İçimdeki Müzik

İçimdeki Müzik – Sharon M. Draper

TürYazarYayınlanma Tarihi
Çocuk, RomanSharon M. Draper2010
Karakterler

Melody Brooks: Anlatıcı ve ana karakterdir. 11 yaşında, 5. Sınıfa giden bir kızdır. Beyin felci ile dünyaya gelmiş ancak son derece zekidir.

Diane Brooks: Melody’nin annesidir. Aynı zamanda bir hemşiredir. Kızının zeki olduğunun farkında ve her zaman, her konuda destekler.

Konusu

Draper’dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody’nin yaşamı konu edinmiştir.

İçimdeki Müzik Özeti

Kafanızın içinde binlerce kelimenin dönüp durduğunu fakat sadece içinizden konuşabildiğinizi, bu kelimelerin bir tanesini bile söyleyemediğinizi düşünün.

Sevdiğiniz insanlara bir kere bile seni seviyorum deme imkânınızın olmadığını bir kere bile sarılamayacağınızı ya da bu tarz şeyleri yapamayacağınızı düşünün.

Dışarı çıkamayacağınızı, koşup, dans edemeyeceğinizi getirin aklınıza

Her şeyi yapabilen insanlarla bir arada olduğunuzu sizin için bunlardan bir tanesini bile yapmanın mucize olduğunu bildiğinizi düşünün.

En anlamlı Kitaplar arasına girebilecek olan bu kitabımızın karakteri Melodi, sizin de tahmin edeceğiniz üzere bunlardan hiç birini yapamıyor.

Doğuştan beyin felci olan ve hayatı boyunca konuşmamış 11 yaşındaki Melody’ nin beyni adeta bir fotoğraf makinesi gibi. Gördüğü her şeyi ezberliyor ve aklında tutuyor. Okulun en zeki çocuğu fakat hiç kimse bunun farkında değil. Zihninde sürekli dönüp duran kelimelerle savaşan Melody adeta kapısı ve anahtarı olmayan bir kafesin içinde gibi hissediyor kendini.

Sonunda kaynaştırma sınıfına alınıyor ve ” normal ” sınıf arkadaşlarına ayak uydurmaya çalışan Melody’nin hayatı okulun bilgi yarışması takımına girmesiyle değişiyor.

Komşusu ve okuldaki yardımcısının yardımcısının yardımıyla iletişim kurmanın yolunu bulan karakterimize hiç bir zaman yılmadığı için sizlerde hayran olacaksınız.

Bizler onun yerine olsaydık ne yapardık acaba? Kaçımız vazgeçerdi?

İmkânsız denmesine rağmen melodi konuşmayı denediyse bizlerde kendi mucizelerimizi gerçekleştirebiliriz çünkü hayatta her zaman mucizeler vardır.

Her yaşa hitap eden ve okurken zorlanmayacağınız bu kitabımızı sizlerin de okumanızı çok isterim.

Gerçekten okunmayı hak eden bir kitap. Aldığı ödüllerde buna değer olduğunu gösteriyor zaten. Kitabımızın hayatınızın bir kösesinde yer etmesi ve keyifle okunması dileğiyle…

İçimdeki Müzik – Kitap Açıklaması

Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.

İngiltere’nin saygın edebiyat ödüllerinden Coratta Scott King ödüllü yazar Sharon M. Draper’dan hüzün ve umut dolu soluksuz okunacak bir roman. Gerçek bir yaşam öyküsünden ilham alınarak kaleme alınmış. 11 yaşındaki Melody’nin hastalığının adı Spastik ikili kuadripleji yani beyin felci. Yürüyemiyor, konuşamıyor, tekerlekli sandalyeye mahkûm. Hiçbir uzvuna komut veremeyen bu küçük kızın beyni ise mükemmel işliyor. Hikâye Melody’nin öğretmenlerine, arkadaşlarına, komşularına kısaca dış dünyaya kendini kanıtlama çabasını anlatıyor. İncelikli, naif, akıcı, komik ve ilham verici bir eser. Sesini asla unutamayacağınız bu cesur kızla tanışmaya hazır mısınız?

(Tanıtım Bülteninden)

İçimdeki Müzik – Kısa Bilgiler

  • Sharon M. Draper, bir New York Times çok satan yazar.
  • Beşinci baskının kapak resmi Daniel Chang’a, kapak fotoğrafı Cyril Bruneau/Jupiter Images’a aittir.
  • Bir okuma grubu kılavuzu ektedir. Kitap 10 yaş ve üzeri ve 5-8. sınıflar için önerilir.
  • Hikâye, serebral palsili bir kız olan Melody Brooks’un yer aldığı birinci şahıs olarak yazılmıştır.
Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

988BeğenenlerBeğen
983TakipçilerTakip Et
114TakipçilerTakip Et
403TakipçilerTakip Et
29AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular