Odysseia

Odysseia – Homeros

Tür:Roman
Yazar:Homeros
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Odysseus: Odyssey’nin kahramanı Odysseus, Ithaca’nın kralı ve bir Truva Savaşı kahramanıdır. Son 20 yıldır evde değil: ilk 10’u savaşta, ikinci 10’u da eve dönme girişiminde denizde geçirmiştir.

Penelope: Odysseus’un karısı Penelope, kurnaz ve sadıktır.

Athena: Athena, marangozluk ve dokuma gibi kurnaz, zeki savaş ve el sanatlarının tanrıçasıdır.

Talipler: Her biri Ithaca’nın tahtı ve Penelope’nin evliliği için yarışan 108 asilden oluşan bir gruptur.

Ithaca sakinleri: Penelope ve Odysseus’un evindeki hizmetkarlar da dahil olmak üzere Ithaca’nın çeşitli sakinleri, anlatıda kilit bir rol oynayan karakterlerdir.

Eumaeus: Odysseus’un sadık domuz çobanıdır.

Laertes: Odysseus’un yaşlı babasıdır.

Calypso: Odysseus adasına geldiğinde ona aşık olan güzel bir peridir.

Circe: Odysseus’un yoldaşlarını derhal domuzlara dönüştüren, Aeaea adasına başkanlık eden bir cadıdır.

Sirenler: Adalarına yanaşan denizcileri büyüleyen ve öldüren şarkıcılardır.

Prenses Nausicaa: Seyahatlerinin en sonunda Odysseus’a yardım eden karakterdir.

Polyphemus: Poseidon’un oğludur.

Aeolus: Rüzgarların efendisidir.

Konusu

Odyssey, Homeros’un ünlü destanlarından biridir. Odyssey, Odysseus’un Truva’nın düşüşünden on yıl sonra Ithaca’ya dönene kadarki maceralarını anlatır. İlyada’da on yıl süren Truva Savaşı, Odyssey, Odysseus’un on yıl boyunca yaşadıklarından ibarettir.

Odysseia Özeti

Odysseus, Itkah adasının kralıdır. O da diğer krallar gibi Truva savaşına katılır. Karısı Penelope’yi sarayına bırakır. On yıllık savaştan sonra Odysseus adasına dönmeye karar verir. Bu süre zarfında komşu adaların kralları ve prensleri karısı Penelope’yi elde etmeye çalıştılar, ancak kurnaz numarası sonucunda hırslarına ulaşamadılar. Penelope, kocası Odysseus’un dönüşünü sadakatle beklemektedir. Bu arada, talipleri saraya girmeye zorlanır ve Penelope’yi içlerinden birini seçmeye zorlar. Penelope, kayınpederi Leartes için bir kefen örmesi gerektiğini ve bu kumaşı bitirir bitirmez karar vereceğini söylüyor. Gündüz ördüğü kumaşı geceleri çıkararak zaman kazanmaya çalışır. Bu hilesini uzun süre devam ettirir. Ancak kölelerden biri kendisine haber verince zor durumda kalır.

Bu sırada Odysseus ve arkadaşlarının memleketlerine dönmek için bindikleri gemi fırtınaya yakalanır. Önce Trakya kıyılarına düşerler, sonra vahşi Kikonlarla savaşırlar. İkinci bir fırtına ile Lotophags  diyarına düşerler. Burası yiyicilere memleketlerini unutturan nilüfer çiçekleriyle doludur. Üç arkadaşı bu çiçekleri yemiş olsa da Odysseus onları gemiye bindirmeyi başarır ve oradan uzaklaşırlar. Ancak bu sefer Cyclopes (tek gözlü devler) diyarına düşerler. Deniz tanrısı Poseidon’un oğlu olan tek gözlü dev Polyphemus’un mağarasına farkında olmadan girerler. Polyphemus mağaranın kapısını çarpar ve içindekilerin altısını yer. Odysseus ve arkadaşları devi sarhoş eder. Daha sonra ateşte kızdırdıkları bir kazık ile devin bir gözünü kör ederek mağaradan kurtulurlar.

Bir süre sonra insan eti yiyen Laistrigon adlı devlerin eline geçerler. Onlardan kaçmayı başaran Odysseus, geriye kalan tek gemiyle Aia adasına ulaşır. Burada büyücü Circe ile yaşıyor. Ama burada da bazı olaylar oluyor. Tekrar adasına doğru yola çıkar; Ancak gemisi parçalanır. Elinde tuttuğu bir sırıkla gökyüzünü omuzlarında taşıyan tanrı Atlas’ın kızı Kalypso’nun bulunduğu Ogyga adasına sürüklenir. Kalypso, Odysseus’a âşık olur. Onu yedi yıl adada tutar. Onu terk etmezse ona ölümsüzlüğü vereceğini söyler. Memleket özlemiyle yanan Odysseus, tanrıların yardımıyla Kalypso’dan kaçmayı başarır. Yaptığı bir salla tekrar denize açılır. Denizde her türlü zorluğun ardından Phaiaks’ın ülkesi olan Skheria adasına ulaşır. Burada iyi karşılandı. Onların yardımıyla ülkesi Ithaca’ya ulaşır.

Bu sırada karısı Penelope de çeşitli hilelerle taliplerini oyalamaya devam eder. Taliplerinin baskısıyla tamamen köşeye sıkışan Penelope, biraz daha zaman kazanmanın başka bir yolunu bulur. Kocası Odysseus’un yayını gereceğini ve oku on iki halkadan geçirebilen kişiyle evleneceğini söyler. Bu sırada Odysseus adaya gelir ve durumu öğrenir. Tanınmamak için dilenci kılığına girer ve yarışmaya katılır. Yarışma sırasında yayı alır ve önce oku halkalardan geçirir. Sonra karısının taliplerini öldürür. Gerçek kimliğini ortaya çıkarır ve hem karısı oğlu Telemakos’a hem de yirmi yıldır sabır ve sadakatle onu bekleyen krallığına yeniden kavuşur.

Odysseia – Kitap Açıklaması

Homeros (y. MÖ IX. yüzyıl): Hayatı hakkında kesin birbilgi olmamakla birlikte MÖ IX. yüzyılda Sakız Adası’nda yaşadığı sanılmaktadır. Eserleri Antik Yunan devletlerinde her tür bilginin kaynağı sayılan Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarıyla edebiyatın hemen her türünü günümüze dek etkilemeyi başarmıştır. OdysseiaTroya Savaşı kahramanlarından Odysseus’un, ülkesi İthake’ye dönerken on yıl süren yolculuğunda yaşadığı maceraları anlatan büyük bir destandır. Gerek karakterlerinin, gerek kurgusunun modern romana yakınlığıyla bütün dünya edebiyatını etkilemiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular