Ana SayfaRomanİdealist Öğretmen

İdealist Öğretmen

İdealist Öğretmen – Grigory Petrov

Tür:Roman
Yazar:Grigory Petrov
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Koridor Yayıncılık
Karakterler

Rachinski: Kariyerinden vazgeçer ve köyüne gitmek ve orada öğretmen olmak için istifa eder. Aynı zamanda hatırı sayılır bir üne sahip bir bilim insanıdır. Pek çok kitap yazmış, kitapları farklı dillere çevrilmiş ve herkes tarafından kıskançlıkla okunmuştur.

Bogdanov: Beloe köyünden resimde iyi olan öğrencidir. Köy okulundan mezun olduktan sonra, Bagdanov liseyi bitirir ve Güzel Sanatlar Akademisi’nden başarıyla mezun olur. Rusya’nın en büyük ressamlarından biri olur.

Vasilev: Tatevo köyünden dini alanda bilgisi olan öğrencidir.

Bogdanov: Zaboletya köyünden güçlü bir kimya beceresi olan öğrencidir. Üniversiteden erken yaşta mezun olur ve kimya alanındaki başarılı çalışmaları nedeniyle ödüller alır.

Konusu

Sadece bir öğretmenin hayatını ve ideallerini değil, o dönemin Rusya’sında yaşananları, zorlukları ve bu zorluklara rağmen neler yapılabileceğini anlatılıyor.

İdealist Öğretmen Özeti

Moskova Üniversitesi’ndeki herkes o gün şoktadır. Çünkü üniversitenin genç ve başarılı matematik profesörü Rachinski, üniversitedeki işini bırakır, kariyerinden vazgeçer ve köyüne gitmek ve orada öğretmen olmak için istifa eder. Rachinsky aynı zamanda hatırı sayılır bir üne sahip bir bilim insanıdır. Pek çok kitap yazmış, kitapları farklı dillere çevrilmiş ve herkes tarafından kıskançlıkla okunmuştur. Kendisi gibi başarılı öğrenciler yetiştirmiş, genç yaşına rağmen üç öğrencisini de profesör yapmıştır. Herkes matematik ve bilim dünyasına katacağı daha çok şey olduğunu düşünür ve bu nedenle onun fikrine karşı çıkarlar. Ancak bütün itirazlara rağmen aklını başına toplar, istifa mektubunu Eğitim İdaresi’ne sunar ve Tatevo köyünde görevine başlar. Köye geldiğinde köylüler ona tepki gösterir, Rachinsky’ye maddi manevi destek veren yoktur. Çünkü yıllardır horlanan, aldatılan ve zulme uğrayan köylüler, onun iyi niyetli gelişi için bir sebep ararlar. Rachinski onları bir araya toplayıp amacının çocukları eğitmek olduğunu açıklamaya çalışsa da, adamın deli olduğunu ya da köye eğlence için geldiğini düşünürler, ciddiye almazlar. Amacı kimsenin anlayamadığı Rachinski, belli ki tek başına geldiği bu köyde tek başına savaşacaktır.

Rachinsky çocuklara öğretmeye başlar, ancak herkes ona bir delinin gözleriyle bakar. Ancak okul binası bakımsızlıktan harap olmuştur. Çocuklar yeni öğretmenlerinin sınıfına geldiklerinde temiz ve düzenli gördükleri tek yer öğretmen masasıydı. Rachinsky masasını temizleyip düzenlemiş ve üzerine çiçekli bir saksı yerleştirmişti. O gün çiçekleri çok seven Rachinski’nin öğrencilerinin ilk dersi, temiz ve düzenli olmaktı. Hep birlikte okul çevresini temizlediler ve o günden sonra okula temiz yıkanmış öğrenciler olarak gelirler. Bu köyde yıllarını geçiren Rachinski, birçok şeyle mücadele eder ve etmeye devam eder. Bunlardan ilki alkoldür. Köylüler için en zoru içkiyi bırakmaktır. Rachinski çoğunlukla onları alkolden uzak tutmaya çalışmakta, çocuklarına kötü örnek olduklarını ve içerek sağlıklarına zarar verdiklerini her fırsatta anlamaya çalışmaktadır. Bazen başarır, bazen olumsuz sonuçlar alır ama bu hırsından asla vazgeçmez. Köylerde gözüne takılan üç başarılı çocuk vardır. Birincisi Beloe köyünden resimde iyi olan Bogdanov, ikincisi Zaboletya köyünden güçlü kimya becerisine sahip Bogdanov (adı aynı) ve üçüncüsü dini alanda yetenekli Tatevo köyünden Vasilev.

Köy okulundan mezun olduktan sonra, Bagdanov liseyi bitirir ve Güzel Sanatlar Akademisi’nden başarıyla mezun olur. Rusya’nın en büyük ressamlarından biri olur. Kimyadaki başarısıyla tanınan Bagdanov, Moskova liselerinden birinden başarıyla mezun oldu. Emsallerinin çok üzerinde bir bilgi birikimine ve başarıya sahipti. Üniversiteden erken yaşta mezun olur ve kimya alanındaki başarılı çalışmaları nedeniyle ödüller alır. Zabolotni lakaplı ünlü bir bakteriyolog olur. Vasilev, kutsal yazıları ezbere bilen ve her zaman bir din adamı olma arzusunu dile getiren bir çocuktur. Vasilev dini okulu bitirdikten sonra akademiye başlar ve öğrencilik yıllarında fabrikalarda işçilere öğüt veren konuşmalar yapardı. Okulunun bitmesine bir yıl kala okulu bırakır ve Petrograd şehrinde çalışmaya devam eder. Sadece işçiler değil, mühendisler, öğrenciler ve aristokratlar da onun konuşmalarını dinlemeye başlar.

1917’de devrim olur. Çarlık Rusya’sı çöker. Şiddet ortaya çıkar. Vasilev katliamlarda ölür. Zabolotni lakaplı bilim adamı Bogdanov, ülke istasyonunda öldürüldü. Tüm bunlar olmadan önce Rachinsky zaten ölmüştür.

İdealist Öğretmen – Kitap Açıklaması

Moskova Üniversitesi’nde başarılı bir matematik profesörü olan Raçinski, herkesin gıptayla baktığı kariyerini bir kenara bırakıp istifa eder. Hem de yalnızca köyüne gidip sıradan bir öğretmen olabilmek için. Başta kimselerin anlam veremediği bu durum, Raçinski’nin hayatında aldığı en önemli karardır. Çünkü halkın içindeki keşfedilmemiş cevherleri bulacak ve onları parlatıp hak ettikleri gibi aydınlığa kavuşturacaktır.

Profesör Raçinski’nin bir bilinmeze doğru attığı adımlar, bu yoldaki umutları ve fedakârlıkları sizi öylesine sarsacak ki hayatta neyin önemli olduğunu ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmeniz için ne yapmanız gerektiğini bir kez daha sorgulayacaksınız. Bu küçük ama etkisi büyük kitapta yalnızca bir öğretmenin çırpınışını değil, aynı zamanda Rusya’nın o dönemdeki içler acısı durumunu, halkın tembelliği, sefaleti ve cehaletiyle nerelere sürüklendiğini ve eğer doğru yönlendirilirse neler başarabileceğini de okuyacaksınız. Atatürk tarafından, bir bataklıklar ülkesi olan Finlandiya’nın kurtuluşunun ülkemize örnek olarak gösterildiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi yazan Grigoriy Petrov’un kaleminden yine unutulmaz, sarsıcı bir hikâye.

(Tanıtım bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular