Ana SayfaRomanSevda Sokağı Komedyası

Sevda Sokağı Komedyası

Sevda Sokağı Komedyası – Halide Edib Adıvar

Tür:Roman
Yazar:Halide Edib Adıvar
Yayınlanma Tarihi:1959
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Emine (Numune): Küçük yaşlarda ailesini yangında kaybetmiş,  güzel bir genç kızdır. Yangında onu bulan çiftlik sahipleri büyütür ve büyüyüp genç bir kız olunca da Saray’a besleme olarak alınmasına yardımcı olurlar.

Saffet Hanım: Numune’ye olan sevgisi yüzünden oğlu Macit ile evlendirmek ister.

Macit: Hovarda ve eğlenceye düşkündür olan Macit iyi bir ayakkabı ustasıdır.  Leyla’ya gönlünü kaptırmış ve sonunda Leyla ile evlenir.

Leyla: Doktor Kerim’e sevgi besler ancak, eşi Suzan ile iyi bir dostlukları olduğu için mesafe koyar ve daha sonraları Macit ile evlenir. Doktor Kerim’e olan ilgisi Eşi Macit’in Numune ile olan ilişkisi yüzünden dayanamaz sinir krizleri geçirir. Mahallenin çıkarmış olduğu dedikoduları kaldıramaz ve canına kıyar.

Dr. Kerim: Leyla’nın çalıştığı muayyenin doktorudur.  Suzan’ın eşidir. Eşini seven ancak Leyla’nın ona ilgisine karşılık verse de eşinden vazgeçmeyeceğini Leyla’ya söyler.

Suzan: Doktor Kerim’in eşidir. Eşini seven ve güzel ilişkileri olan biridir.

Konusu

Roman, sürükleyici ve akıcı bir dil kullanılmış, merak ve akıcılıkla dikkat çeken sade bir dille kaleme alınmıştır. Anne ve babasını kaybeden Numune, Kraliyet ailesine bir beleme olarak düşüyor. Kadın ayakkabısı yapan Macit, güzelliği ve uyumsuzluğuyla herkesin dilinde olan Leyla da Sevda Sokağındadır.

Sevda Sokağı Komedyası Özeti

Emine küçük bir bebekken; Anne ve babasını köylerinde çıkan yangında kaybetmiş ve onu yangında bulan çiftçi onu büyütmeye başlamış. Bu aile Emine’yi kendi çocuğu gibi yetiştiriyor.

Emine büyüdüğünde hayat dolu güzel bir genç kız olur ve saraya besleme arayan bir saray görevlisi onu görür ve sever. Besleme olarak saraya götürmek için ailesinden izin ister. Bu teklifi en çok Emine’yi mutlu eder. Ailesi teklifi kabul eder ve Saraya giren Emine’ye Numune adı verilir.

Numune çabucak herkesin onu sevmesini sağlar. Hanımı ile İstanbul’a gelir ve saray için gerekli tüm detayları öğrenir. Sarayda bulunan Saffet Hanım, onu herkesten çok sever, bu nedenle Saffet Hanım, Numune’yi çok oğluna götürmeye karar verir. Saffet Hanım’ın oğlu Macit, genç, ahlaksız ve yakışıklı bir ayakkabı ustasıdır. Macit’in kalbi Leyla adında çok güzel bir kızdadır. Leyla, Macit’in babasının kendi annesiyle ilişkisi olduğu için Macit’ten ve ailesinden nefret eder. Leyla, babasının bu yasak aşk yüzünden ne yazık ki öldüğünü düşünür ve gizlice annesinden nefret eder. Bu yüzden Leyla erkeklerden uzak durmaya ve rahibe gibi yaşamaya çalışır. Ancak bir gün Doktor Kerim ile tanışır ve onu çok sevdiği için Doktor Kerim ile evlenme hayali kurmaya başlar. Bu nedenle Doktor Kerim’in muayenehanesinde çalışmaya başlar.

Kerim ve Leyla arasında dayanılmaz bir çekim başlar. Ancak Doktor Kerim’in eşi Suzan ile çok yakın arkadaş olduklarından ve annesi gibi evini bozan ve aldatan bir kadın olmak istemediğinden, Doktor Kerim’den de uzaklaşmayı başarmıştır. Üstelik Macit onun peşinden koşmaya devam etmektedir. Bu nedenle Macit ile evlenmeye karar verir. Ancak Leyla, evlenmeden önce Macit’in kendisine dokunmasına izin vermeyeceğini de söylüyor. Buna rağmen Macit, Leyla ile evlenir. Bir süre sonra yumuşayacağını düşünür ancak aradan uzun zaman geçmesine rağmen Leyla verdiği sözden dönmez ve Macit ile karı koca hayatı yaşamayı reddeder. İlk başta her şey Macit için güllük gülistanlık görünse de, bu evlilik zaman geçtikçe onu çileden çıkarır. Leyla, dört yıl boyunca Macit ile aynı odada bile yatmaz. Leyla evli olmasına rağmen Kerim’in hayaliyle yaşamakta, Macit’e hayatı zehir etmekte ve kendini zehirlemektedir. Numune ve Macit tam da böyle bir ortamda buluşuyor. Saffet Hanım, oğlu Macit’i Leyla’dan ayırıp Numune ile evlenmeye çok kararlıdır. Saffet Hanım, ev işlerinde oğluna yardım etmesi için Numune’yi eve götürür. Bir süre sonra Macit ve Numune çıkmaya başlar. Leyla her şeyin farkında olmasına rağmen hiç ses çıkarmaz. Yıllar sonra Leyla ve Doktor Kerim tekrar karşılaşır. Doktor Kerim, Leyla’ya hala aşıktır. Ancak Leyla’ya karısı Suzan’ı bırakamayacağını bir kez daha söyler.

Böyle bir hayal kırıklığı içinde Macit’e gelen Leyla, Macit ve Numune’nin ilişkisine sinirlenir ve buna şiddetle tepki verir ve cam çerçeveyi kırar. Bütün mahalle Leyla’nın kıskançlıktan pencere çerçevesini indirdiğini konuşmaya başlar. Bu dedikodulardan sonra Leyla intihar eder.

Aklıyla oynayan Macit kendine geldiğinde Numune ile birlikte olmaya başlar. Macit’i tamamen eline alan Numune, hayran olduğu kadınlar gibi lüks ve gösteriş düşkünü bir kadın olur. Üstelik Numune başka evlere oda hizmetçisi olarak gider ve kocasının ısrarına rağmen bu işi bile bırakmaz.

Kısa Bilgiler
  • Halide Edip Adıvar’ın olgunluk döneminde yazılmış olan bu romanı esasında halk için yazılmış bir aşk romanıdır. 
  • Yazar bu romanında sürükleyici ve akıcı bir dil kullanmış, merak ve akıcılık ile dikkati çeken sade bir dil ile yazmıştır.

Sevda Sokağı Komedyası – Kitap Açıklaması

Edebiyatımızın öncü kadın yazarlarından Halide Edib Adıvar, üretken kalemiyle yaşadığı çağın bir portresini çizmişti.

Halide Edib Adıvar’ın bu kısa romanı, yazarımızın kaleminden çıkan en eğlenceli, en akılda kalıcı tipleri barındırıyor. Annesi ile babasını bir yangında kaybetmiş, sonradan bir Saraylı ailenin beslemesi olmuş Numune; birbirinden güzel kadın ayakkabıları yapmakla meşhur Macit; güzelliğiyle olduğu kadar geçimsizliği ile de dillere destan Leyla… Bu üç kahramanın yolları, mahalle sakinlerinin onlara ithafen verdiği adla Sevda Sokağı’nda buluşuyor. Ama ne buluşma: Macit, Leyla’ya körkütük âşık, Numune Macit’le evlenmeyi kafasına koymuş. Leyla, Doktor Kerem’i seviyor ama bu imkânsız bir aşk. Macit’in Leyla’ya aşkı da imkânsız, çünkü Leyla onunla evlense de yatağına girmemeye yeminli. Peki işin içinden nasıl çıkılacak? Cevabı bu ilginç romanın sayfalarında bulacaksınız. Sevda Sokağı Komedyası, 1900’lerin başında İstanbul’un gündelik yaşamını merak edenler için.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular