Ana SayfaRomanKumral Ada Mavi Tuna

Kumral Ada Mavi Tuna

Kumral Ada Mavi Tuna – Buket Uzuner

Tür:Roman
Yazar:Buket Uzuner
Yayınlanma Tarihi:1997
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Tuna: Romanın ana karakteridir. Ada’yı uzaktan seven duygusal bir insandır. Roman, onun rüyaları ve geri dönüşleriyle şekillenir.

Aras: Tuna’nın abisidir.

Ada: Tuna’nın âşık olduğu kadındır. Tuna onu çocukluğundan beri sevmektedir ama Ada, Aras’a âşıktır. Sevdiği adam ölür ve ölümsüz aşk olarak hayalinde kalır.

Konusu

Tuna ve Aras Kuzguncuk’ta yaşayan iki kardeştir. Ünlü bir çiftin kızı olan Ada mahallelerine taşınınca hayatları değişir.

Roman bir yanda bu üç kişinin ve ailelerinin aşk ve acıyla tanımlanan hayatlarını anlatırken, diğer yanda Tuna’nın bugün içinde yer aldığı iç savaşı konu ediniyor.

Kumral Ada Mavi Tuna Özeti

Ülkede bir iç savaş yaşanıyor ve Tuna’da bir sabah savaş nedeniyle evinden alınıyor. Tuna ise kendi iç dünyasında hem dış savaşla hem de iç savaşla mücadele etmektedir. En büyük anısı Ada’dır. Ada, Meriç, Aras ve Tuna dörtlüsü etrafında şekillenen Kuzguncuk, roman boyunca geçmişe dönüşlerle rüyalar görür.

Babası terzi olan Tuna’nın Araş adında bir de erkek kardeşi vardır. Bu isimler yaşanılan coğrafyaların isimleridir. Tuna’nın komşusu ise film yıldızları Süreyya Mercan, Pervin Gökay ve kızları Ada’dır. Tuna, genç yaşta Ada’ya aşk duygularıyla yaklaşır. Araş ise güçlü kişiliği ve fiziğiyle Ada’nın büyülendiği kişidir. Tuna Ada’yı hayallerinde yaşatıyor. Kumral Ada ve Mavi Tuna’nın aşkı Aras’ın ölümüyle sessizliğe bürünür. Ada, Aras’ı sonsuza dek sever; Tuna ise aşkını hep içinde saklar. Ada aslında onun ilgisini biliyor ve ona Mabel diyor.

Kumral Ada Mavi Tuna – Kitap Açıklaması

Bir salı sabahı uyandım. Bütün gazeteler hayatta en çok sevdiğim kadının bir cinayet işlediğini yazıyordu. Bunu hiç beklemiyordum. Beynimden vurulmuşa döndüm. İç dengelerim şiddetle sarsıldı. Oysa gerçeği biliyordum ama bana kimse tek bir şey sormamıştı. Onu mahkûm etmişlerdi! Kapı çalındı. İki asker beni almaya gelmişti. İç savaş çıkmış, seferberlik ilan edilmişti. Bunu bekliyordum. Hiç şaşırmadım. Bunu uzun zamandır korku ve kuşkuyla hep bekliyordum. Hazırlandım ve o salı sabahı evden çıktım.”

Genç bir öğretmen bir sabah Kuzguncuk’taki evinden apar topar alınıp, askere götürülür. O, bunun bir kâbus olduğuna, arkadaşlarıysa onun iç savaşa katıldığına inanmaktadır. Oysa annesi oğlunun bir ambulansla evden götürüldüğünü anlatmaktadır.

Kumral Ada – Mavi Tuna, iç savaşın içimizde ve dışımızda, bireysel ve toplumsal olarak yarattığı yangınları umutsuz bir aşk üçgeni ekseninde anlatan sarsıcı bir roman.

Dört dile çevrilen Kumral Ada – Mavi Tuna birçok toplumsal yaramızı irdelerken unutulmaz bir aşk hikâyesi anlatıyor.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular