Ana SayfaRomanÖlmeye Yatmak

Ölmeye Yatmak

Ölmeye Yatmak – Adalet Ağaoğlu

Tür:Roman
Yazar:Adalet Ağaoğlu
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Aysel: Romanın kahramanıdır. Sosyoloji doçenti aydın bir kadındır, romanda intiharına kadar tüm hayatı incelenir ve şahsında bir Türkiye resmi çizilir. Romanda hayatı geçmişe dönüşlerle anlatılır. Ayrıca Cumhuriyetin ilk neslini temsil eder.

Engin: Aysel’in üniversiteden öğrencisidir. Engin, Aysel ile ilgilenen bir devrimcidir.

Ömer: Aysel’in eşidir. Silik bir kişi olarak yansıtılır. Kendisi de üniversitede akademisyendir.

Konusu

Roman, bir kadının cinsel kimliğini ve bireyselliğini el yordamıyla sorgulamasını ifade eder. Bu romandaki kadın karakter olan Aysel, Cumhuriyet kadın aydınının özgürlük ve kadınlık arasındaki ikilemi çok iyi tasvir eder.

Ölmeye Yatmak Özeti

Gözlem ve düşüncelere dayanan romanın birinci bölümünde Aysel’in şimdiki zamanı konu edilir.

Profesör olan Aysel, ölmek için uyuma düşüncesiyle bir motel odasına yerleşir. Kendisi gibi profesör olan karısını bir öğrencisiyle aldatan Aysel, kendini öldürmeye karar verir. Bütün kıyafetlerini atarak yatağa uzanır ve meditasyon yapar. Bir süre sonra kusarak intihar girişiminin başarısız olacağını anlar. Öğrencisi Engin ile geçirdiği geceyi hatırlayan Aysel, arkadaşı Aydın’a ulaşır ve onu motele davet eder. Ancak, arkadaşı motele bile gelmeden buradan ayrılır.

Kitabın ikinci bölümünde Aysel’in geçmişi anlatılır.

Küçük bir kasabada bir okulda bir oyun oynanır. Bu bölümün ana karakterleri arasında Aysel, Aydın, Ali ve Ertürk bulunmaktadır. Üniversiteyi bitiren Aysel, bir süre Paris’e gider ve orada yaşar. Döndüğünde bir okulda profesör olarak işe başlar. Burada karısı Ömer ile tanışır ve karısını aldattığı için ölümle yatmayı düşünmeye başlar. Ölmek İçin Yalanlar Kitabı adını buradan alır.

Kitabın devamında Ertürk ve Aydın’dan bahsediliyor. Aydın, roman boyunca Aysel’e ilgi duyan bir karakterdir. Ancak ikilinin ilişkisi öpüşmenin ötesine geçmez. Motel odasına gittiğinde bir daha amacına ulaşamayacağını anlar.

Kısa Bilgiler

Ölmeye Yatmak, Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” üçlemesinin ilk kitabı. 1973 yılında basılan romanda dönemin siyasal ve sosyal kaotik yapısı ele alınır. Yazarın da mensubu olduğu Cumhuriyet kuşağının 1938-1968 yılları arasındaki hikâyesi, romanın başkahramanı Aysel’in aracılığıyla anlatılır.

Dar Zamanlar Serisi

1. Ölmeye Yatmak2. Bir Düğün Gecesi3. Hayır…

Ölmeye Yatmak – Kitap Açıklaması

“İnsan krapon kâğıdından kanatlar takınca kelebek olduğuna inanır. Koyun postunda koyun, kurt postunda kurt […] Ülkü de giydirilebilir üstünüze ve Etlik tepeleri dağ gözükür gözünüze.”

Ölmeye Yatmak romanı biçim açısından da ilginç. Çok geniş bir dönemi anlatmak isteyen romancı, Aysel’in ruh dünyasının yanı sıra toplumsal olayları, Aysel’i Doçent Aysel haline getiren koşulları yarı belgesel bir tarzla eserine katmış.

-Selim İleri-

Ağaoğlu’nun Ölmeye Yatmak adlı romanı, kadının cins kimliğini, bireyselliğini el yordamıyla araması, sorgulamasını ifade eder. Cumhuriyet kadın aydınının özgürlük ve dişilik arasındaki çıkmazını, bu romanındaki kadın tiplemesi, Aysel çok iyi bir şekilde betimler.

-Nilüfer Göle-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular