Ana SayfaRomanYukarlarda En Uzaklarda

Yukarlarda En Uzaklarda

Yukarlarda En Uzaklarda – İnci Aral

Tür:Roman
Yazar:İnci Aral
Yayınlanma Tarihi:2021
Yayınevi:Kırmızı Kedi Yayınevi

Karakterler

Fatih, Müjgan ve kızları Akdeniz

Konusu

“Yukarlarda En Uzaklarda” adlı romanında, okuyucuyu yaşam ve ölüm kavramlarını yeniden düşünmeye davet ededen yazar, Eserleriyle Türkiye’nin yakın tarihinin kaydını tutar, bu kez de bilimkurgu sınırlarında dolaşarak kendi edebiyat alanını genişletiyor.

Yukarlarda En Uzaklarda Özeti

İnci Aral, Yukarlarda En Uzaklarda romanında, Hollanda’ya göç eden bir ailenin kızlarını kaybedişini, bilim, tıp ve kuantum fiziği kurallarının geçerli olduğu bir uzay ülkesinde yaşamı düşleyerek kaleme almış, başlangıcı yirmi yıl öncesine dayanan, yıllar boyu düşünülmüş, beklenmiş, uzun uzun kurgulanmış bir roman.

Hollanda’ya iltica eden Fatih ve ailesinin hayatı, yirmi yaşındaki kızları Akdeniz’in “şüpheli” bir tramvay kazasında ölmesi ile altüst olur. Mutlu aile bu ölümle darmadağın olur. Eşi Müjgan, kızının ölümünün bir kaza değil suçlusunun kocası olduğunu düşünür. Çünkü kitaplaştırdığı bir araştırma nedeniyle olaya mafyanın parmağı karışmıştır. Fatih, eliyle gömdüğü kızını yıllar sonra kanlı canlı karşısında gördüğünde bir gizemin peşine düşer.

Yukarlarda En Uzaklarda – Kitap Açıklaması

“Ne çalıyordu anımsamıyorum, ağır, hüzünlü bir şarkıydı. Kokusunu, saçının sıcağını yanağımda duydum. Elimi beline koyarak ince ipeğin üzerinden belinin çukuruna hafifçe dokundum. Elini omzuma bıraktı. Kollarımda tutuyordum onu, yavaşça dönüyorduk. Onu kucakladığım bütün yaşları, yaşanmış, kaybolmuş güzel günlerimizi bir an yeniden anımsadım. Başım dönüyordu. Bir daha doğmuştum. Bu hüzün ülkesinde ilk adımlarımı atıyor ve düşmekten korkmuyordum.”

Ölüm, bir son mudur gerçekten? Dünyevi var oluş açısından değerlendirildiğinde, belki. Peki, ölüm nedir öyleyse? Somut yaşamın sona ermesi mi? Ya ölüm yeni bir başlangıçsa? Belki bu dünyada, belki başka bir boyutta…

Türkiye’de sol siyaset içinde etkin biçimde rol aldıktan sonra Hollanda’ya iltica etmiş Fatih’in ve ailesinin hayatı, yirmi yaşındaki kızları Akdeniz’in “şüpheli” bir tramvay kazasında ölmesi ile altüst olur. Mutlu aile fotoğrafına kan damlamıştır. Eşi Müjgan ise Akdeniz’in ölümünün bir kaza olmadığını düşünür. Ona göre, Fatih de suçludur. Çünkü kitaplaştırdığı bir araştırma nedeniyle olaya mafyanın parmağı karışmıştır. Yıllar içinde dişleriyle tırnaklarıyla oluşturdukları mutlu yeni hayatları sona ermiştir… Ancak Fatih, eliyle gömdüğü kızını yıllar sonra kanlı canlı karşısında gördüğünde gerçeğin gizemini çözmeye girişecektir.

İnci Aral, Yukarlarda En Uzaklarda adlı romanında okuru yaşam ve ölüm kavramlarını yeniden düşünmeye çağırıyor. Yapıtlarıyla Türkiye’nin yakın tarihinin kaydını tutan yazar, bu kez bilimkurgunun sınırlarında dolaşarak kendi yazın alanını da genişletiyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular