Cemile

Cemile – Cengiz Aytmatov

Tür:Roman
Yazar:Cengiz Aytmatov
Yayınlanma Tarihi:1958
Yayınevi:Ötüken Neşriyat
Karakterler

Cemile: Romanın ana karakteridir. Çok güzel, anlayışlı, sakin, saygılı bir kızdır. Çok genç yaşta zengin bir adamla evlenir. Cömert ve cesurdur. Romanda Sadık’ın eşi de Danyar’ın sevgilisidir.

Danyar: En önemli yardımcı kahramanlardan biridir. Savaş sırasında tek bacağından yaralanır ve taburcu edilir. Cemile’nin sevgilisidir. Çok sakin, sessiz ve içine kapanık bir kişiliğe sahiptir.

Sadık: Zengin, serseri ve umursamaz bir tiptir. Cemile’nin babasıyla çalışırken Cemile’yi görür ve daha sonra onunla gelişigüzel evlenir. Evliliklerinin ilk aylarında askere gitmek zorunda kalır.

Konusu

Danyar ve Cemile tesadüfen bir araya gelir. Birbirlerini gizlice severler. İlk başta, kendilerine bile itiraf etmekten korkarlar. … Cemile adlı bu roman: Cepheden yeni dönen Danyar ile kocası cephede olan Cemile’nin yasak aşkını konu edinmiştir.

Cemile Özeti

Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1958 yılında yayınlanan ve kimi kitap eleştirmenlerine göre Cengiz Aytmatov’un en güzel aşk romanı olan Cemile, birbirine açık iki gencin hikâyesini üçüncü bir göz ile anlatıyor.

Cemile çok güzel bir kızdır ve iyi bir aileye gelin olarak gitmiştir. Cemile’nin kocası Sadık, evlendikten kısa bir süre sonra savaş nedeniyle cepheye gitmek zorunda kalır. Cemile, Sadık’ın en küçük erkek kardeşi ve kayınvalidesi ile evde kaldı. Hikâye, Sadık’ın küçük kardeşinin gözünden anlatılıyor.

Cemile asla şikâyet etmeyen ve her şeye rağmen hayat dolu bir kızdır. Çocuk onu izlemekten ve ona hayran olmaktan kendini alamaz. Cemile bir bakıma hayatına anlam katıyor.

Hemen hemen tüm erkekler savaşa gittiği için kadınlardan savaş alanına erzak taşımaları istenir ancak Cemile’nin kayınvalidesi buna karşı çıkar. Ancak Cemile, Sadık’ın kardeşini alıp bu işi yapabileceğini söyleyince birlikte erzak taşımaya başlarlar. Bu sırada savaştan yaralı olarak dönen Danyar (Danyar) onlara yardım etmeye başlar.

Danyar içine kapanık biri, kimseyle konuşmaz ve sürekli yalnız kalmayı tercih eder. Cemile, etrafındaki herkese yaşam enerjisi veren biridir. İlk başta pek anlaşamıyorlar gibi görünseler de zamanla yakınlaşmaya başlarlar. Çocuk önce buna kızsa da zamanla her ikisinin de hakkını vermeye başlar. Üstelik saf birlikteliklerinin bir resmini yapmak istiyor ve kâğıt üzerine bir anısını koyuyor.

Cemile’nin kocası savaşta yaralanır ve hastaneye kaldırılır. Artık geri dönmesine az bir zaman kalmıştır ve bu durum hem Cemile’yi hem de Danyar’ı rahatsız etmektedir. Danyar, Cemile’nin Sadık’ı tercih edeceğini düşünür ama Cemile Danyar’a aşkını ilan eder ve onunla birlikte olmak istediğini söyler.

Ertesi gün yazar dışarıda otururken Danyar ve Cemile’nin birlikte kaçtığını görür. Peşlerinden koşar ve bağırır ama kimse onu duymaz. Sonunda dayanamaz ve olduğu yerde kalıp ağlamaya başlar. O gün, aslında Cemile’ye aşık olduğunu fark eder. Bir yandan Cemile ve Danyar için mutludur, diğer yandan ilk aşkı Cemile’yi kaybetmenin acısını yaşamaktadır.

Cemile’nin kocası köye dönünce işler karışır. Herkes Cemile ve Danyar’ı aramaya başlar ama bulamazlar. Yazar ise kimseye bir şey söylemeden sessizce olanları izliyor. Bir gün kardeşi Cemile ve Danyar’ın çizdiği resmi görür ve abisine çok kızar.

Yazar hiçbir şey söylemez ve hep resim yapmak ister. Bir anlamda Cemile’ye olan aşkını resim yaparak yatıştırmak istiyor. Sonunda resim okumaya başlar ve ressam olma yolunda ilerler ama ilk aşkı Cemile’yi asla unutamaz.

Kısa Bilgiler
  • Dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un 1958 yılında yayınlanan ve kimi kitap eleştirmenlerine göre Cengiz Aytmatov’un en güzel aşk romanıdır.

Cemile – Kitap Açıklaması

Aytmatov’a ilk büyük şöhretini kazandıran Cemile, birçoklarınca en güzel aşk hikâyesi olarak değerlendirilmiştir. Gerçekten de Cemile, aşk ve tabiatın çocuk dikkat ve masumiyetiyle sunulduğu şahâne bir duygu tablosudur. Ayrıca töre ve çevre şartlarının insan unsurlarıyla ilişkileri açısından da olağanüstü bir hikâyedir.

“İşte şimdi burada, Villon’un, Hugo’nun, Baudelaire’nin Paris’inde, kralların ve devrimlerin Paris’inde, ressamların yüzyıllık Paris’i olmakla övünen her taşı ya bir tarihi, ya bir efsaneyi hatırlatan şu Paris’te Werther, Bérénice, Antoine ve Kleopatra, Manon Lescaut, Education Sentimentale, Dominique, hepsi birdenbire gözümden düşüverdi. Çünkü ben Cemile’yi okudum. Roméo Juliette, Paolo ve Francesca, Hernani ve Dona Sol, artık bunların hiçbiri gözümde değil, çünkü ben ikinci dünya savaşının üçüncü yılı yazında, 1943 yılının o Ağustos gecesinde Kurkureu vadisinde bir yerde Zahire arabaları ile giden Danyar ve Cemile’ye, bunların hikâyesini anlatan küçük Seyit’e rastladım.”

-Louis Aragon-

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Şevval Ahatlı
Şevval Ahatlı
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okuduğum en güzel aşk hikayelerinden birtanesi diyebilirim tşk

Sosyal Medya

793BeğenenlerBeğen
4,521TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular