Ana SayfaÇocukKraliçeyi Kurtarmak

Kraliçeyi Kurtarmak

Kraliçeyi Kurtarmak – Vladimir Tumanov

Tür:Çocuk, Hikayeler
Yazar:Vladimir Tumanov
Yayınlanma Tarihi:2002
Yayınevi:Günışığı Kitaplığı
Karakterler

Aleks Isaac Fog: Derslerinde başarılı zeki bir çocuktur.

Sam: Aleks’in en yakın arkadaşıdır.

Vanessa: Aleks ve Sam’ın arkadaşıdır.

Jayden: İdilya Krallığının iyi kalpli güzel kraliçesidir. Dürüstlüğü, nazikliği ve cömertliği ile tüm krallıkların sevgisini kazanmıştır.

Recher: Kraliçe Jayden’i kaçırarak ona sahip olmak ve evlenmek isteyen Lugubrian krallığının krallıdır.

Konusu

Aleks Isaac Fog bir gün yolda yürürken bir kalem bulur. Bu kalemi beğenir ve çantasına koyar. Ertesi günkü matematik sınavında bu kalemi kullanmaya çalışır ve kalemin en zor problemleri bile çözebileceğini fark eder. Bunu hemen en yakın arkadaşı Sam’e söyler. Bir gün Sam ve Aleks evde ders çalışırlarken, Aleks, kütüphanesinde daha önce hiç görmediği bir kitap dikkatini çeker. Kitaptaki matematik bilmecelerini çözmeleri gerekiyor. Vanessa onlara katılır. Tüm bilmeceleri çözerlerse Kraliçe Jayden kurtulacak. Ancak bu, düşündüklerinden daha zor bir görev olacaktır.

Kraliçeyi Kurtarmak Özeti

Alex Isaac Fog çok zeki bir çocuktur. Matematik dışındaki tüm derslerde başarılı bir çocuktur. Bir gün okul servisini beklerken yerde, çevresinde rakamlar yazan bir kalem bulur. Ve kalemi gördüğünde duyduğu ayak seslerinden tedirgin olan Aleks, hızla okul otobüsüne binerek oradan uzaklaşır.

Önce kalemi en yakın arkadaşı Sam’e gösterir. Sam, kalemlerini Aleks ile değiştirmeyi teklif etse de, Aleks Sam’i reddeder ve ona her Pazartesi matematik sınavına yeni kalemi ile gireceğini söyler. Aleks sınava girince şok olur. Çünkü kalem kendi kendine Aleks’in elini harekete geçirerek tüm sorunları çözmeye başlar. Aleks hemen Sam’e bu şaşkınlığı ve sihirli kalemini anlatmış ve kanıtını sunmuştur. İkilinin kendi aralarında konuşurken kulak misafiri olan Vanessa, bu büyük sırrı öğrenir ve bir üçlü kurmaya karar verirler.

Öğle tatilinde buluşurlar ve kütüphanede dünyanın en zor matematik problemlerini çözmeye başlarlar. Bir gün gerçeği anlayan Aleks, arkadaşlarının eğlencesi yüzünden kaleminin gitgide küçüldüğünü fark eder. Aleks’in o kaleme ihtiyacı vardı ve bunu arkadaşlarına anlatmak istedi ama gerçek yerine kalemi kaybettiği yalanı ağzından çıkınca, Aleks suçluluk duygusuyla dolmasına rağmen yalan söylemeye devam eder.

Bir süre sonra okul dolabının gizli bölmesine baktığında kalem gerçekten kaybolmuş ve Aleks hayretler içinde kalmıştır. Eve vardığında her zaman yaptığı şeyi yaparak aklını dağıtmak için bir kitap okumaya çalışır ama kitaplığında daha önce hiç görmediği ve yazarı bilinmeyen bir kitapla karşılaşır. Kitabın adı Kraliçeyi kurtarmak. Ve Aleks kitabı alıp okumaya başladığında, gerçekten dikkatini çekmeye başlar.

Kraliçeyi Kurtarmak’ta, İdil Krallığı’nın iyi kalpli kraliçesi Jayden’den bahseder. Merhametini zümrüt rengi gözleriyle yansıtan Kraliçe o kadar cömertti ki, neredeyse ülkeyi başarı ve dürüstlükle yeniden inşa etmiştir. Öyle ki yılın belirli zamanlarında parti düzenler ve diğer rakip ülkelerin krallarını davet edermiş. Bu düşman krallar, böyle bir samimiyet ve dürüstlük karşısında savaş açmayı akıllarına bile getirmezler. Öyle ki, Lugubrian Krallığının Kralı Recher dışında…

Balonun ortasında Recher, Kraliçe Jayden’a evlenme teklif eder. Ancak Kraliçe Jayden, onu tanımadığı için ilk başta sadece arkadaş olabileceklerini kibarca belirttir. Kibir ve öfkeyle öfkelenen Recher, sarayına döner ve Jayden’ı elde etmeyi planlamaya başlar. Ve bir sabah saray görevlileri Kraliçe’nin odasına girip baktığında, Kraliçe’den rüzgârlar esiyordur. Recher, Jayden’ı kaçırır ve onu zindanların en derinlerine hapseder. Zindanın içinde iki kapı vardır. Birinden geçerse, Recher ile evlenmek zorundadır. Diğerinden geçerse, korkunç canavarlarla mahzen kapılarından bilmeceleri bulacak ve çıkışa ulaşacaktır. Kraliçe Jayden elbette kendisini çıkışa götürecek kapıdan geçmeyi seçmiştir.

Ve burada hikâye Aleks sayesinde devam eder. Sorulan bilmeceler tamamen matematikle ilgilidir. Ancak Aleks o sihirli kalemi kaybetmiştir. Birkaç bilmeceyi tek başına çözse de arkadaşlarının yardımına ihtiyacı olduğunu düşünür ve Vanessa’ya kitabı bilmeceleriyle birlikte anlatır. Sam ile kötü bir ilişkileri vardır, çünkü o ve Vanessa her gün kendi evlerinde buluşup bilmeceleri çözmeye başlarlar. Bir süre sonra Sam’e ihtiyaçları olduğunu ve onu özlediklerini anlarlar. Öte yandan Pazartesi günleri devam eden matematik sınavları Aleks’in gözünü korkutsa da kendi kendine iyileşmiştir.

Sam ekibe katıldığında, çözmeleri gereken 400 bulmacanın yarısını çoktan bitirmişlerdir. Ancak Aleks’in bir başka Pazartesi sınavında karşılaştığı soru onu şaşırtmıştır. Çünkü soru Jayden’la ilgiliydi ve bilmeceleri çözülmeden ve kasalardan çıkmadan önce belirli bir süreyi hesaplamakla ilgiliydi ve Aleks’in hesaplamalarına göre dört haftası kalmıştır. Bunu Monoculus adlı gizli arkadaşları sayesinde öğrenmiştir.

Monoculus, ilk bilmecesindeki tek gözlü yaratıktır. Görünüşe göre Alex’lerin tarafındaydı. Yaz tatili gelmiştir. Sorular çözülür ve Kraliçe Jayden kurtarılır. Ama yine de büyük bir sorun vardır. Kraliçe Jayden kasaların sonuna ulaşmıştı ama son kapıda ne bir muhafız ne de bir bilmece vardır?

Bundan sonra asıl macera başlar. Aleks, Sam ve Vanessa birlikte Waconda Kampına giderler. Ve gerçek bulmacaları çözmeye yeni başlarlar. İlk yapbozun bekçisi Monoculus’un da yardımıyla, ama bilmeceleri bilirler ve Kraliçe Jayden’ı kurtarırlar. Ancak bu sefer kraliçenin kendi ülkesine dönmeyip ortadan kaybolması, ayrıca Recher’ın Aleks ve arkadaşlarına görünüp onları tehdit etmesiyle işler çığırından çıkmaya başlar. Yeni bulmacalardan sonra Recher’i sonsuza kadar hapsedebileceklerini öğrenen minik dostlarımız aramaya başlarlar. Ve 16.709 sayısı ile aynı anlama gelen bir kelime bulmalı ve sihirli kelimeleri söylemeli ve Recher’ı hapse atmalıdırlar.

Hikâyeyi okurken, kendinizi içinde bula bilebileceğiniz, matematik ile ilgili keyifli anlar yaşatan bir kitap olduğunu belirtmek isterim. Keyifle okuduğum bu kitabın sizlere de aynı anları su gibi akıtacağından eminim bu yüzden okumanızı tavsiye ederim.

Kraliçeyi Kurtarmak – Kitap Açıklaması

Kim korkar matematikten!

Rus asıllı Kanadalı Profesör Vladimir Tumanov’un, oğluna matematiği sevdirmek için kaleme aldığı Kraliçeyi Kurtarmak adlı romanı, 100. baskıya ulaştı! Türkiye’de yüz binlerce okurun katıldığı macera, şimdi daha da heyecan verici. Çocukları soluksuz bir serüvene sürükleyen kitap, Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, Sadi Güran’ın özgün desenleri ve yeni tasarımıyla renklendi. Kalın kapaklı, renkli özel baskısının yanı sıra, yeni desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarına matematiğin eğlenceli dünyasını yansıtmaya devam ediyor.

Matematikle arası iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü keşfeder. Sınavlardaki başarısının tam tadını çıkaracağı sırada, gizemli bir kitap onu da, yakın arkadaşlarını da sayılar dünyasında tehlikeli ve olağandışı bir maceraya sürükler. Kötü kalpli bir kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe’yi ve onun ülkesini kurtarmak için, üç arkadaşın tam 400 problemi çözmesi gerekmektedir. Ama nasıl?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
8 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Nisa
Nisa
Ziyaretçi
2 yıl önce

Olay nerede geçiyor?
Olay ne?
Olay ne zaman gerçekleşiyor?
Cevaplarını yazarmısınız

Liseli Sema
Liseli Sema
Ziyaretçi
Yanıtla  Nisa
1 yıl önce

Bu soruların nedeni ne ?

Enes musa
Enes musa
Ziyaretçi
Yanıtla  Nisa
1 yıl önce

Olayın dünyada gerçekleştiği biliniyor
Olay yukarıda var zaten
Olay bilinmeyen bir zamanda gerçekleşiyor

Tilki
Tilki
Ziyaretçi
1 yıl önce

Bencede çok güzel bir özet çıkarmışsınız teşekkürler…

Undertaker
Undertaker
Ziyaretçi
8 ay önce

Peki sonu nerde kitabın sonunda aıfog diyerek rehneri öldürüyorlardı ama bundan bahsetmemişsiniz bile!

ceren
ceren
Ziyaretçi
Yanıtla  Undertaker
5 ay önce

bu yazdıkları özet olduğu için belki sonunu yazmamış olabilirler

Melis şahinyılmaz
Melis şahinyılmaz
Ziyaretçi
Yanıtla  ceren
2 ay önce

Sonu nasıl bıtıyor acaba

Melis şahinyılmaz
Melis şahinyılmaz
Ziyaretçi
Yanıtla  Undertaker
2 ay önce

Sıfreyı nasıl buluyor ne yapıyor sonu nasıl bıtıyor benden bılgı alabılırmıyım

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular