Ana SayfaRomanGece ve Gündüz

Gece ve Gündüz

Gece ve Gündüz – Virginia Woolf

Tür:Roman
Yazar:Virginia Woolf
Yayınlanma Tarihi:1919
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Karakterler

Katharine Hilbery: Seçkin bir şairin torunu ve ayrıcalıklı bir sınıfa mensuptur. Ailesi edebi olmasına rağmen, Katharine gizlice matematiği ve astronomiyi tercih ediyor. Romanın başında Katharine, William Rodney ile nişanlanır. Bir süre sonra ayrılır ve Katharine, Ralph Denham ile evlenir.

Margaret Hilbery: Katharine’nin annesidir. ve hayatında önemli bir rol oynar. Oysa Katharine’nin babası Bay Trevor Hilbery sadece birkaç kez görülüyor. Katharine çok yalnız bir insandır ve kişisel özgürlüğe olan ihtiyacını aşk kavramlarıyla bağdaştırmakta zorlanır.

Ralph Denham: Katharine’nin babası, Trevor Hilbery’nin editörlüğünü yaptığı bir dergide ara sıra makaleler yazan bir avukat.

Mary Datchet: Bir eyalet papazının kızı olan Mary Datchet, kadınların oy hakkı için kampanya yürüten bir örgütün ofisinde çalışıyor. İşsiz rahat yaşayabilse de, Mary çalışmayı seçer. Mary’nin romantik hayatı kısa ömürlü ve başarısızdır. Ralph Denham’a delicesine aşık ve onunla birlikte ülkeye taşınmak istiyor.

William Rodney: William hayal kırıklığına uğramış bir şair ve oyun yazarıdır ve sık sık başkalarını vasat eserlerine maruz bırakır. Romanın sonunda William ve Cassandra nişanlanır.

Konusu

Edwardian Londra’sında geçen Gece ve Gündüz, iki tanıdık, Katharine Hilbery ve Mary Datchet’in günlük yaşamları ve romantik saplantılarıyla tezat oluşturuyor. Ayrıca roman aşk, evlilik, mutluluk ve başarı arasındaki ilişkileri ele alarak inceliyor.

Gece ve Gündüz Özeti

Woolf’un sonraki kitabından farklı olarak Deniz Feneri’ne, diyalog, düşünce ve eylem tanımları eşit miktarda kullanılmaktadır.

Romanda Dört ana karakter vardır. Katharine Hilbery, Mary Datchet, Ralph Denham ve William Rodney.

Gece ve Gündüz kadınların oy hakkı, aşk ve evliliğin bir arada olup olmadığı ve mutluluk için evliliğin gerekli olup olmadığı gibi konuları ele almıştır. Kitaptaki motifler arasında yıldızlar ve gökyüzü, Thames Nehri ve yürüyüşlerde yer almaktadır.

Ayrıca Woolf, William Shakespeare’in eserlerine, özellikle Sevdiğin Kadar, birçok atıfta bulunur.

Gece ve Gündüz – Kitap Açıklaması

Gece ve Gündüz Virginia Woolf’un ikinci romanıdır. Woolf’un “bilinç akışı” tekniğini kullandığı daha sonraki modern deneysel romanlarından farklı olarak klasik gerçekçi üslûpla kaleme aldığı bu eser, olay örgüsü, gerçek mekân tasvirleri ve titizlikle betimlenmiş karakterleri, dönemin atmosferini yansıtan özellikleriyle dikkat çekiyor.

1920’de yayımlanan roman, daha sonraki eserlerinin habercisi olarak, nesnel gerçekliğin ve tarihselliğin insan bilincindeki yansımalarını birbirinden oldukça farklı karakterlerde ustalıkla canlandırıyor.

Roman, Birinci Dünya Savaşı öncesi Londra’sında geçer. Woolf, dönemin entelijansiyasını, fikir ve ruh dünyasını mizahî ancak sıcak, insanî bir dille anlatıyor. Kadın hakları, sınıfsal farklılık, aşk, evlilik ve özgürlük gibi meseleleri, karakterlerinin yaşamları, mücadeleleri, umutları, acıları ekseninde tartışıyor. Gece ve Gündüz, Katharine, Mary ve Ralph’in hakikat arayışlarında tanık olduğumuz modern insanın yazgısı, bir başkasını anlama çabası üzerine duygulu ve derin bir metin.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,128TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular