Çalıkuşu

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanReşat Nuri Güntekin1922
Karakterler

Feride: Kendisi ile barışık bir karaktere sahiptir. Her zaman hayat dolu ve zeki bir yapısı vardır. Kendisini Anadolu’da öğretmenlik yapmaya adamıştır. Yıllarda ülkenin farklı köşelerinde, farklı zorluklar ile çalışmaktadır.

Kamran: Feride’nin teyzesinin oğludur. Yakışıklı ve kibar bir kişiliğe sahiptir. Feride’nin ise aşık olduğu adamdır.

Munise: Feride’nin görev yaptığı köylerin birinde onun öğrencisidir. Hasta ve yoksul bir çocuk olmasına rağmen son derece düzgün biridir. Feride’nin evlatlığı olarak onunla hayatını paylaşmaktadır.

Müjgan: Feride ve Kamuran’ın arkadaşı, aynı zamanda da akrabasıdır. Onların kavuşması için en çok çaba gösteren bireydir.

Hatice Hanım: Feride’nin görev yaptığı bir köyde, ondan önce öğretmenlik yapmış kadındır. Eğitimsiz ve bağnaz bir karaktere sahiptir.

Konusu

Çalıkuşu Kitabı Konusu genel olarak, Feride ve Kamran arasında yaşanan aşk Konusu değinmektedir. Kısaca Çalıkuşu Kitabı Feride, Kamran karşısında hırçınlaşmış ve ondan nefret ettiğini dile getirmiş olsa da yaşadığı ömrü boyunca onu hep sevdiği Konusu vurgulanmıştır. Çalıkuşu Kitabı ihanet, gurur ve kıskançlık temaları romanda derinlemesine işlenmektedir.

Çalıkuşu Özeti

Çalıkuşu Kitabı, Feride henüz küçük yaştayken anne ve babasını kaybeder. Teyzesinin yardımı ile Fransız yatılı okulunda okur. Yaptığı yaramazlıklar yüzünden arkadaşları okulda ona “Çalıkuşu” demektedir. Çalıkuşu Özetinde; Feride tüm yaz tatillerini teyzesinin köşkünde geçirmektedir.

Çalıkuşu Özeti olarak, zaman içerisinde teyzesinin son derece yakışıklı olan oğlu ile aralarında bir aşk başlar. Birbirlerini severek nişanlanırlar. Feride, tam da düğün gününde bir kadının getirdiği mektubun içerisinde yazanlardan, Kamuran’ın İsviçre’de yaşarken Münevver adında hasta bir kız ile ilişki yaşadığını öğrenir. Mektuba göre Kamuran bu kıza evlenme sözü vermiştir. Feride tüm bunları öğrenmesinin üzerine her şeyi bırakarak kaçar ve evlenmekten vazgeçer.

Çalıkuşu Kitabı, bu noktadan sonra Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmaya başlaması ile devam eder. Feride son derece idealist bir kızdır. Ancak güzelliği her zaman onun başına bela olmaktadır. Hakkında birçok farklı dedikodu çıkmaktadır. Zeyniler Köyü içerisinde yaşarken tanıştığı Doktor Hayrullah Bey ile Kuşadası’nda ikinci defa karşılaşır. Hayrullah Bey son derece babacan bir yapıya sahiptir. Feride’yi de kızı gibi korumaktadır. Ancak halkın çıkarttığı dedikodular ve ortaya attıkları onun “Çalıkuşu” Feride ile kağıt üzerinde evlenmesine sebep olur. Fakat aralarında her zaman bir baba ve kızı ilişkisi bulunmaktadır. Bu durumda hiçbir zaman bozulmamaktadır.

Çalıkuşu Feride özellikle öğretmenliğe başladığı ilk yıllarında bir günlük tutar. Hayrullah Bey bir gün bu günlüğü bulur. Daha sonrasında bulduğu günlüğü okur ve bir yere saklar. Bu durumdan da hiçbir şekilde Feride’ye söz etmez. Feride’ye kendisi öldükten sonra teyzesinin yanına gitmesini söyler. Aynı zamanda ona kapalı bir zarf verir ve bunu da Kamuran’a teslime etmesini dile getirir.

Hayrullah Bey vefat ettikten sonra Feride onun vasiyetini yerine getirmek için harekete geçer. Teyzesinin yanına döner ve Hayrullah Bey’in vermiş olduğu zarfı doğrudan Kamuran’a teslim eder. Zarfın içerisinde Hayrullah Bey’in mektubu ve Feride’nin günlüğü bulunmaktadır. Hayrullah Bey mektubunda Kamuran’a bir daha Feride’yi bırakmamasını söylemektedir. Kamuran hem mektubu hem de Feride’nin günlüğüne yazdıklarını sabaha kadar okur. Onun hakkındaki düşüncelerini ve sevgisini, kısacası her şeyini öğrenir. Ertesi gün işine ve hayatına geri dönecek olan Feride’nin gidişine engel olur. Feride’yi bırakmaz ve büyük bir aşkla evlenirler.

Çalıkuşu – Kısa Bilgiler

  • Nuri Gültekin, Çalıkuşu adlı Romanı öncelikle İstanbul Kızı adı ile dört perdelik bir oyun olarak yazmıştır. Daha sonrasında Vakit Gazetesi’nde Çalıkuşu adı ile Kitabı olarak yayınlandığında kitap büyük bir ilgi görmüştür.
  • Duygusal bir olayı ele almakla birlikte roman dönemin toplumsal sorunlarını da ortaya koymaktadır.
  • Roman Türkiye’de yeni, eskiyi unutturan ve modern bir dönemin başlamasını destekleyen bir roman olarak da kabul edilmektedir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 4.3]
Önceki KonuYaprak Dökümü
Sonraki KonuAcımak
Kitapdiyari
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular