Çalıkuşu

Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

Tür:Roman
Yazar:Reşat Nuri Güntekin
Yayınlanma Tarihi:1922
Yayınevi:İnkılap Kitabevi
Karakterler

Feride: Kendisi ile barışık bir karaktere sahiptir. Her zaman hayat dolu ve zeki bir yapısı vardır. Kendisini Anadolu’da öğretmenlik yapmaya adamıştır. Yıllarda ülkenin farklı köşelerinde, farklı zorluklar ile çalışmaktadır.

Kamran: Feride’nin teyzesinin oğludur. Yakışıklı ve kibar bir kişiliğe sahiptir. Feride’nin ise aşık olduğu adamdır.

Munise: Feride’nin görev yaptığı köylerin birinde onun öğrencisidir. Hasta ve yoksul bir çocuk olmasına rağmen son derece düzgün biridir. Feride’nin evlatlığı olarak onunla hayatını paylaşmaktadır.

Müjgan: Feride ve Kamuran’ın arkadaşı, aynı zamanda da akrabasıdır. Onların kavuşması için en çok çaba gösteren bireydir.

Hatice Hanım: Feride’nin görev yaptığı bir köyde, ondan önce öğretmenlik yapmış kadındır. Eğitimsiz ve bağnaz bir karaktere sahiptir.

Konusu

Çalıkuşu Kitabı Konusu genel olarak, Feride ve Kamran arasında yaşanan aşk Konusu değinmektedir. Kısaca Çalıkuşu Kitabı Feride, Kamran karşısında hırçınlaşmış ve ondan nefret ettiğini dile getirmiş olsa da yaşadığı ömrü boyunca onu hep sevdiği Konusu vurgulanmıştır. Çalıkuşu Kitabı ihanet, gurur ve kıskançlık temaları romanda derinlemesine işlenmektedir.

Çalıkuşu Özeti

Çalıkuşu Kitabı, bu noktadan sonra Anadolu’nun çeşitli yerlerinde öğretmenlik yapmaya başlaması ile devam eder. Feride son derece idealist bir kızdır. Ancak güzelliği her zaman onun başına bela olmaktadır. Hakkında birçok farklı dedikodu çıkmaktadır. Zeyniler Köyü içerisinde yaşarken tanıştığı Doktor Hayrullah Bey ile Kuşadası’nda ikinci defa karşılaşır. Hayrullah Bey son derece babacan bir yapıya sahiptir. Feride’yi de kızı gibi korumaktadır. Ancak halkın çıkarttığı dedikodular ve ortaya attıkları onun “Çalıkuşu” Feride ile kağıt üzerinde evlenmesine sebep olur. Fakat aralarında her zaman bir baba ve kızı ilişkisi bulunmaktadır. Bu durumda hiçbir zaman bozulmamaktadır.

Kısa Bilgiler
  • Nuri Gültekin, Çalıkuşu adlı Romanı öncelikle İstanbul Kızı adı ile dört perdelik bir oyun olarak yazmıştır. Daha sonrasında Vakit Gazetesi’nde Çalıkuşu adı ile Kitabı olarak yayınlandığında kitap büyük bir ilgi görmüştür.
  • Duygusal bir olayı ele almakla birlikte roman dönemin toplumsal sorunlarını da ortaya koymaktadır.
  • Roman Türkiye’de yeni, eskiyi unutturan ve modern bir dönemin başlamasını destekleyen bir roman olarak da kabul edilmektedir.

Çalıkuşu – Kitap Açıklaması

Dördüncü sınıftayım. Yaşım on iki kadar olmalıydı. Fransızca muallimimiz Sör Aleksi bir gün bize yazı vazifesi vermişti. “Hayattaki ilk hatıralarınızı yazmaya çalışın. Bakalım neler bulacaksınız? Sizin için güzel bir hayat temrini olur” demişti.

Hiç unutmam; yaramazlığımdan, gevezeliğimden bıkan sörler o sınıfta beni arkadaşlarımdan ayırmışlar, bir köşede tek kişilik bir küçük sıraya oturtmuşlardı.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular