Ana SayfaRomanBir Düğün Gecesi

Bir Düğün Gecesi

Bir Düğün Gecesi – Adalet Ağaoğlu

Tür:Roman
Yazar:Adalet Ağaoğlu
Yayınlanma Tarihi:2014
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Ömer: Romanın kahramanlarından biridir. Üniversitede ekonomi profesörüdür. Sosyalist, Dengeli ve mantıklı bir insandır.

Tezel: Aysel ve İlhan’ın kız kardeşidir. Başına buyruk bir kadın olduğu gibi yetenekli bir ressamdır. Kendisi de kardeşleri gibi devrimcidir.

Ayşen: Bir Düğün Gecesi romanının gelinidir. Ailesinden göremediği ilgiyi arkadaşlarında arayan bir tiptir.

Aysel: Akademisyen bir yazardır. Eşi Ömer’i Engin adlı biriyle aldatır.

Konusu

Ağaoğlu bu romanda sanatçıların, aydınların, öğrencilerin ve akademisyenlerin hayatlarını iç konuşma yöntemiyle, solla tanışmalarını ve ardından ayrılıklarını, yaşadıkları kriz anlarını, bireysel yalnızlıklarını ve sorgulamalarını anlatır.

Bir Düğün Gecesi Özeti

Siyasette, iş dünyasında ve orduda birçok farklı toplum tipini bir düğün gecesinde bir araya getiren romanda Adalet Ağaoğlu, romanlarda kullanılan anlatım tekniklerinden farklı olarak her karakterin iç konuşmasını diğerlerine yansıtmadan teknik olarak aktarmıştır. Bu teknik, Türk romanında ilk kez kullanılan bağımsız kendi kendine konuşma tekniğidir.

Romanın teması, iletişimsizlik ve karakterlerin zıtlığıdır. Karakterler huzursuz ve şüphecidir ancak bunu birbirlerine sahte dostluklar göstererek yansıtmazlar. Bu tedirginlik ve şüphe, iletişim eksikliğinden kaynaklanır ve karşıt türlerde çatışmalara neden olur.

Romandaki karakterler birbirine zıt iki siyasi görüşe sahip olmak üzere sağ ve sol karakterler olmak üzere iki gruba ayrılır. Sol karakterlere daha detaylı vurgu yapılır ve yazarın amacı bu karakterleri aktarmaktır. Sağcı insanlara, yaşamlarına ve düşünce yapılarına girmeden yüzeysel bir şekilde davranılmıştır.

1970’li yıllarda Türkiye’de ordu, siyaset ve iş dünyası arasındaki ittifakı, bir gecede meydana gelen birkaç ana olay ve bir düğüne katılan misafirler üzerinden anlatan roman, büyük ilgi gördü ve birçok ödül aldı.

Romanın aldığı ödüller
  • 1979 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü
  • 1980 Orhan Kemal Roman Armağanı
  • 1980 Madaralı Roman Ödülü

Dar Zamanlar Serisi

1. Ölmeye Yatmak2. Bir Düğün Gecesi3. Hayır…

Bir Düğün Gecesi – Kitap Açıklaması

“İntihar etmeyeceksek içelim bari!”

“Denebilir ki, Türkiye’de aydın sorununu Türkiye’nin tarihsel dönüşümüne somut insana eklemleyen romanlar, ilk kez Adalet Ağaoğlu’nun çabasıyla gerçekleştirilmiştir. Ağaoğlu, günümüzün hiç kuşkusuz en önemli romancısı. Bir Düğün Gecesi, yalnız uzmanların, eleştirmenlerin üzerinde düşünce birliğine vardığı bir roman değil; aynı zamanda geniş bir okuyucu kitlesi tarafından benimsenen, tartışılan bir eser.”

Hilmi Yavuz

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı ile aydınların iç dünyasına açılan pencere, Adalet Ağaoğlu’nun o nefis yapıtı Bir Düğün Gecesi ile Tanpınar’ın Huzur’unun bir uzantısı niteliğine bürünmektedir.

Vedat Günyol

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular