediklerine karar verene kadar Jules’un dairede yaşayacağını açıklar.

Jules, en sevdiği kitap Greta Manville tarafından yazılan “Bir Hayalperestin Kalbi” olduğundan, her zaman The Bartholomew’de yaşamayı hayal etmiştir. Jules’un kız kardeşi Jane de kitaba bayılır ama yıllar önce kaybolur. Jules’un ailesi, Jane’in kaybolmasından kısa bir süre sonra evlerini ateşe vererek intihar eder. Jules için bu iş, baştan başlamak ve bir çocukluk fantezisini yaşamak için bir fırsattır. Ancak Jules, binada kalırken The Bartholomew’de ağırlıklı olarak apartman bakıcıları olmak üzere diğer insanların kaybolduğunu öğrenir. Kısa süre sonra, kendisinden önce 12A numaralı dairede kalan Erica Mitchell adlı bir kadının büyük olasılıkla bilinmeyen nedenlerle kaçırıldığını keşfeder. Jules bunu destekleyecek kanıtlar bulur ve başka bir dairenin bakıcısı Ingrid’in kaybolmasının ardından şüpheleri daha da artar. Bu, bina sahiplerinin Altın Kadeh adlı şeytani bir grubun parçası olduğuna ve kayıp kişilerin ömürlerini uzatmak için kurban olarak kullanıldığına inanmasına neden olur. Dehşete kapılan Jules, Bartholomew’den kaçar ve bu noktada kendisine bir araba çarpar ve hastaneye kaldırılır. Başlangıçta hastane personeline ne olduğunu açıklamaya çalışır, ancak bir kez daha grubun pençesinde olduğunu keşfeder.

Üyelerden biri olan Nick, grubun şeytani olmadığını açıklar. Ayrıca, apartmanın başlangıçta sakinlerini dış hastalıklardan ve kirleticilerden korumak için inşa edildiğini, ancak şimdi zenginlerin organ alması için bir karaborsa işlevi gördüğünü belirtir. Farkında olmayan bağışçılardan, tipik olarak bakıcılardan veya gidecek yeri ve gidecek kimsesi olmayan diğer insanlardan. Jules, The Bartholomew’de bulunan klinikten ve bir bütün olarak binadan kaçmayı başarır. Bu süreçte Nick’i bıçaklar ve onun gitmesini engellemeye çalıştığı için dairesini ateşe verir. Yangın söndürüldükten sonra polis binayı inceler ve planı ortaya çıkarır. Sonuç olarak, birçok ünlü ve binanın eski sakinleri ya tutuklanır ya da intihar eder ve binanın kendisi yıkılır.

Tüm Kapıları Kilitle – Kitap Açıklaması

“Kenara çekil Rosemary’nin Bebeği, şehir paranoyasının yeni bir gotik adresi var.”

  Ruth Ware

Mükemmel bir teklif, şeytani bir karanlığı ne kadar saklayabilir?

İşten kovulduğun gün sevgilinin seni aldattığını öğreniyorsun, artık bir evin yok, banka hesabında da beş yüz dolardan az para var. Jules Larsen hayatının krizlerden krizlere koşan böyle bir döneminde mükemmel bir teklif sunan gizemli bir ilanla karşılaştı. İş başvurusuna gidince New York’un en havalı binası olan Bartholomew’daki bir dairenin üç ay boyunca bakıcısı olursa karşılığında ayda dört binden, toplamda on iki bin dolar alacağını öğrendi. Yalnız bazı kurallar vardı: Ziyaretçi yasaktı. Dairede geçirmediği bir gece bile olmayacaktı. Binada yaşayan diğer insanları asla rahatsız etmeyecekti. Sonuçta Bartholomew’da ya ünlüler ya da çok zenginler yaşıyordu hatta Jules’un en sevdiği romanın yazarı da buradaydı.

Jules her ne kadar binanın ihtişamına kapılsa da burada tuhaf bir şeyler olduğunu kısa sürede hissedecekti, bir daireye onun gibi bakıcılık yapan Ingrid aniden ortadan kaybolunca da ipler kopacaktı. Bartholomew’nun günümüzdeki haliyle kan dondurucu geçmişinin hiçbir alakası yok muydu gerçekten?

Tüm Kapıları Kilitle’yi okurken dışarıdan tertemiz görünen hayatların sakladığı kopkoyu korkulara gömülecek, gözlerinizi sayfadan ayırmanıza izin vermeyecek, sinir bozucu bir maceraya sürükleneceksiniz.

“Kapıları kilitlemek için artık çok geç – korku içeri girdi bile. Bu yılın en sevdiğim gerilim romanı!”

  R. L. Stine, Goosebumps’ın yazarı

“Sager tekinsiz, elinizden bırakamayacağınız bir psikolojik gerilim romanı yazmış… Sevilesi karakterler, müthiş bir anlatım, ters köşeler ve Rosemary’nin Bebeği’ni andıran havasıyla, Stephen King ile Gillian Flynn hayranları için vazgeçilmez bir kitap.”

  Library Journal

“Tüm Kapıları Kilitle nadide bir mücevher. Riley Sager’ın şimdiye kadarki en iyi romanı!”

  Kate Moretti, Kaybolduğum Yıl’ın yazarı

“Bir Manhattan peri masalına gizlenmiş, kâbuslardan çıkma bir gerilim hikâyesi.”

  BookPage

“Sager’ın severleri ve yeni okurlar, ekonomik endişeleri çok daha karanlık şeylerle zekice harmanlayan bu gerilim romanına bayılacaklar. Korkuyu içeride, hemen yanınızdaysa, tüm kapıları kilitleseniz bile onu uzakta tutamazsınız.”

 New York Journal of Books

“Riley Sager okurlarını bir lunapark trenine bindiriyor, karşılaşacağınız ters köşeler yüzünden nefes almaya vaktiniz kalmayacak.”

 Bookreporter

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular