Ana SayfaRomanKadınların Mutluluğuna

Kadınların Mutluluğuna

Kadınların Mutluluğuna – Emile Zola

Tür:Roman
Yazar:Emile Zola
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Payel
Karakterler

Denise Baudu: Kardeşi ile Paris’e gelerek “Au Bonheur des Dames” mağazasında satış elemanı olarak işe başlayan genç bir kızdır.

Octave Mouret: Kadınları küçümseyen bir karakterdir. Perakende yenilikleri ve mağaza açılımları ile kendinden sö ettiren‘’Au Bonheur des Dames’in’’ sahibidir. Denise Baudu’ya aşık olur.

Konusu

Roman, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında perakende satışlarında yenilikçi bir gelişme olan büyük mağaza dünyasında geçiyor.

Roman, küçük kardeşleriyle Paris’e gelen ve “Au Bonheur des Dames” mağazasında satış elemanı olarak çalışmaya başlayan Valognes’li 20 yaşındaki Denise Baudu’nun hikayesini anlatıyor.

Kadınların Mutluluğuna Özeti

Roman, küçük kardeşleriyle Paris’e gelen ve “Au Bonheur des Dames” mağazasında satış elemanı olarak çalışmaya başlayan Valognes’li 20 yaşındaki Denise Baudu’nun hikayesini anlatıyor. Zola, mağazanın iç işleyişini, 13 saatlik çalışma günleri, standart altı yiyecekler ve kadın personel için yalın pansiyonlar dahil olmak üzere çalışanların bakış açısıyla anlatıyor. Romandaki çatışmanın çoğu, her çalışanın ilerleme mücadelesinden ve çalışanlar arasındaki kötü niyetli iç çatışmalardan ve dedikodulardan kaynaklanıyor.

Denise’in hikayesi, perakende yenilikleri ve mağaza açılışları tüm mahalle dükkanlarının varlığını tehdit eden Au Bonheur des Dames’in sahibi Octave Mouret’in kariyerine karşı oynanır. Octave, tekstil (ipek, yün) ve her türlü hazır giyim (elbiseler, paltolar, iç çamaşırlar, eldivenler), giysi yapımı için aksesuarlar ve halı, mobilya gibi yardımcı malzemeleri tek çatı altında topladı. Amacı, kadın müşterilerinin duyularını bastırmak, onları çeşitli satın alma seçenekleriyle bombardıman ederek ve ürünleri baştan çıkarıcı ve sarhoş edici şekillerde yan yana getirerek harcamaya zorlamaktır. Devasa reklam, büyük satışlar, eve teslim ve okuma odası ve atıştırmalık büfesi gibi bir geri ödeme ve yenilik sistemi, kadın müşterileri artan sayıda mağazayı yönetmeye teşvik ediyor. Bu süreçte, geleneksel perakendecilerin daha küçük özel mağazalar açmasına neden oluyor.

Daha önceki bir romanda, Pot-Bouille, Octave, ona sosyal veya finansal avantajlar sağlayabilecek kadınları baştan çıkarmaya veya baştan çıkarmaya çalışan, bazen beceriksiz bir kadın adam olarak tasvir edildi. Au Bonheur des Dames’te, genç bir dul eşi, bu Quatre-Septembre mağazasında, politik figür modelli Baron Haussmann’ın günümüzdeki büyük caddesi Baron Haussmann’ın cephesine ulaşmak için etkilemek için kullanıyor.

Octave, kadınları küçümsemesine rağmen, Denise’e yavaş yavaş aşık olduğunu anlar ve çekiciliği onu baştan çıkarmayı reddederek onu daha da kızdırır. Kitap, Denise’in Octave’ye olan aşkını itiraf etmesiyle biter. Octave ile olan evliliği, amacı kadınları kendi duyularıyla boyun eğdirmek ve sömürmek olan bir adamı fethederken, kadınlar için bir zafer olarak görülüyor.

Kadınların Mutluluğuna – Kitap Açıklaması

Kadınların Mutluluğuna mağazası (Au Bonheur des Dames) ondokuzuncu yüzyıl sonlarının Paris’inde çağdaş büyük mağazacılığın muhteşem gelişimini anlatmaktadır. Mağaza kapitalizmin, çağdaş kentin ve burjuva ailenin bir sembolüdür; tüketici kültürün, cinsel tutumlardaki değişimin ve o zamanki sınıf ilişkilerini temsil eder.

Mouret’in sahibi olduğu mağaza yeni kapitalizmin ve ekonomik sistemin bir simgesidir. Genç adamın başarısı onun sadece kapitalist sistemi iyi anlamasından değil ayrıca malların şehir içi ve şehirdışına kolayca gönderilebilrnesi ve raylı sistemin gelişmesinin de bir sonucudur. Kadın müşterilerinin arzularını ustalıkla sömüren Mouret, özel yaşamında da tam bir çapkındır. Fakat ana babasını kaybeden ve iki kardeşiyle Paris’te küçük bir kumaşçı dükkanı işleten amcasının yanına gelen masum bir genç kız olan Denise’e aşık olunca genç kızın satılık bir mal gibi olmayı reddeden tek tezgahtar kız olduğunu anlar. Tek tutkusu kadınları elde etmek olan Mouret genç kızı mağazasının kraliçesi yapmak istemekte, onun kaderini elinde tutmak için bu tapınağı devamlı büyütmektedir.

Rougon-Macquart dizisinin onbirinci kitabı olan bu eserde Zola çağdaş bir kentin gelişmesini ele almaktadır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,578TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular