Mathilda

Mathilda – Mary Shelley

Tür:Korku – Gerilim
Yazar:Mary Shelley
Yayınlanma Tarihi:1820
Yayınevi:İthaki Yayınları
Karakterler

Mathilda: Küçük yaşta annesini kaybeden ve daha sonra babası tarafından terk edilen kızdır. Teyzesi ve Halası ile büyüyen ve daha sonra onlarında ölümü ile yıllar sonra babasını kazanmak için çabalarken babasının ona karşı ensest bir ilişki olduğunu duyar ve bu sözler babasının kendisini öldürmesi ile son bulur.

Mathilda’nın Babası: Kızına karşı ensest bir ilişki duyduğunu söyledikten sonra kendisini boğarak öldürür.

Diana: Mathilda’nın üvey annesi. Ve Mathilda’nın anlatımı ile babasını değiştiren, tutarsız ve hasas biri haline getiren kadındır.

Woodville: Şair olarak anlatılan karakter Mathilda’nın arkadaşı ve hayatını ölmeden önce yazdırdığı kişidir.

Elinor: Woodville’nin nişanlısı.

Konusu

Henüz yirmili yaşlarında olan genç bir kadın olan Mathilda, ölüm döşeğinden anlatıyor, hikâyesini, yaptıklarını arkadaşı Woodville’e açıklamanın bir yolu olarak yazıyor. Anlatımı, onun yalnız yetiştirilme tarzını takip ediyor ve isimsiz babasının ona olan ensest aşkını itiraf ettiği bir noktada zirveye ulaşıyor. Bunu daha sonra boğularak intihar etmesi ve nihai ölümü izler. Yetenekli genç şair Woodville ile olan ilişkisi, Matilda’nın duygusal geri çekilmesini tersine çevirmede veya yalnız ölümünü engellemede başarısız olur.

Mathilda Özeti

Kitap, okuyucuların bu hikâyenin Mathilda tarafından birinci tekil şahıs ağzından anlatıldığını ve bu anlatımın, romanın başlangıcından önce sorulan bir soruya yanıt olarak belirli bir izleyici kitlesi için tasarlandığını fark etmesiyle başlar.

Mathilda’nın anlatımı önce annesiyle babası arasındaki ilişkiyi ve büyürken birbirlerini nasıl tanıdıklarını araştırıyor. Mathilda’nın annesi Diana ve babası çocukluk arkadaşıydı. Mathilda’nın babası, kendi annesinin ölümünden sonra Diana’da teselli bulur ve ikisi çok geçmeden evlenir. Anlatıcı olarak Mathilda, Diana’nın Mathilda’nın babasını değiştirdiğini ve onu daha hassas ve daha az kararsız hale getirdiğini belirtiyor. Ancak Mathilda, evlendikten bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra dünyaya gelir ve Diana’nın doğumundan birkaç gün sonra ölmesi, babasının derin bir depresyona girmesine neden olur. Mathilda’nın teyzesi olan kız kardeşi, onlarla birlikte kalmak ve Mathilda’nın bakımına yardımcı olmak için İngiltere’ye gelir, ancak Mathilda’nın kızına bakamayan babası, karısının ölümünden yaklaşık bir ay sonra ayrılır ve Mathilda, teyzesi tarafından büyütülür.

Mathilda, Woodville’e teyzesi tarafından soğukken yetiştirilme tarzının asla ihmalkâr olmadığını söyler. İskoçya, Loch Lomond’daki teyzesinin malikânesinin çevresinde kitaplar ve gezilerle vakit geçirmeyi öğrenir. Mathilda’nın on altıncı doğum gününde halası, Mathilda’nın babasından kızını görmek istediğini ifade eden bir mektup alır. Mathilda, birbirlerinin şirketinde geçirdikleri ilk üç ayın mutlu geçtiğini anlatıyor, ancak bu önce Mathilda’nın teyzesinin ölümüyle ve ardından ikisinin Londra’ya dönmesinin ardından Mathilda’nın babasının ona olan sevgisini ifade etmesiyle sona erer.

Vahiy anına kadar Mathilda, babasından karamsar bir ruh hali aldığını fark ettiği talipler tarafından kur yapar. Mathilda’nın bir zamanlar tanıdığı babasını geri getirmenin bir yolunu planlamasına neden olur. Çevrelerini saran ormanda bir yürüyüşte kendisine eşlik etmesini ister ve bu yürüyüşte endişelerini ve ilişkilerini yeniden kurma isteklerini dile getirir. Babası onu “küstah ve çok aceleci” olmakla suçlar. Ancak bu onu durdurmaz ve sonunda onunla ilgili ensest arzusunu itiraf eder. Ertesi sabah babası, onu terk edeceğini açıklayan bir not bırakır ve asıl niyetinin intihar etmek olduğunu anlar. Mathilda onu takip eder ama kendini boğmasını engellemek için çok geç kalmıştır.

Mathilda, babasını durdurma girişimlerinde hastalanınca, ölümünden bir süre sonra topluma geri döner. Yine de bu toplumda kalamayacağını anlar ve kimsenin onu aramaya gelmemesini sağlamak için kendi ölümünü taklit eder. Mathilda fundalıkta ıssız bir evde kendine yer bulur. Birkaç günde bir eve bakmaya gelen bir hizmetçisi vardır, ancak bunun dışında, Woodville orada yaşamayı seçtikten yaklaşık iki yıl sonra fundalıkta ikamet edene kadar hiçbir insan etkileşimi olmamıştır.

Woodville, nişanlısı Elinor ve Mathilda bir dostluk kurarlar. Woodville sık sık Mathilda’ya neden hiç gülümsemediğini sorar ama o bu konuda fazla ayrıntıya girmez. Bir gün Mathilda, Woodville’e karşılıklı acılarına birlikte son verip intihar etmelerini önerir. Woodville, Mathilda’yı bu karardan vazgeçirir, ancak kısa süre sonra hasta annesine bakmak için fundalıktan ayrılmak zorunda kalır. Mathilda, ayrıldıktan sonra geleceğini düşünür ve fundalıkta yürürken kaybolur ve sonunda bir gece dışarıda uyur. Dışarıda uyurken yağmur yağar ve evine döndükten sonra aşırı derecede hastalanır.

Bu durumda Mathilda, daha fazla yaşayacak vakti kalmadığını fark etmesine rağmen, ona daha karanlık yüzünü açıklamanın bir yolu olarak hikâyesini Woodville’e yazmaya karar verir.

Mathilda – Kitap Açıklaması

Frankenstein’ın yazarı Mary Shelley’nin, öldükten sonra ardında müsvedde halinde bıraktığı bütün romanları ve öyküleri arasında tamamlanmış yegâne eser olan Mathilda, ilk kez Türkçede.

1819’da yazılmasına rağmen aksaklıklar sebebiyle yayımlanamayan ardından da unutulan bu gotik novella ilk kez 1959 yılında okur karşısına çıktı. Mary Shelley’nin tüm yazılarında olduğu gibi yine pek çok otobiyografik öğe barındıran eser, muhtemelen Shelley’nin kendi hayatından en çok esinlendiği eseri.

Mathilda, yazarın annesi Mary Wollstonecraft, babası William Godwin ve eşi Percy Bysshe Shelley ile olan ilişkilerini anlamak için önemli bir belge niteliği taşıyor. Bir babanın kızına olan aşkı, toplumdan soyutlanma ve ölüm gibi anlatması zor konular hiçbir şekilde otobiyografik olmayan olaylar üzerine kurgulansa da, üç ana karakter açık bir şekilde Mary’nin kendisi, Godwin ve Percy Shelley olarak görülebilir ve kitap içerisindeki rolleri de kolaylıkla gerçeklere tekabül edecek şekilde yorumlanabilir.

Bu kitapta Mathilda ile birlikte, kitabın ilk taslağı olan Hayaller Âlemi de okur karşısına çıkıyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular