Ana SayfaRomanÖlüm Diyeti

Ölüm Diyeti

Ölüm Diyeti – Robin Cook

Tür:Roman
Yazar:Robin Cook
Yayınlanma Tarihi:1995
Yayınevi:Altın Kitaplar
Karakterler

Dr. Hodges: Barlett Kent Hastahanesinin kurucusudur.

Dr. David: Hastahaneye başvurup işe alınır.

Dr. Angela: Dr. David’in eşidir.

Nıkkı: Dr. David ve Dr. Angela’nın kızlarıdır. Hastahanede yaşanan hastalıktan dolayı ölür.

Werner Van Slyke: Eski askerdir. Ancak psikolojik sorunlarla boğuşur.

Konusu

Büyük şehrin stresli hayatından kaçıp sakin bir kasabada iş bulan genç doktorun hastanede şüpheli ölümler ve garip olaylarla karşılaşması konu ediniyor.

Ölüm Diyeti Özeti

Dr. Hodges Barlett Şehir Hastanesi’ni (MDG) kurduktan sonra yönetimini devralır ve hastaneyi büyük ve bilinen bir kurum haline getirir. Ekonomik sıkıntıların baş göstermesiyle birlikte Barlett ilçesindeki iki özel hastane, maddi ihtiyaçların karşılanamaması nedeniyle kapatılır. Bu ekonomik durumdan etkilenen hastanesini kurtarmak için Hodges, ekonomiden anlayan Traynor’u yönetim kurulu başkanı olarak getirerek emekli olur. Traynor, hastaneyi ayakta tutmak için bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri olan Comprehensive Medical Vermont (CMV) ile sağlık anlaşması yapar.

CMV, anlaşmaya uygun olarak hem hastaları hem de doktorları BKH’ye göndermeyi ve karşılığında para ödemeyi taahhüt eder. CMV’nin temel amacı, parası ve sosyal güvencesi olmayan BKH hastalarını göndermek, BKH’leri ekonomik olarak zor duruma sokmak ve hastanenin bu zor durumundan yararlanarak yönetimi devralmaktır. Bir süre sonra kitle imha silahlarında hasta ölümleri artmaya başlar. Bu ölümlerin tamamı, geçmişte ciddi bir hastalığı olan ve bu hastalıkla mücadeleyi kazanan, ancak küçük vakalar için BKH’ye başvurduktan ve tedavi gördükten sonra hastanede ölenlerden oluşuyor. Bu olayların hastane üzerindeki etkileri de olumsuzdur. Otoparkta hemşireler cinsel tacize uğruyor ve diğer personelin eşyalarına zarar veriliyor.

Bu arada hastanenin kurucusu, emekli yönetim kurulu başkanı Dr. Hodges, olayları araştırıyor ve otoparkta hemşire saldırılarını gerçekleştiren kişinin yine hastaneden olduğunu ve ölümlerdeki artışın arttığını belirtiyor. Olaylar şüphelidir ve aynı günün akşamı öldürülür. Bu arada kitabın kahramanları Dr. David, eşi Dr. Angela ve kızları Niki, iş başvurusunda bulunarak CMV’ye kabul edilir ve anlaşma gereği MDG’ye transfer edilir. Bir süre sonra kendilerini de olayların içinde bulurlar ve şüpheli ölümleri araştırmaya başlarlar. Merhum Dr. Hodges’ın evini satın alan çift, Hodges’ı evlerinin bodrum katına inşa edilmiş bir duvarın arkasında ölü olarak bulur. Dr Hodges başta olmak üzere şüpheli ölümleri araştıran doktorlar da ölüm vakaları yaşamaya başlar. Dr. Rendall Portland bu doktorlardan biri ve tabancasıyla intihar ettiği öğrenilir.

Dr. Angela olaylar hakkında bir dedektif tutarak yoluna devam eder. Dedektif ve Dr. Angela, Dr. Hodges’ın akrabalarıyla konuşarak olayları araştırmaya başlar. Bunun üzerine bilinmeyen bir kişiden uyarılar almaya başlar. Bu uyarıdan kısa bir süre sonra Dr. Angela, hemşirelerde olduğu gibi saldırıya uğramak ve öldürülmek ister. Ama kaçmayı başarır. Bu olaylardan Dr. David huzursuzdur ve ailedeki bu huzursuzluk Niki hastalandığında doruğa ulaşır. Niki ile aynı hastalığa sahip olan arkadaşı bu hastalıktan ölür. Bu arada, CMV’nin yönetimi Dr. David’i hastalarını çok fazla önemsediği ve yüksek masraflar için suçluyor. Dr. David ise araştırmasının sonuçlarını almaya başlar. Yönetim kurulu üyesi Werner Van Slyke ile görüşen Dr. David, bu kişiden şüphelenir ve araştırmasını onun üzerine odaklar. Werner Van Slyke aslında çok iyi bir eski asker ve nükleer uzman olmasının yanı sıra psikolojik sorunları olan bir kişidir. Bu araştırmadan rahatsız olan Werner Van Slyke, Dr. David evde olmadığında evine gider ve olay çıkarır. Dr. David ise araştırmasını derinleştirdi ve ölüm olaylarında Werner Van Slyke’ın rolünü fark etti. Hastane kayıtlarında satıldığı gösterilen röntgen cihazının kobalt ünitesinin, küçük vakalarla hastaneye kaldırılan, yüksek doz radyasyon alan hastaların yataklarının altına yerleştirildiğini ve ölüm nedenlerini kanıtlıyor. Olayların asıl kaynağının toplantı yapan yönetim kurulu başkanının oyunu olduğunu ve asıl amacının kötü gidişatı körükleyerek hastaneyi CMV’ye devretmek olduğunu anlar. Pandemi ile yüzleşmek için hastaneye gittiğinde psikolojik sorunları olan Werner’in masanın ortasına kobalt koyduğunu ve tüm panonun yüksek dozdan etkilendiğini fark eder. Yönetim kurulu üyeleri bir süre sonra ölürken, Dr. David ve Angela kızları Niki ile başka bir şehirde mutlu bir hayata başlarlar.

Ölüm Diyeti – Kitap Açıklaması

Genç doktor büyük şehrin stres dolu yaşamından kaçarak sakin bir kasaba hastanesinde iş bulur. Küçük bir kasabanın huzur veren ortamı içinde mutlu günler geçirmeyi ve ailesine daha fazla zaman ayırmayı düşünmektedir. Ancak hastanede şüpheli ölümler, garip olaylar ortaya çıkınca yaşamları kâbusa dönüşür…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular