Ana SayfaRomanBitmeyecek Öykü

Bitmeyecek Öykü

Bitmeyecek Öykü – Michael Ende

Tür:Roman
Yazar:Michael Ende
Yayınlanma Tarihi:1979
Yayınevi:Kabalcı Yayınevi
Karakterler

Bastian Balthasar Bux: Okulda zorbalığa uğrayan tombul on yaşında bir çocuktur. Acılarından kaçmaya çalışır. Annesini kaybetmiştir ve babasıyla ilişkisi kötüdür. O yalnız ve çaresizdir ve huzuru kitaplarda bulmaya çalışan bir karakterdir.

Atreju: Çocuk İmparatoriçe tarafından Fantasia’yı kurtarmak için buraya gönderilmiştir. Görevini tamamlamak için cesur maceralara atılır. Cesur bir çocuktur ve Bastian’un arkadaşıdır.

Advertisement: Bastian onu reddettiğinde bile, onun için, hatırası ve eve dönüşü için savaşmaya devam eder. Sonunda kavgası başarılı olur ve arkadaşının eve dönüş yolunu bulmasına yardım eder.

Konusu

Roman, Bastian Balthazar Bux, zorbaların kurbanı olan bir çocuktur ve bir romanın fantastik dünyasına girmesini ile önce okuyarak, ardından tam anlamıyla romanın dünyasına girerek yaşamaya başlayışını konu edinir.

Bitmeyecek Öykü Özeti

Bastian Balthasar Bux, okul arkadaşları tarafından alay edilen ve zorbalığa uğrayan, şişman, gözlüklü on yaşında bir çocuktur. Buna rağmen Bux, okumayı seven hayalperest annesini kaybetmiş, babası ise kendi dünyasına kapalı bir çocuktur. Bu nedenle, Bastian Bux, sürekli dayak yiyen, kendine güveni olmayan sınıf arkadaşlarından biridir.

Bastian Bux yağmurlu bir günde tekrar dövülür ve bir kitapçıya kaçar. Bu kitapçıya girdiğinde bazı sesler duyar. Bastian Bux bu sert sesin nereden geldiğini araştırır ve kitapçının sahibi Bay Korander’ın elindeki kitabı okuduğunu görür. Korander çocukları hiç sevmediğini söylerken kitabı eline bırakır ve çalan telefona cevap vermeye başlar. Korander’ın bıraktığı “The Never Ending Story” adlı bu kitap, Bastian Bux’u garip bir şekilde kendine çekiyor. Bu kitap Bastian Bux’a “sen benim sahibimsin” gibi fısıldar. Bunun üzerine Bastian Bux bu kitabı alır ve dükkândan kaçar.

Kitabı çalıp kaçan Bastian tavan arasına gider, kapıyı arkasından kapatır ve orada kitabı okumaya başlar. Kitap, herkesin barış içinde yaşadığı ancak zıtlıklar ve farklılıklarla dolu Fantastik Diyarı’nı anlatıyor. Ancak bu ülke, onu yöneten çocuk imparatoriçenin hastalığı nedeniyle büyük tehlike altındadır. Fantezi Ülkesi halkı, hem imparatoriçenin hem de kendi malvarlıklarının kaybedileceği korkusuyla endişe ve çaresizlik içindedir.

İmparatoriçe ise halkına çözümün kendilerinde olmadığını, ancak Fantasia dışından bir çocuk kendisine yeni bir isim verirse iyileşeceğini söyler. Bu kurtarıcıyı bulma görevi, cesur ve yeşil tenli bir çocuk olan Atreju’ya verilir. Atreju ve yoldaşı Uğur Dragon Fuchur da imparatoriçeden Auryn adında bir kolye aldı. Bu kolye onlara güç ve cesaret verir. Kolyenin bir tarafında birbirinin kuyruklarını ısıran iki yılan figürü, arka yüzünde ise “Ne İstiyorsan Yap” ibaresi yer almaktadır.

Bastian sayfaları okurken korkuyla, açlıkla ve susuzlukla savaşmayı öğrenirken kitabı zevkle okuyor. Atreju ve Uğur Ejderhası bir maceradan diğerine atılırlar. Bu olaylar o kadar heyecan verici ve ilginç ki kitabı okuyan Bastian heyecanla çığlıklar atıyor. Kitaptaki yeşil tenli Atreju ve Uğur Ejderha da onun çığlıklarını duymuş. Bunun üzerine Atreju ve Uğur Dragon, aradıkları kahramanı Fantasy sınırlarının dışında da bulabileceklerini anladılar. Ama nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Bunu nasıl yapacaklarını öğrenmek için fildişi kuleye giderler ve hasta imparatoriçeye sorarlar. Ama imparatoriçe çok hasta ve yorgun. Bir kızla tanışırlar. Kendi aralarında konuşurken İmparatoriçe, kitabı okuyan Bastian ile göz göze gelir.

Bunun üzerine imparatoriçe, tavan arasında bu romanı okuyan Bastian’ı Fantazia’ya getirmek için bir yöntem aramaya başlar. İmparatoriçe Gezer Dağı’nın büyüğüne gider ve ondan Fantasia’nın hikâyesini okumasını ister. Ancak bu, yaşlı küçük Bastian’ın hayatının son saatleridir. Sonunda Bastian, Fantasia’ya ulaşır.

Kısa Bilgiler
  • Bitmeyecek Öykü (Almanca: Die unendliche Geschichte), Michael Ende’nin bir romanıdır. 1979’da yayımlanan bu roman, içerdiği fantastik öğelerle çocuklar kadar büyüklerinden de ilgi görmüştür.
  • Dünyada en çok baskı gören ve best seller olan romanlarından biridir.
  • Kitap yayınlandığı 1979 yılından 1995 yılına kadar yaklaşık olarak 40 dile çevrildiği gibi yazarın bu eseri toplamda 16 Milyon kopya satarak tüm zamanların en çok satış rakamlarına ulaşmıştır.
Film Uyarlamaları
  • 1984 senesinde Wolfgang Petersen yönetmenliğinde filme de uyarlanmıştır.

Bitmeyecek Öykü – Kitap Açıklaması

Ne İstiyorsan Onu Yap!

Fantazya’nın sınırsız güç simgesinin üzerinde bu yazı vardı. Ama Bastian bu tümcenin gerçek anlamını ancak uzun, güçlüklerle dolu aramalardan sonra öğrendi.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular