Ana SayfaRomanSu - Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları

Su – Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları

Su – Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Buket Uzuner

Tür:Roman
Yazar:Buket Uzuner
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Defne Kaman: Bir yaz akşamı İstanbul’da Kadıköy İskelesi’nden bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolup ailesi tarafından aranan kız.

Ümit Kaman: Defne ile tesadüfen aile ile aynı soyadı paylaşan ve ailesinin kayıp başvurusu üzerine onu aramaya koyulan komiser.

Sahaf Semahat: Ümit Kaman’ın arkadaşı.

Attilâ Güntekin: Defne’nin iş arkadaşı.

Sakine Neşeli: Defne’nin kadın cinayetleri ile ilgili röportaj yaptığı kadın.

Savaş Neşeli: Defne’nin Sakine ile yaptığı röportajdan dolayı korkup kaçarak saklandığı Sakine’nin kocasıdır.

Konusu

Polisiye bir olay örgüsü ve mefiziksel unsurlar barındıran romanda, şifreler kitabı olarak Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig’i kullanılmıştır.

İnanç özgürlüğü, aile içi şiddet, çevrecilik gibi toplumsal konulara değinerek 2000’li yılların panoramasını çizen eserde, “Eski Türk kültürü “ne bağladığı Şamanizm ve onun geçmişi hakkında bilgi veriliyor.

Akım yansımaları; 2000’li yılların başında Türkiye’de halkın hayatındaki bazı alışkanlık ve adetlerin Şamanizm geleneğinin devamı olduğu vurgulanır; eski Türk kültürünün yeniden canlandırılması konusuna vurgu yapılır.

Yazar, bilgi ve mesaj vermek için zaman zaman kahraman Defne Kaman’ın yazdığı anı/günlük tarzında “Su Kitabı’ndan alıntılar yapmış; Zaman zaman metnin sözünü keserek doğrudan okuyucuya hitap etmiştir.

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Su Özeti

Aktivist ve çevreci gazeteci Defne Kaman, bir yaz akşamı İstanbul Kadıköy İskelesi’nden bindiği vapurda arkasında iz bırakmadan ortadan kaybolur. Tesadüfen ailesiyle aynı soyadını taşıyan polis komiserlerinden Ümit Kaman, ailesinin kayıp şahıslar için karakola başvurması üzerine yıllık izne çıkmayıp onu aramaya başlar. Arkadaşı Sahaf Semahat da komiserliğe katılır ve ikili, Defne’den gelen Kutadgu Bilig şifreleriyle olayı çözmeye çalışır. Defne’nin babaannesi Umay Bayülgen de onlara rehberlik ediyor. Aramaları sırasında kadın cinayetleri, hayvan ve doğa katliamlarıyla karşılaşırlar. Hem Komiser Ümit hem de arkadaşı Sahaf Semahat bir değişim yaşar.

Defne’nin çalıştığı gazeteden meslektaşı Attilâ Güntekin de olayların çözülmesine yardımcı olur. Defne’nin kadın cinayetleriyle ilgili bir dizi yazı için röportaj yaptığı Sakine Neşeli ‘nin dayak atan kocası Savaş Neşeli ‘den kaçar. Defne, karısını öldüren ve ardından peşine düşen katilden kaçmak için “suya” saklanır. Katil yakalandıktan sonra kendiliğinden ortaya çıkan Defne Kaman, kayboluşunun üçüncü gününde Komiser Ümit tarafından Kadıköy meydanında ıslak halde bulunur.

Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları – Su – Kitap Açıklaması

Gazeteci Defne Kaman bir yaz akşamı bindiği vapurda arkasında hiçbir iz bırakmadan kaybolur. Onu aramakla görevli Komiser Ali Ümit ile arkadaşı Sahaf Semahat kendilerini aniden tuhaf olaylar ve esrarengiz semboller arasında bulurlar. Bir yandan kendi hayatlarını sakatlayan yasak ve tabulara rağmen ayakta kalmaya çalışırken, kayıp gazeteci Defne Kaman’ın peşinde nefes nefese bir maceraya sürüklenirler.

Buket Uzuner, SU romanında bütün canlı varlıkları eşit değerde kabul ederek doğayı ve yaşamı kutsayan kadim Türk geleneği Kamanlık’a (Şamanlık) selam ederken, okurları hem eko-feminist bir okumaya, hem de 1000 yıl önce Uygur harfleriyle ön-Türkçe yazılmış olduğu düşünülen (Mutluluk Bilgisi) KUTADGU BİLİG ŞİFRESİ ile zihin oyunlarına davet ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular