Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Milan Kundera

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanMilan Kundera1984
Karakterler

Tomas: Doktor olan Tomas’ın hayatta iki vazgeçilmezi vardır: Mesleği ve onuru. İnsanın var olabilmesi için tüm bağlarından kurtulması gerektiğini düşünür.

Tereza: Tomas ın eşidir. Hayattaki tek sığınacağı kişi Tomas’tır. Yalnızlığını köpeği Karenin ile paylaşan naif bir kadındır.

Sabina: Tomas karakterinin dişi halidir. Ressam olan kadın, bunu yaptığı resimlerine de yansıtır Gücünü özgürlüğünden alan bir kadındır.

Konusu

1968 Prag Baharı ve sonrasında yaşanan Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği’nin Çekoslovakya’yı işgali ile yaşananlar, insanların üzerinde bıraktığı huzursuzluklar, romanın alt metin konusudur. Ülkesi işgal edilen insanların çıkmaza sürüklenip başka ülkelere iltica etmek zorunda bırakılmaları, vatanında kalanların göz hapsinde bulundukları bir nevi açık hava hapishaneye dönüşen ülkede köpeklerin öldürüldüğü, kuşların bile özgür olamadığı Çekoslovakya’da yaşananların insan hayatına yansımaları anlatılıyor.

Roman okuyucunun, fikirlerinin sürekli yer değiştirmesine sebep olacak iç hesaplaşmalarla, varlığı, felsefi anlamda ağırlığın gerekliliğini, hafifliğin verdiği huzuru ve tercihlerimizle buna nasıl yön verdiğimizi sorgularken; aile, din, sosyal yaşantılar, siyasi otoriteye karşı tutumu, kadın ve erkek ilişkilerini irdeleyen felsefe ağırlıklı bir romandır.

“Sadece gerekli Olan şey kıymetlidir ve sadece ağır Olan şey değerlidir.”

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği Özeti

Mesleği doktorluk olan Tomas, iş için gittiği bir kasabada Tereza ile tanışır. Tesadüflerin bir araya getirdiği çiftin ilişkileri, doktorun kasabadan ayrılmasından sonra da devam eder. Tereza bir barda garsonluk yapan, kitap okumayı seven bir kadındır. Annesi onu, ayrıldığı kocasından kendisine kalan kötü bir miras gibi görür. Genç kadın çok istese de anne ile bir türlü anlaşamaz. Sığınacak bir liman ararken Tomas ile karşılaşır. Tereza sevdiğine bağlanmak isterken; Tomas onun tam tersi bağlılıktan nefret eden, hatta bu yüzden eşi, oğlu, anne ve babasıyla ilişkiyi kesen bir adamdır. Tomas’ın Tereza’ya olan duyguları ilk başta merhametle başlar, zamanla sevgiye ve aşka dönüşür. Doktorun kadınlara olan zaafına dayanamayan Tereza, geceler boyu kabuslar görür. Doktorun anlayamadığı şey, kolu kırılan birinin yaşadığı acının cinsiyet gözetmeksizin aynı olmasıdır. Duyguları yaralı olan birisi nasıl mutlu olabilir? İkilinin ilişkilerini ayakta tutan tek şey, Tereza’nın sonsuz sadakatidir. Tereza’nın çalışmak istemesiyle, Tomas onu Sabina ile tanıştırır. Sabina ressamdır, Tomas ile ilişkisi olmasına rağmen ona yardım eder, fotoğraf çekimiyle ilgili detayları öğretir ve dergide iş bulur. Sabina da tıpkı Tomas gibi bağlılığın kendisini tutsak edeceğini düşünür. Ailesinden kopmuş, gücünü özgürlüğünden alan, yaptığı resimlerde bile sıra dışılığı arayan bir karakteri vardır. Sabina sevgilisi Franz’a olan sevgisine rağmen, acı çekeceğini bile bile ondan ayrılır.

Çekoslovakya’da Prag baharı bitmiştir. SSCB‘nin işgaliyle tanklar şehirlere girip yönetimi ele alır. Halk başka ülkelere iltica etmek zorunda bırakılmış, geride kalanlar ise sürekli göz hapsindedir. Deyim yerindeyse ülke açık hava hapishanesine dönüşmüştür. Tereza ve Tomas da Zürih’e yerleşirler. Genç kadın için hayat burada daha zordur. Her yönden Tomas’a bağımlı hale gelmiş ve daha da yalnızdır. Yaşadığı şehri ve Tomas’ı terk edip Prag’a geri döner. Bu gidiş doktoru alaşağı eder. Kendisinden beklenilmeyen şey olmuş, farkında olmadan Tereza’ya bağlanmıştır ve onun arkasından ülkesine geri döner. Hükümet aleyhine yazdığı bir yazıda taviz vermediği konular için işinden olur. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir, ülkeleri işgal edilmiş, sokakların isimleri bile değişmiş, yaşadıkları yerin yabancısı olmuşlardır. Küçük bir köye yerleşmeye karar verirler. Tereza ve Tomas burada içsel bağlarından ve bütün misyonlarından kurtulup özgürlüğe ulaşırlar.

“Gerçek insan iyiliği, ancak karşısındaki güçsüz bir yaratıksa bütün saflığıyla ortaya çıkabilir. İnsan soyunun temel sınavı onun, merhametine bırakılmış olanlara davranışında gizlidir.”

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği – Kısa Bilgiler

  • 1984 yılında Fransa’da Fransızca olarak basılan kitabın ilk baskısı, ilk yayımlandığı günden bu yana edebiyat dünyasında büyük ses getirmiştir.
  • Çekçe orijinali ertesi yıl yayınlandı ve Türkçe çevirisi ilk olarak 1986’da yayınlandı.
  • Roman 1987 yılında aynı isimle sinemaya uyarlandı.
  • Roman, romanın kahramanları Tereza, Tomas, Sabin ve Franz arasındaki ilişkileri, 1968’de Prag Baharı’nı ve ardından Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya’yı işgalini arkaplan olarak ele alıyor.
  • Etkinlikler Prag, Paris, İsviçre, Kamboçya’da gerçekleşiyor ve yedi bölümden oluşuyor.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 19 Ortalama: 4.7]
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

Benzer Konular

9 YORUM

Abone ol
Bildir
guest
9 Yorumlar
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
ŞEYMA
ŞEYMA
6 ay önce

Editör seçimi kitaplarınız mevcut mu. Okumam için hangi yazar kitaplarını önerirsiniz

serdar korludağ
serdar korludağ
6 ay önce

tşk ederiz Editör hanım.

ŞEYMA
ŞEYMA
6 ay önce

Cevabınız çok mutlu etti beni. Cevapsız bırakmadığınız gibi ilgili davrandınız. Sizi takipte kalacağım Nurhayat Akbulut ( kadın dayanışması ) 🥳

serdar korludağ
serdar korludağ
6 ay önce
Yanıtla  ŞEYMA

evet iyi olurdu. bu sayede en çok okunan kitapları görebilir ve güncel kitapları takip edebiliriz.

ŞEYMA
ŞEYMA
6 ay önce

Evet Serdar korludağ bizde ondan bahsediyoruz 😂

Gizli
Gizli
6 ay önce
Yanıtla  ŞEYMA

😂

Melek Nurdan
Melek Nurdan
6 ay önce

👏👏👏

Ekrem
Ekrem
6 ay önce

Emeğin kesinlikle taktirde değer.Özetleme yöntemi çok güzel.Yani kitabı hiç okumadan ciddi fikir sahibi olunabilir.
Fakat konuları kısa kısa birbirine bağlamada tam tarif edemeyeceğim bir sıkıntı var gibi.Zaten özetleme eyleminin en zor kısmıda budur bence.Yani çıkarılan özet tekrar tekrar okunarak düzeltilebilir ancak.Ufak tefek imla hataları yapılmış.Genel anlamıyla çok güzel ve amacına uygun,eline beynine sağlık,emeğine sağlık👍✌️✌️✌️

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular