Ana SayfaRomanÇamlıca'daki Eniştemiz

Çamlıca’daki Eniştemiz

Çamlıca’daki Eniştemiz – Abdülhak Şinasi Hisar

Tür:Roman
Yazar:Abdülhak Şinasi Hisar
Yayınlanma Tarihi:1944
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Deli Amca: Romanın kahramanıdır. Muhafazakâr görünümüne rağmen dengesiz, kendini beğenmiş, bencil, kadın düşkünü bir tiptir.

Hala: Deli Amca’nın karısıdır. Dengeli, samimi bir kadındır. Eşine karşı çok hoşgörülüdür.

Hacı Vamık Bey: Deli Amca’nın babasıdır. Bir palyaço tipidir. İşini tatlı bir dille yürütür.

Konusu

Konağı olduğunu iddia eden Deli Amca lakaplı zengin bir adamın zevke ve kadınlara olan düşkünlüğü ve fiyaskoyla sonuçlanan hayatı konu alır.

Çamlıca’daki Eniştemiz Özeti

Hareketlerinde ölçüyü kaçırdığı için herkes tarafından deli olarak nitelendirilen Hacı Vamık Bey, dindar görünüşlü, sürekli öksüren, abartılı giyinen biridir. Deli Amca olarak romana konu olan Hacı Vamık Bey, Çamlıca’da bir konakta yaşamaktadır. Köşkte bir de mescit bulunmaktadır. Deli Amca muhafazakâr kimliğinin yanı sıra her türlü batıl inanca, büyüye ve falcılığa da inanan bir kişidir. Deli Enişte konağını satışa çıkarır ama satmaz.

İnsanların malikânesi için ne kadar ödeyeceğini görmek ister. Sirke gitmek de Deli Amca’nın zevkleri arasındadır. Çocukları alır. Ancak etrafındakiler onun kızlara bakmak için konağa gittiğini söylerler. Pokercidir, namaz vakti gelince pokeri bırakır ve rekâtlar arasında oyunun nasıl gittiğini sorar. Kızların okumasını istemiyor, yoldan çıkacaklarını düşünüyor. Ancak kendi kızının okumasını çok isterdi. Deli Enişte, dalkavuk tipli babası Hacı Rakım Efendi aracılığıyla devlet tarafından birçok misyona gönderilir. Büyük görevlerde de mevcuttur. Arabistan akıllarda çok kalır. Ancak rüşvet aldığı için sık sık görevinden alınır. Karısı çok dengeli ve mantıklı bir kadındır. Samimi dindar, iyi bir kadındır. Amcası karısını aldattığı için karısı ondan boşanır. Romanın sonlarına doğru Deli Amca konağında kadınlara yönelik eğlenceler düzenlemektedir. Kadın düşmanlığı komşuları da rahatsız ediyor. Kan emici bir simsar olan Tellal Hüseyin Efendi, hayatının son günlerinde Enişte’yi onun zaaflarından yararlanarak aldatır. Deli Amca yaşadığı hayattan pişmanlık duyarak yatağa düşer ve konağında mutsuz bir şekilde ölür.

Çamlıca’daki Eniştemiz – Kitap Açıklaması

Abdülhak Şinasi Hisar’ın “hikâye” dediği romanları, insanın iç dünyasının izini süren, ruhunun derinliklerinde seyreden üslubuyla 20. yüzyıl klasiklerimizdendir. Hisar, özgün diliyle karakterlerini ve hayatlarını inşa ederken onlara hem çok yakın hem çok mesafelidir. Romanlarını vakaların değil karakterlerin etrafında kurgulayan Hisar, zaman ve mekânı geçmişseverlikten ziyade hafızanın temel taşları olarak kullanır.

Abdülhak Şinasi Hisar, ikinci romanı Çamlıca’daki Eniştemiz’de, Fahim Bey ve Biz’de de adı geçen “deli enişte”yi, incelikli bir zaman çizgisinde hikâye ederken, okurlara Don Kişot’la akraba bir karakter sunar. Bu akrabalık Vamık Bey’i gündelik hayatta çevresindeki insanlardan ayrı tutar. Abdülhak Şinasi Hisar’ın dil kullanımındaki ustalığı ve karakterleri derinleştirmekteki başarısıyla Çamlıca’daki Eniştemiz, edebiyatımızdaki zamansızlığının içinde yolculuğuna devam ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular