Ana SayfaRomanAynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında

Aynı Yıldızın Altında – John Green

Tür:Roman
Yazar:John Green
Yayınlanma Tarihi:2017
Yayınevi:Pegasus Yayınları
Karakterler

Hazel Grace: On altı yaşında hastalıkla savaşan kanser hastası genç bir kızdır.

Augustus: Hazel’in aynı hastalığa sahip sevgilisidir. Onunla güzel zaman geçirip onun yanında olmaya çalışır.

Konusu

Kitap On altı yaşında kanser hastası bir çocuğun hikâyesini konu ediniyor. Genç yaşta ölümcül bir hastalığa yakalanan ve tıbbi bir mucize ile biraz daha uzun yaşamayı umut eden genç adam, ölümcül sonucu geciktirmekten öteye geçmiyor.  Hayatına biri girene dek, genç kızın hayatına yeni giren kişiyle olan bağı farklı mucizeleri beraberinde getirecektir.

Aynı Yıldızın Altında Özeti

On altı yaşındaki Hazel, yeni geliştirilen ve nadir hastalarda faydalı olan bir ilaç sayesinde ömrünü biraz daha uzatmayı başarır. Destek gruplarına katılarak moral arayan kız, destek grubundaki bir genç olan Augustus ile tanışır ve onunla ilgilenmeye başlar. Oğlan da ona kayıtsız kalmaz ve ilk karşılaşmalarında Hazel’ı film izlemek için evlerine davet eder. Birlikte V for Vendetta filmini izlerler ve Hazel çocuğa sevdiği ve tekrar tekrar okuduğu bir kitap önerir. Kitabı bitirmeden bir daha görüşmeyeceklerini söyler. Daha sonra çocuk kitabı bir an önce okur ve etkisi altına girer. Fakat kitapta cevaplanmamış pek çok soru vardır ve Hazel yazara ulaşamaz. Kızı mutlu etmek için oğlan bir şekilde yazara ulaşır ve yazar onları yaşadığı Amsterdam’a yüz yüze görüşmeye davet eder. Ancak Hazel’in ailesinin böyle bir seyahati karşılayacak maddi gücü yoktur ve Hazel tek dileğini kullanmıştır. Augustus yine Hazel’in yardımına koşar ve tek dileğini bunun için kullanır. Birlikte birkaç günlüğüne Amsterdam’a giderler ama önlerinde sorunlu bir yazar bulurlar. Yazar, Hazel’a istediği cevapları vermek yerine kaba davranır. İkili, Amsterdam’da romantik bir zaman geçirir, ancak istediklerini alamadan geri döner. Bu dönüş, acı bir gerçeği de gözler önüne seriyor. Augustus’un hastalığı nükseder ve fazla zamanı kalmaz.

Hazel sevgilisini bir gün yalnız bırakmaz ve son zamanlarını birlikte geçirirler. Hazel Amsterdam’a istediği cevapları alamadığı için Augustus kitabın devamını kendi tarzında yazmak ister ama hastalığı buna izin vermez. Son olarak yazara bir mektup yazar ve ölmeden önce son arzusunu yazara iletir. O mektup aslında Hazel’in istediği cevapları içermektedir.

Aynı zamanda kitap aşağıdaki ödülleri kazanmıştır:

  • Time dergisi, 2012′nin En İyi Romanı
  • Goodreads, 2012′nin En İyi Genç Yetişkin Kitap Ödülü
  • New York Times’ın En Çok Satanlar Listesinde 1′ ncilik
  • Wall Street Journal’ın En Çok Satanlar Listesinde 1′ ncilik
  • Amazon’un En Çok Satanlar Listesinde 1′ ncilik
  • Indiebound’un En Çok Satanlar Listesinde 1′ ncilik

Aynı Yıldızın Altında – Kitap Açıklaması

Aynı Yıldızın Altında

Hayatın Anlamını Bulmanın, Âşık Olmanın ve Alınan Her Nefesin Farkına Varmanın Öyküsü

On altı yaşındaki kanser hastası Hazel Gracein birkaç yıl daha yaşamasını garanti eden tıp mucizesine rağmen hastalığı ölümcüldür ve konulan teşhisle birlikte yıldızlar, öyküsünün son bölümünü çoktan kaleme almıştır.

Fakat Augustus Waters isimli yakışıklı bir sürpriz karakter, Kanserli Çocuklar İçin Destek Grubunda boy gösterince Hazelın hayatı bambaşka bir yöne sapar ve bu zeki çocuğun çekimine karşı koyamayan kızın öyküsü yeniden yazılır…

“Hayata, ölüme ve araya sıkışanlara dair bir roman olan Aynı Yıldızın Altında, John Greenin en iyi kitabı.

Kahkaha atıyor, ağlıyor, hızınızı alamayıp tekrar okuyorsunuz.”

Markus Zusak, Printz ödüllü bestseller yazarı

“Aynı Yıldızın Altında evrensel konuları ele alıyor: Sevilecek miyim? Hatırlanacak mıyım? Bu dünyada bir iz bırakabilecek miyim?”

Jodi Picoult, New York Times bestseller yazarı

“Dâhiyane… Çok etkileyici… Güçlü ve saf duygularla korkusuzca yüzleşebiliyor.”

TIME

“Green, okurların aklından uzun süre çıkmayacak, göz kamaştıran iki gencin öyküsünü iyi bir gözlem yeteneği ve empatiyle anlatarak, rafta duracak bir kitaptan ötesini yazmayı başarmış.” People

“Bu romanı çekici kılan şey dakikada bir heyecanlı bir patlama yaşanması değil, sayılı günler içinde sonsuzca yaşamaya çalışan karakterlerin gerçekliği.”

The Washington Post

“Buruk bir komedi, akılları baştan alacak bir romantizm ve insana hayat ile ölüme dair sorulan büyük soruları keyifle ve uzun uzun düşündüren bir kitap.”

Horn Book

“Aynı Yıldızın Altında bir aşk hikâyesi. Son dönem edebiyatın en içten ve dokunaklı romanlarından biri ama aynı zamanda korkunç bir zekâ, cesaret ve hüznün varoluşsal trajedisini de anlatıyor.”

Lev Grossman, TIME

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,534TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular