Ana SayfaRomanOliver Twist

Oliver Twist

Oliver Twist – Charles Dickens

Tür:Roman
Yazar:Charles Dickens
Yayınlanma Tarihi:2018
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Oliver Twist: Yetimhanede büyüyen, genç, iyi kalpli ve kibar biridir. Ama genellikle istismara uğrar. Kendisini hırsızlarla yaşayan bir cenaze levazımatçısıyla sözleşmeli olarak bulur ve sonunda Bay Brownlow ve Bayan Maylie tarafından alınır.  Cömertliği tamdır ve ciddi bir kötü muamele ile karşı karşıya kaldığında bile ahlak ve nezaket duygusunu asla kaybetmez.

Fagin: İğrenç görünümlü ve itici bir yüze sahip çok yaşlı bir adamdır. Bir çocuk hırsız çetesinin lideri ve çok açgözlü ve kısır bir adamdır.

Bay Brownlow: Bay Brownlow, nişanlısını düğün gününde kaybetmek de dahil olmak üzere birçok kez kalbi kırılmış, çok saygın görünümlü yaşlı bir beyefendidir.

Nancy: Fagin tarafından bu mesleğe yetiştirilen genç bir kadın ve fahişedir.

Bill Sikes: Otuzlu yaşlarında yiğit yapılı bir adam olan Bill, sık sık Fagin ile çalışan ve Nancy ile ilişkisi olan kötü bir ev hırsızı ve hırsızdır.

Gül Maylie: Rose, Bayan Maylie’nin yeğeni, on yedi yaşında güzel bir kadın, hem zeki hem de son derece kibar bir karakterdir.

Bay Bumble: Cemaatin gözdesi, kendinden alttakileri taciz etmekten büyük keyif alan ve sık sık onların ona dayatmalarından rahatsız olan şişman ve sinirli bir adamdır.

Edward Leeford: Oliver’ın romanın çoğu için Monks takma adını kullanan üvey kardeşidir.

Bayan Maylie: Yaşına rağmen çok ağırbaşlı ve heybetli olan yaşlı bir hanımdır. Sikes ve Crackit’in soymaya çalıştığı konağın sahibi, Harry Maylie’nin annesi ve Rose Maylie’nin evlatlık teyzesidir.

Konusu

Oliver Twist, yetimhanede büyüyen ebeveynsiz bir çocuktur. Oliver Twist’in yetimhanede hayatta kalma mücadelesini anlatan bir romandır.

Oliver Twist Özeti

Oliver Twist bir yetimhanede doğar. 9 yaşına geldiğinde başka bir yetimhaneye götürürler. Yetimhanede büyüyen yetim Oliver Twist ve diğer çocuklar gibi açtır. Kimin daha fazla çorba isteyeceğini belirlemek için kendi aralarında tartışırlar. Oliver seçilir. O akşam yemekte olağan yemek paylaşımından sonra, Oliver yetimhane müdürüne yaklaşır ve daha fazlasını istediğini söyler. Yetimhane müdürü Bay Bumble, Oliver’ı “baş belası” olarak nitelendirir ve yetimhane kurulur, Oliver’ı alacak kişiye para ödeneceğini duyurur ve bir tabut yapımcısına çıraklık yapmaya karar verirler.

Baca temizleyicisi olmaktan son anda kaçınan Oliver, her gün dışarıda yemek yiyen arkadaşlarının önünde fırçalanıp dövülür ve diğer arkadaşlarının gözünü korkutur. Cenaze levazımatçısı Bay He Sowerberry’ye çıraklık yapar. Başka bir çırak olan Noah Claypole tarafından ölü annesi hakkında bir kavgaya kışkırtılır ve kışkırtılır. Haksız yere dövülür, ancak kaçmayı başarır ve Londra’ya gider.

Şehrin banliyölerinden birinde aç ve yorgun dolaşırken kurnaz Dodger ile tanışır. Dodger ona Londra’da kalacak bir yer teklif eder. Londra’nın karmaşık yeraltı dünyasından ve işlerinin doğasından habersiz olan Oliver, kendisini Fagin’in önderlik ettiği yankesici çetenin bir parçası olarak bulur. Ayrıca acımasız Bill Sykies, kız arkadaşı Nancy ve köpeği Bulseye ile tanışır.

Bir sabah Oliver Dodger ve Fagin’in diğer çocuklarından Charlie Bates ile dışarı çıkar. Dodger’ın beyefendisi Bay He, onun Brownlow’u soymaya çalışmasına tanık olur ve işin aslının ne olduğunu anlar. Ancak, Bay Brownlow bunu fark eder ve Oliver’ı gerçek suçluyla karıştırır. Bir kovalamacanın ardından Oliver, kafasına aldığı sert bir darbenin ardından polis tarafından yakalanır ve götürülür. Yargıç Fang tarafından sorgulanırken, bir tanık Oliver’ın masumiyetine tanıklık eder. Bunun üzerine Bay Brownlow, yaralarını iyileştirmek için onu evine götürür. Böylece suçlayan koruyucu olur. Hem Brownlow hem de kahya Bayan Bedwin ona çok iyi davranır. Bu sırada Fagin ve Bill Sykies, Oliver’ın kendilerine ihanet edip yetkililere haber vereceğini düşünerek Oliver’ı tuzağa düşürmeye ve Fagin’in inine geri getirmeye karar verirler.

Oliver’ın dürüstlüğüne ikna olan Brownlow, bazı kitapları geri getirmesi için yerel bir tüccara 5 pound gönderir. Ancak, Oliver Sykies ve Nancy tarafından sokakta yakalanır ve kaçırılır. Oliver geri gelmeyince Brownlow parayla kaçtığını söyler ve arkadaşı Bay He, Grimwig’in düşündüğü gibi en başından hırsız olduğuna karar verir. Hırsızların ininde Fagin, Oliver’ı kendisine Brownlow’un evi ve içindekiler hakkında bilgi vermesi için kandırmaya çalışır. Sykies ve arkadaşı Toby Crackid, Oliver’ı Bayan Maylie’nin evini soymaya zorlar. Pencereden girip ön kapıyı onlar için açacak küçük bir çocuğa ihtiyaçları var. Ancak, ev halkı soygunu fark eder ve ardından gelen kargaşada Oliver vurulur. Bill Sykies, yaralı Oliver’ı nehre atmak için taşımaya başlar. Oliver ile hızlı hareket edemediği için yakalanacağını anlayınca kaçar ve Oliver’ı bırakır.

Toby, Oliver’ı, Oliver’ın iyileştiği Fagin’in inine geri götürür. Nehirdeki kavgasından sonra, Bill Sykies yüksek ateşle geri dönmeyi başarır. Fagin’e Oliver’dan kurtulmaları gerektiğini yoksa işlerinin tehlikede olduğunu söyler. Oliver’ın hayatından endişe eden Nancy, Brownlow ile bağlantı kurar ve Londra Köprüsü’nün altında bir toplantı ayarlar. Ancak Fagin, Nancy’yi takip etti ve öfkeli Bill Sykies, Nancy’yi öldürür. Nancy’nin arkadaşı Bet cesedi bulur ve polise haber verir.

Polis, Bill Sykes’ı aramaya başlar. Brownlow ise Oliver’ın güvenliği için endişeleniyor. Polisin Sykes ve Oliver’ı Toby Crackid’in Londra banliyölerindeki evine kadar takip ettiğini öğrendiğinde kaygısı artar. Sykes, Londra’nın kenar mahallelerindeki gözlerden uzak bir evde polis tarafından sıkıştırılırken saklanırken, Sykes, Oliver’ı rehin alarak polisten kurtulmak için bir plan kurar. Ama bir şey oldu ki, Sykes kendi sonunu hazırlıyor gibiydi ve sevgili köpeğinin havlamasının onun ölümünü getireceğinden habersizdir. Bir anlık sesin ardından boynundaki ipten kurtulmaya çalışırken ip boynundan geçerek havada asılı kaldı ve kendini cezalandırır. Bir süre sonra Oliver ve Bay Brownlow New Gate Hapishanesinde, yavaş yavaş aklını kaybeden hırsız Fagin’i ziyaret ederler. Fagin’e Oliver ile ilgili dosyaların nerede olduğunu sorarlar, o da Oliver’a kulağına söylemek ister ve Oliver’ın kulağına söylerler ve daha önce tuttuğu dosyaları alırlar, Fagin arkasından, “Geri dön, dön!” der. Diye bağırır. Brownlow ve Oliver temiz bir sayfa açmak için gün batımının ışığına giderler… Sonunda herkes mutlu olur.

Oliver Twist – Kitap Açıklaması

Oliver Twist, yoksullar evinde dünyaya gelmiş bir yetimdir. Daha fazla yemek isteme cesareti, kapının önüne konmasına yol açar. Hayatta yapayalnızdır artık. Bir cenaze levazımatçısının yanına girer. Orada da kötü muamele görünce kaçar ancak bu kez de yankesici Fagin ve çetesinin eline düşer. Yeraltı dünyasının acımasız ortamında korkunç Fagin’in pençesinden kurtulmak için akıl almaz serüvenlere atılan Oliver’ı hiç ummadığı bir gelecek beklemektedir…

Oliver Twist, XIX. yüzyıl İngiliz edebiyatının en büyük romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens’ın ikinci romanıdır. Sanayi Devrimi’nin zorlu yıllarını sarsıcı biçimde aktarmasının yanı sıra, toplumsal kötülüğü ve ahlak düşkünlüğünü de gözler önüne serip eleştiren Oliver Twist, sürükleyici bir macera romanı niteliğiyle de öne çıkan klasik yapıtlardan biri olagelmiştir.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Enes
Enes
Ziyaretçi
1 yıl önce

Susar herkes susar

Batur
Batur
Ziyaretçi
4 ay önce

Herkes susar yıkın duvarları

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,489TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular