Ana Sayfa100 Temel EserFareler ve İnsanlar

Fareler ve İnsanlar

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Tür:Roman, Hikayeler
Yazar:John Steinbeck
Yayınlanma Tarihi:1937
Yayınevi:Sel Yayıncılık
Karakterler

George Milton: Lennie’nin arkadaşı ve Lennie’yi korur kolar.  Birlikte daha iyi ve daha güzel hayat sürmenin hayallerini kurar.

Lennie Small: George ile birlikte her yere gidip, dolaşan, akli dengesi bozuk ama çok güçlü bir adam. George ile satın alacakları çiftlikte hayvanları olacağını hayal eder.

Candy: Bir elini çiftlikte kaybeden ve çalışabileceği günlerin sonuna yaklaştığını düşünüp Lennie ve George’un çiftlik alma hayaline ortak olmak onlarla beraber yaşamak ister.

Candy’nin köpeği: Yaşlı ve sakat olduğu için Carlson tarafından vurularak öldürülür. Lennie’nin sonu hakkın da bir öngörü olarak görülüyor.

Curley: Patronun oğlu olan Curley kavgacı bir genç karakter. Ayrıca yarı profesyonel boksördür. Karısını kıskanıp onu korumaya çalışır, bu nedenle Lennie’den başından buyana hoşlanmaz.

Curley’nin karısı: Curley’nin, güvenmediği genç ve güzel olan karısıdır. Diğer karakterler ondan “Curley’nin karısı” şeklinde bahsettiği için, eserdeki isimsiz tek karakterdir. Bu karakterin kendine has bir kişiliğe kavuşturulmamış olması, eserdeki varlık sebebinin de altını çizer: Steinbeck’e göre “o bir kişi değil bir semboldür. Lennie’nin gözünü boyamak ve ona tehlike oluşturmak  dışında bir işlevi yoktur.”

Slim: Curley’nin saygılı davrandığı Ustabaşıdır olarak bilinen tek karakterdir ve diğer tüm karakterlerden de saygı görür.

Crooks: Çiftlikteki tek zenci işçidir. Candy gibi sakattır. Bir atın tekmelemesi sonucunda kambur kalan sırtı sebebiyle bu ismi almıştır. Diğer işçilerden ayrı bir yerde yaşar ve ayrımcılığa maruz kalır.

Carlson: Candy’nin köpeğini gözünü kırpmadan öldüren çiftlik işçisidir.

Whit: Çiftlikteki işçilerden birisidir.

Patron: Curley’nin babası, çiftliğin sahibidir.

Clara teyze: Geçmişten bahsedilirken adı geçen, Lennie’nin teyzesidir. Lennie, onun ölümüyle ortada kalmıştır.

Konusu

Fareler ve İnsanlar Birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un hikayesini anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin hikayesinde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar.

Fareler ve İnsanlar Özeti

George ve Lennie, Amerika’ da yaşayan, çiftliklerde yaşayan toprak işçileridir. bu kişiler kendilerini diğer toprak işçilerinden farklı görürler. Çünkü işçiler kazandıkları parayı ya kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadır. Onların hayalleri vardır. Ve bu hayaller için biriktirdikleri para ile bir çiftlik satın alacaklarının hayalini kurmaktalar. Bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleyecekler ve tarımla uğraşmayı planlarlar. Şimdiye kadar gittikleri bütün çiftliklerde Lennie yüzünden kovulmuşlardır. Lennie uzun boylu, iri, güçlü bir insandır ama kafası fazla çalışmaz ve tek başına hareket etmeyen, devamlı birilerine muhtaç olan bir karakterdir. Bunun yanında sevdiği şeylere dokunma hastalığı vardır. George ve Lennie, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalışmak için yola çıkarlar. Yol da Lennie bir fare bulur ve onu eliyle okşamaya başlar. Okşarken de fareyi sıkıca okşadığı için öldürür. George, farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Ama Lennie ona zara vermediğini sadece okşadığını söyler. Sonra onu zorla yolda bırakır. Lennie’ nin bu davranışı ileri zamanlarda ikisine de zarar verecektir.

George bu sefer işe başlamadan Lennie’ ye uyarılarda bulunur. Çiftliğe gidince hiç konuşmaması gerektiğini, eğer çiftlikte bir olay olursa; çiftliğin biraz uzağında bulunan bir gölün kıyısında saklanmasını söyler. Ama çiftlikte her şey yolunda gitmez. Ustabaşının oğlu olan Curley ve karısı iyi insanlar değildir. Curley’in karısı, çiftlikte yaşamak istemeyen, zengin olmak isteyen ve kocasını sevmeyen bir karakterdir. Bir gün Curley’in karısı Lennie’yi tanımak ister ve yanına gider. Bu sırada çiftliktekiler oyun oynamaktadır. Curley’in karısı ahırda köpekleri okşayan Lennie’nin yanına gider ve  bir süre sohbet ederler. Curley’in karısı saçlarının çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarını okşayabileceğini söyler. Lennie, kadının saçlarını okşar. Curley’in karısı Lennie’yi uyarır ama elini saçından çekmesini söyler, sonra bağırmaya başlar. Paniğe kapılan Lennie ona sımsıkı sarılır. Kadının boynu kırılır ve ölür. Lennie önceden belirledikleri yere gider. Bu sırada Curley karısının cesedini bulur ve bunu Lennie’nin yaptığını anlar. Çiftliktekiler silahlarını alırlar ve Lennie’nin peşine düşerler. George doğrudan belirledikleri yere gider. Lennie ile hayallerini düşünmeye başlarlar. Diğer işçiler gibi yalnızlık ve acı dolu bir hayat sürmeye mahkûm olduğunu anlayan George, arkadaşının, intikam peşindeki Curley tarafından vahşice öldürülmesini istemez. Lennie’yi onlardan önce bulur, hayallerindeki çiftliği anlatarak sakinleştirir ve kafasının arkasına dayadığı silahı ateşleyerek öldürür. Yanlarına gelen diğer adamlar Lennie’nin ölüsüyle karşılaşırlar. Sadece birisi, George’nin acısını bildiği için ona sokulur ve köpeği hatırlatır. “Sahibi onu başkaları öldürdüğünde daha büyük acı çekmişti.” der. “Bu işi sen yapmasaydın, Curley yapsaydı; hayat boyu daha fazla acı çekecektin.” der. “Sen doğru olanı yaptın!”

Fareler ve İnsanlar – Kitap Açıklaması

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

George, az ileriden gelen sesleri dinliyordu. Bir an önemil bir iş yapanların ciddiyetine büründü.

“Nehrin öbür yakasına doğru bak Lennie,” dedi.

“Anlattıklarımı orada görüyor gibi olacaksın.”

Lennine başını çevirdi ve Gabilan dağlarının karanlığa gömülmek üzere olan yamaçlarına bakmaya başladı.

“Küçük bir yerimiz olacak,” diyerek başladı. George. Elini yan cebine götürüp Carlson’ın Luger marka tabancasını çıkardı.

Tabancanın emniyetini açtı ve tabancayı tuttuğu elini Lennie’nin tam arkasında toprağa koydu.

Lennie’nin başının arkasına, omurgasıyla kafa tasının birleştiği ense çukuruna baktı.

Nehrin aşağılarından seslenen bir adam, sonra da ona yanıt veren bir diğerinin sesi duyuldu.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Meryem
Meryem
İyi okurlar bir kitabı daha iyi, rakipler ise daha anlaşılır yaparlar.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Meryy
Meryy
Ziyaretçi
2 yıl önce

Gayet başarılı bir özet ve kitap çok güzel tavsiye ederim

Haylaz Özgür
Haylaz Özgür
Ziyaretçi
1 yıl önce

Yıllar önce iki arkadaşın kardeş gibi dost olduklarını ve hayallerini gerçekleştirmek için bir çiftlikte çalışmak için vermiş olduğu yaşam savaşı babamın bana anlatımı ile severek okuduğum ve hayla bile unutamadığım en güzel kitap. Okudukça o günleri hatırladım. Tşk ederim çok başarılı bir özet çıkarılmış

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular