Ecinniler

Ecinniler – Fyodor Dostoyevski

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PsikolojiFyodor Dostoyevski1871
Karakterler

Stepan Trofimovich Verhovensky: Romanın tanıştığımız ilk karakterdir. Ayrıca Ateist, ileri görüşlü bir öğretmendir.

Varvara Petrovna Stavrogina: Nikolay’ın annesi ve Stephan Trofimovich’in arkadaşıdır. General zengindir ve kocasından gelen mirasla çok fazla nüfuza sahiptir.

Nikolay Vsevolodoviç Stavrogin: Çok karmaşık ve çıkarcı bir karaktere sahiptir. Şeytan gibi devrimcidir. Bunu roman boyunca her kafa karışıklığında görüyoruz. Kaptanın engelli kız kardeşi Maria Timofeyevna ile gizlice evlenir.

Pyotr (Petruşa) Stepanovich Verhovensky: Stepan, Trofimovich’in oğludur. Devrim uğruna cinayet işliyerek arkadaşlarını öldürüyor. Adı kötü bir adama çıkan bir devlet memurdur.

Yüzbaşı Lebyadkin: Kargaşada kız kardeşini döven ve ölen yüzbaşıdır.

Mariya Timofevna Lebyadkina: Yüzbaşının her gün dövdüğü kız kardeşidir. Bir iddia üzerine Stavrogin ile evlenir.

Fedka: Kürek mahkumu iken Sibirya’dan kaçan ve şehirde yangın çıkaran suçlu cinayet işleyen biridir.

Lizaveta Nikolayevna: Varvara’nın yakın arkadaşı ve Nikolay’a aşıktır.

Ivan Shatov: En önemli karakterlerden biridir. Nihilist ve devrimci üniversite öğrencisidir. Varvara’nın oğludur. Pyotr, Stepanovic tarafından öldürülür.

Andrey Antonoviç von Lembke: şehre daha sonra atanan vali. Muhafazakâr görüşün temsilcisi olmuştur. Çekingen kişiliğine rağmen nihilizmin ve olası bir devrimin engellenmesi için elinden geleni yapmıştır.

Darya Pavlovna Şatova: İvan Şatov’un kız kardeşidir.

Aleksey Niliç Kirilov: Üniversite öğrencisi ve Shatov’un yakın arkadaşıdır. Ayrıca bir devrimcidir. Pyotr Stepanovic bir mektup yazdırır ve cinayetini ele almak için onu öldürür.

Karmazinov: Yazar.

Konusu

Siyasi bir roman olan Ecinniler 19. yüzyılın ikinci yarısında ateizm, nihilizm ve sosyalizm gibi ideolojilerle birlikte Batı düşüncesinin Rusya ve Rus insanları üzerindeki etkilerini ele alarak eleştirir.

Ecinniler Özeti

Romanın karakteristik özelliklerinden biri olan ilahi bir bakış açısına sahip olan ancak olaya da dahil olan anlatıcı, Dostoyevski’nin birçok romanında da kullanılmıştır. Kullanıldığı dönemde ilklerden biri olan bu yöntem daha sonra modernizmle birlikte kullanılmıştır.

Romanın edebi anlamda olduğu kadar duygusal olarak da değerlendirilebilen öbür yüzü, gerçekçiliğin vazgeçilmez bir parçası olan doğrudan anlatımı benimsiyor ve okuyucuyu sanatsal açıdan bazı süslü cümlelerle tatmin etme geleneğine aykırı, zaman zaman bazı romanlarında ağır bir dil kullanıyor. Dostoyevski sade ve süslü söylemlerden uzak bir anlatıyı tercih etmiştir. Bu açıdan eleştirilebilse de Ecinniler’in temel özelliği, kahramanın duygularının okuyucuya olduğu gibi aktarılabilmesidir. Ruh analizinin sağladığı bu nitelik sayesinde okuyucu, kahramanın her ürpermeyi, korkuyu ve sevinci yaşıyormuş gibi hisseder. Dostoyevski’nin ilahi sesi sayesinde titreme güçlenir ve okuyucu istese bile kendisini olaydan soyutlayamaz. Okur Şatov’un eşini görünce sevincini, Şatova’nın Şatov’un ölümüyle yaşadığı hayal kırıklığını, Kirilov’un intihar etmeden önceki korkusunu sanki olay kendisiyle ilgiliymiş gibi hissediyor. Bu açıdan Ecinniler’de duygu yoğunluğu ilk sırada gelir.

Avrupa’ya açılmacı bir politika tutmuş olan nihilistlere duyduğu öfkeyi muhafazakar düşünceleri ile donattığı romanında gözler önüne seren yazar, Liberal ve ateist olan bu hücre tipi örgütlerin karşısına, Avrupai düşüncelerin ülkeye hızla yayılışını protesto eden, gelişmeye ancak Ortodoks kilisesi ile barışık ve benliğini kaybetmemiş bir Rus ulusu ile gidileceğini savunan bir düşünce sistemi ile çıkmıştır.

Ecinniler – Kısa Bilgiler

  • Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 1872 yılında yayımlanmış romanıdır. Türkçeye Cinler adıyla da tercüme edilmiştir.
  • Dostoyevski kitabı 1870 ile 1872 yılları arasında Sibirya sürgününden döndükten sonraki dönemde yazmıştır.
  • Kitapta sosyalizm ve nihilizm gibi aşırılıkçı ideolojilerin toplumsal yapı üzerindeki tahribatlarını ortaya koymaya çalışır.
  • 1789 Fransız büyük devrimi, hemen gününden başlayarak bütün dünya toplumlarını etkilemiştir. Bu devrim başka devrimsel niteliklerin de kaynağı olmuştur. İnsanlığın anlağında mutlu geleceğin düşünsel süreçlerini başlatmış, türlü savaşımlara yol açmıştır. Rusya’da sosyalizm, nihilizm ve naronizm hep buradan kaynaklanmıştır. Dostoyevski, Ecinniler’de insanların bu düşün fırtınası önünde nasıl savrulduklarını, nasıl devrimci istenç gösterdiklerini işliyor. Sanırız siyasal romanın ilk örneklerindendir.
  • Dostoyevski, Karamazov Kardeşler ve Suç ve Ceza ile birlikte en büyük yapıtlarından birini teşkil eden Ecinniler’de 19. yüzyıl Rusya’sının girdiği düşünsel ve dini açıdan sıkıntılı dönemleri okura sunmayı amaçlamış, 21. yüzyılda da geçerliğini ve güncelliğini kaybetmeyen bir eser ortaya çıkarmıştır.
  • Yüzlerce yıl sonrasında bile dinmeyen liberal, muhafazakâr, ateist çatışmalarının en şiddetli döneminde ortaya konulan yapıt ölümsüz konusu ve her çağda ortaya çıkabilecek tipik karakterleri sayesinde 21. yüzyıla dahi seslenmeyi başarmıştır.
  • Ecinniler birçok eleştirmene ve edebiyat adamına göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi siyasi romanlarından biridir. Orhan Pamuk‘a göre ise:
    “Cinler dünyanın en iyi yedi sekiz romanından biri hiç kuşkusuz en iyi siyasi romanıdır.„
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuDeniz Kurdu
Sonraki KonuPapazın Kızı
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular