Ana SayfaRomanHüseyin Fellah

Hüseyin Fellah

Hüseyin Fellah – Ahmet Mithat Efendi

Tür:Roman
Yazar:Ahmet Mithat Efendi
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Tema Yayınları
Karakterler

Şehlevend: Romanın ana kahramanıdır. Sokaklara düşen ve hatta esir olarak satılan bir kadındır.

Hüseyin Fellah: Ahmet Bey’in öldürmek istediği konağın sahibidir.

Civelek Mustafa: Yeniçerileri öldüren kişidir. Romanda maceradan maceraya koşar.

Konusu

İki yeniçeri tarafından yaralanan Civelek Mustafa ve onu kurtaran anne-kızın İstanbul’dan başlayıp Cezayir’e uzanan yaşam öyküleri konu ediniyor.

Hüseyin Fellah Özeti

İsmail Ağa’nın ölümüyle Hasna Hanım ve kızı Şehlevend yoksulluğa düşer. Kalacak yerleri bile yoktur. Bir kalede iki yeniçeri tarafından yaralanan Civelek Mustafa’yı evlerine götürürler. Şehlevend annesine bakması için esir olarak satılmayı kabul eder ve Laz Mehmet Ali Ağa tarafından esir olarak satılır. Hasna Hanım, kızının esir olarak satılmasının ardından Kuzey Afrika’ya gitmek için bir gemiye biner ancak gemi Girit’te korsanlar tarafından ele geçirilir. Hasna esir alınır ve Şehlevend Cezayir’de bir konakta çalışmaya başlar. Civelek Mustafa bir keresinde bu konakta çalışmaya başlar. Şehlevend, Mustafa Civelek’in yardımıyla Hüseyin Fellah’ı öldürme girişimini bozar. Şehlevend daha sonra annesi Hasna Hanım’a kavuşur. Romanın sonunda Şehlevend’e olan aşkına yenik düşen Civelek Mustafa kendini öldürür ve Şehlevend, Ömer ile evlenir.

Hüseyin Fellah – Kitap Açıklaması

Osmanlı Dönemi’nde Alexandre Dumas’nın “Monte Kristo Kontu” adlı eserinin çevirisi, içlerinde Ahmet Mithat’ın da olduğu 30 kişilik bir ekip tarafından üç yılda tamamlanır. Ahmet Mithat bu eserden o kadar etkilenir ki böyle bir macera romanı kaleme almak ister. Bu çabanın bir ürünü olarak da önce “Hasan Mellah” (1874) , ardından “Hüseyin Fellah” (1875) yayımlanır.

“Kanlı Burç”ta iki yeniçeri tarafından yaralanan Civelek Mustafa, bir ana ile kızı -Hasna Hanım ile Şehlevend- tarafından evine taşınarak ölümün elinden kurtarılır. Bu şekilde İstanbul’da başlayan hikâye, Cezayir’de gelişir ve burada, Civelek Mustafa ile Şehlevend’in yolları bir daha kesişir. Cezayirli bir eşkıya çetesinin kökünü kazımaya niyetlenen bu iki İstanbullunun, bir de Cezayirli, güçlü ve nüfuzlu bir yardımcıları vardır: Hüseyin Fellah.

İnsanoğlunun yaradılışı, tıpkı Civelek Mustafa’nın dediği gibi değil midir? Düşünürlerden pek çoğu da öyle dememiş midir? Yani Allah bu dünyayı insan nevini her hâlde mesut edebilecek bir surette yaratmış olduğu hâlde; yine o insan nevine verdiği bir fıtrat gereğince bunlardan her biri dünya saadetine müstakil olarak kendileri malik olmak ve başka insanları da kendisine köle etmek davasına kalkışırlar…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular