Senden Önce Ben

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanJojo Moyes2012
Karakterler

Louisa Clark: Yaratıcı, yetenekli ve eğlenceli ama kendini hafife alan ve az hırsı olan yirmi altı yaşında bir kadındır. Felçli bir adam için bakıcı olarak çalışmaya başladığında hayatı değişir. Zamanla yeteneklerini kullanmayı ve sınırlı konfor alanından çıkmayı öğrenir.

William (Will) Traynor:  Otuz beş yaşında bir adamdır. Motosikletin çarpması sonucu felçli olur. Zeki ve zengindir, ancak bozukluğu onu huysuz, öfkeli ve acıktırmıştır. Bir zamanlar olduğu gibi aktif ve maceracı bir adam olmayı asla kabul edemediği için yaşamak istemez.

Camilla Traynor: Will’in oğluyla gergin bir ilişkisi olan sert ve katı bir annedir.

Steven Traynor: Will’in çocuklarının hayatında olmayan bir babadır. Camilla Traynor, ailesini bir arada tutamamasının nedeni olarak görüp boşanmak istiyor.

Katrina (Treena) Clark: Her zaman en zeki kardeş olarak kabul edilmiştir. Kız kardeşleri ile rekabet içerisinde olsa bile her zaman birbirlerini desteklerler.

Konusu

Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan yarı felçli bir genç adam, bakıcı olarak küçük bir kasabada yetişmiş genç kadını istihdam ettir. Bu genç adam ve kadının bir araya gelişi hayatlarını yeni bir yola sürükleyecektir. İlk başta birbirlerinden hoşlanmayan ikili farklılıklarının fazlalığından yakınsa da zamanla hayatla ilgili bilmedikleri şeyleri birbirlerine öğretmeye başlarlar. Birbirlerine aşık olan karakterlerin uzun hikayesi ele alınmıştır.

Senden Önce Ben Özeti

Yirmi altı yaşındaki Louisa Clark, işçi sınıfı ailesiyle birlikte yaşıyor. Hırssız ve birkaç nitelikle, dışa dönük bekâr bir anne olan küçük kız kardeşi Treena tarafından sürekli olarak gölgede bırakıldığını hissediyor. Ailesine destek olan Louisa, kafe kapandığında yerel bir kafede işini kaybeder. İş Merkezine gider ve birkaç başarısız denemeden sonra benzersiz bir iş fırsatı sunulur: başarılı, zengin ve bir zamanlar aktif olan, kuadripleji geliştiren Will Traynor’un bakımına yardımcı olur.iki yıl önce bir yaya-motosiklet kazasında. Will’in annesi Camilla, deneyim eksikliğine rağmen Louisa’yı işe alır ve Louisa’nın ruhunu aydınlatabileceğine inanır. Louisa, Will’in tıbbi ihtiyaçlarını önemseyen Nathan ve Will’in, Camilla ile evliliği gergin olan, arkadaş canlısı bir üst sınıf işadamı olan babası Steven ile tanışır.

Louisa ve Will’in ilişkisi, engelli olma konusundaki acısı ve kızgınlığı nedeniyle sarpa sarar. Will’in eski kız arkadaşı Alicia ve en iyi arkadaşı Rupert’ın evlendiklerini açıklamasıyla işler daha da kötüleşir. Louisa’nın gözetiminde Will, deneyimleri birlikte paylaştıkça giderek daha iletişimsel ve açık fikirli hale gelir. Louisa, Will’in yaralı bileklerini fark eder ve daha sonra, Camilla’nın İsviçre merkezli bir yardımlı intihar örgütü olan Dignitas aracılığıyla hayatına son verme talebini reddetmesinden kısa bir süre sonra annesiyle babasının onun nasıl intihara teşebbüs ettiğini tartıştıklarına kulak misafiri olur . Bu girişiminden dehşete düşen Camilla, oğlunun isteğini yerine getireceğine söz verdi, ancak ancak altı ay daha yaşamayı kabul ederse. Camilla zamanla hayatının yaşamaya değer olduğuna inanacağını kanıtlamaya niyetlidir.

Louisa, Will ve Camilla’nın anlaşmasını bildiğini gizler. Ancak, Treena’ya söyler ve birlikte Will’i ölüm arzusundan vazgeçmeye ikna etmeye yardımcı olacak yollar tasarlarlar. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, Will gevşer ve Louisa onu gezilere çıkarmaya başlar ve ikisi daha da yakınlaşır.

Louisa, sık sık yaptıkları konuşmalar sayesinde Will’in çok seyahat ettiğini öğrenir; en sevdiği yer Paris’te bir kafe. Hayatının ne kadar sınırlı olduğunu ve çok az hırsı olduğunu fark eden Louisa, Will’i değişmeye motive etmeye çalışır.

Louisa, uzun zamandır 7 yıllık erkek arkadaşı Patrick’i görmeye devam ediyor, ancak sonunda Will ile olan ilişkisi nedeniyle ayrılıyorlar. Bu arada, Louisa’nın babası işini kaybeder ve daha fazla maddi sıkıntıya neden olur. Steven Traynor, Bay Clark’a bir pozisyon teklif eder. Louisa, Will’in özgürlüğünü ailesinden korumasına yardım etmeye çalıştığını fark eder. İkisi, Alicia ve Rupert’ın dans edip flört ettikleri düğününe katılırlar. Will, Louisa’ya sabah uyanmasının tek sebebinin kendisi olduğunu söyler.

Louisa, Will’i onunla tatile gitmeye ikna eder, ancak onlar ayrılmadan önce Will, ölümcül zatürreye yakalanır. Louisa bir kasırga gezisi planlarını iptal eder. Bunun yerine Will’i Mauritius adasına götürür . Eve dönmeden önceki gece Louisa, Will’e onu sevdiğini söyler. Will, bir şeyi gizlemek istediğini söyler, ancak Dignitas’la olan planlarını zaten bildiğini kabul eder. Will, birlikte geçirdikleri zamanın özel olduğunu, ancak tekerlekli sandalyede yaşamaya dayanamadığını söylüyor. Planlarını takip edecek. Kızgın ve incinmiş Louisa fırtınalar koparır ve yolculuğun geri kalanında onunla konuşmaz. Eve döndüklerinde, Will’in anne ve babası onun iyi fiziksel durumuna hoş bir şekilde şaşırırlar. Ancak Louisa, bakıcısı olarak istifa eder ve Will’in hayatına son vermeyi planladığını anlarlar.

Eve Dönüş Louisa çok mutsuzdur ve Louisa onlara Will hakkında her şeyi anlattığında annesi öfkelenir. Medya ve Gazeteciler, Patrick tarafından ihbar edilen eve gelirler ve aile tecrit edilir. Treena daha sonra Camilla Traynor’dan Louisa’nın İsviçre’ye gelmesini isteyen bir mesaj bulur. Louisa, annesinin yasaklamasına rağmen kabul eder ve Will’i görmek için dışarı çıkar. Klinikte tekrar bir araya geldiklerinde, son altı ayın hayatlarının en iyisi olduğu konusunda hemfikirdirler. Kısa bir süre sonra klinikte ölür ve Louisa’ya eğitimine devam etmek ve hayatı tam olarak deneyimlemek için önemli bir miras bıraktığı ortaya çıkar. Roman, Louisa’nın Paris’te bir kafede, Will’in ona ‘iyi yaşamasını’ söyleyen bir mektupta son sözlerini okumasıyla sona erer.

Senden Önce Ben – Kısa Bilgiler

  • Senden Önce Ben , Jojo Moyes tarafından yazılmış bir aşk romanıdır .
  • Kitap ilk olarak 5 Ocak 2012’de Birleşik Krallık’ta yayınlandı.
  • After You adlı bir devam filmi24 Eylül 2015’te Pamela Dorman Books aracılığıyla yayınlandı.
  • İkinci bir devam filmi olan Still Me, Ocak 2018’de yayınlandı.
  • Kitap, Richard ve Judy Kitap Kulübü’ne yerleştirildi.
  • Engellilik savunucuları, kitabı ve filmi, ağır engelli bazıları için hayatın yaşamaya değmeyebileceğini öne sürdüğü için eleştirdiler.
Film uyarlaması
  • Jojo Moyes’in 2012 yılında yazdığı romandan uyarlanan aynı adlı filmin yönetmen koltuğunda İngiliz yönetme Thea Sharrock oturmuştur.
  • Film başlangıçta Ağustos 2015’te vizyona girecekti ancak 3 Haziran 2016’ya ertelendi.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 6 Ortalama: 4.2]
Önceki KonuEmrah Serbes Sözleri
Sonraki KonuHayata Dön
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular