Handan

Handan – Halide Edip Adıvar

TürYazarYayınlanma Tarihi
Roman, PsikolojiHalide Edib Adıvar1912
Karakterler

Handan: Çok zeki, güzel, okumayı seven, insanları kolayca etkileyebilen, Avrupa hayatı yaşamış, sabırlı ve duygusaldır.

Refik Cemal: Kültürlü, utangaç ve karısını çok seven ama daha sonra Handan’a aşık olan karakterdir.

Neriman: Güzeldir, fazla kültürü yoktur ancak Handan’ı çok sever ve sadıktır. Kitap okumaktan haz etmez.

Hüsnü Paşa: Kadınları ve eşini bile eğlence olarak gören çapkın, zengin, kinci bir kişiliğe sahiptir.

Konusu

Yirminci yüzyılın başlarında İstanbul’da yaşayan çok değerli, zeki, sevimli bir ailenin kızının çileli hayatını ve çevresindeki insanların etkilenerek birbirlerine yazdıkları mektupları içeren bir kitaptır.

Handan Kitap Özeti

Refik Cemal, Cemal Bey’in baldızı Neriman ile evlenecektir. Neriman, Cemal Bey’in kızlarıyla aynı yaşta olup onlarla büyümüş ve Avrupalı ​​bir çocukluk geçirmiştir.

Ailenin ayrıca Handan adında bir kızı var. Herkesin göz bebeği olan Handan, insanları çok çabuk etkileyebilen ve kendini sevdiren bir kızdır. Neriman’ın kardeşi gibi olan Handan, Nerman’ı küçüklüğünden beri büyütmüş ve kendisini ele geçirmiş gibi onu etkilemiştir. Neriman onun için her şeyi verebilecek ve hatta ölümü göze alabilecek durumdadır.

Handan, evlendiği dönemde eşi Hüsnü Paşa ile Paris’te yaşamaktadır. Handan gençliğinde Nazım adında birini sever ama Nazım bir sosyalisttir. Onu ideallerinden ve hedeflerinden daha çok seveceğini düşünen Handan, Nazım’ın evlenme teklifini reddederek Hüsnü Paşa ile evlenir. Nazım bu olay üzerine kendini asar ve Handan’ın sorumlu olduğunu gösteren bir mektup bırakır. Handan bu olaydan dolayı kendini asla affetmez ve Hüsnü Paşa ile olan evliliğinin başı her zaman belaya girer. Her halükarda Hüsnü Paşa onu sadece bir kadın olarak sever ve sık sık metresini bulup değiştirir. Bunları Handan’a da rahatlıkla söyleyebilir ve ne kadar güzel olduklarını anlatabilir. Herkes tarafından ölesiye sevilen Handan, başta buna dayanıyordu. Hayatını sevmediği Hüsnü Paşa’ya adar. Onunla olan sorunlarını kapatmaya çalışır ve evliliğini sürdürmek için elinden geleni yapar. Ancak bu çabası gençliğini alır. Sonunda kendisinden üç aydır ayrı yaşayan Hüsnü Paşa’nın ağır suçlamalarla dolu mektubunu okuyunca beyninden gelen bir sorunla hastalanır. Hafızasını kaybeder ve geçmişten hiçbir şey hatırlayamaz. Hastalığı sırasında çok sevdiği Neriman ve eşi Refik Cemal ona bakar. Hüsnü Paşa yurtdışındaki metresleriyle eğlenir. Bu da onu pek ilgilendirmiyor. Neriman hamile olduğu için Refik Cemal onunla kalıyor ve Handan iki üç ay İtalya’da istişarelere tabi tutuluyor. Yanında sadece Refik Cemal ve bir hemşire kalır. Handan bu süre içinde Refik Cemal’e âşık olur. Ayrıca Refik Cemal de ona deli gibi âşıktır. Ancak evli olduğu ve karısını çok sevdiği için acı çeker ve kendini yiyip bitirir. Bir süre sonra Handan’ın hafızası yavaş yavaş geri gelir. Çok sevdiği Neriman’ın kocası Refik’e âşık olduğunu öğrenince üzüntüden ölür.

Handan – Kısa Bilgiler

  • Handan, Halide Edib Adıvar’ın mektup toplayarak yazdığı eseridir.
  • İlk olarak 1912 yılında yayımlanmıştır.
  • Türk edebiyatında kadın psikolojisini anlatan ilk eserdir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4]
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular