Ana SayfaRomanGece Uçuşu

Gece Uçuşu

Gece Uçuşu – Antoine de Saint-Exupery

Tür:Roman
Yazar:Antoine de Saint-Exupery
Yayınlanma Tarihi:2020
Yayınevi:Dedalus Kitap
Karakterler

Riviere: Şirketin genel müdürüdür. İşini şansa bırakmayan, hatayı çok ağır bir şekilde cezalandırmaktan kaçınmayan biridir.  

Fabien: Yaptığı havacılık görevleri ile başarılı ve aynı zamanda cesur bir pilottur.  

Madam Fabien: Kocasını seven sadık ve sevgi dolu biridir.

Diğer karakterler: Müfettiş, Telsizci ( pilot yardımcısı )

Konusu

Yazarının Arjantin anılarını tutkulu bir samimiyetle anlatıyor. Gökyüzünde uçan uçaklara ve işine gönül vermiş Chief Riviére’den Fabian’a kadar farklı karakterleri ve birbirinden farklı maceraları ile ilgiyle okuyacağınız bir roman.

Gece Uçuşu Özeti

Buenos Aires’te bir şirket tanımlanıyor. Bu şirket hava postası işletmektedir ve adı Pentagon Postası’dır. Şirketin tüm sorumluluğu genel müdür olan Riviere’ye aittir. Bu sorumluluk öyle bir sorumluluktur ki, hatalarını affetmeyen, başarılarını belli etmeyen sert ama duygusal bir yöneticidir. Bu kavramlar ve sahip oldukları özelliklerin tamamı Riviere adlı genel müdüre aittir.

Bu şirkette üç uçak var. Aynı zamanda Riviere, diğer uçak şirketlerinin uçuş rotalarından, iniş ve kalkışlarından sorumludur. Sorumlulukların eşiğinde, şirketin başında bulunan bu adam, hizmet aşkı ve sorumluluk duygusuyla görevlerini yerine getirmenin yeni bir yolunu düzenler ve bu planı uygulamaya koyar. Ancak; Pek çok yerden tepki alıyor ve başarılı olamama duygusu verilmeye çalışılıyor. Nitekim Riviere tam tersini yapıyor ve bunu başarıyor. Tehlikelerle dolu yolculuğunda Gece Uçuşu’na başlar. Bunu yapmaktaki amacı, Geceleri deniz ve demiryolunun açtığı mesafeyi kapatabilmektir. Riviere öyle bir liderlik özelliğine sahiptir ki disiplinli, kuralcı ve titiz bir insandır. Cesaretiyle verdiği tüm emirleri tereddüt etmeden yerine getirebilir. Çünkü liderlerine güveniyorlar ve sadıklar. Sonuç başarı dolu, yerinde ve zamanında hizmet. Başka bir deyişle, başarı dolu bir şirketle karşılaşıyoruz. Riviere bu başarısını kaya gibi sert ve katı kurallarına, yüksek kükreyen dağlarda olduğu gibi sarsılmaz kişiliğine, engin denizlerdeki muazzam cesaretine borçludur.

Bu özelliklerini kadrosuna da aktarmayı ihmal etmez. Riviere’in bir pilotu var, içlerinden en cesuru. Tüm pilotlar ve personeli arasında en çok ona güveniyor. Ona en zor ve en tehlikeli işleri verir. Ayrıca diğer pilotlarını zifiri karanlıkta bu tür tehlikelerle dolu görevler için eğitiyor. Olacakların belirsiz olduğunu ve kaderin önüne geçilemeyeceğini bilir. Üstün doğaya aykırı olamayacağını; Onu yenemeyeceğini biliyor. Bu sırada en cesur pilot Fabien görevini yerine getirmek için hazırlıklarını yapmış ve uçuş saatine kadar evde eşiyle birlikte istirahat etmektedir. Gece yarısı, karısı Fabien’i alır ve alışılmadık bir ayrılık başlar. Fabien’in gidişi çok güzel ve rahat. Ancak dönüş yolunda büyük bir fırtına kaldığı yerden ve geniş bir alanda başlar. Gece yarısı öyle büyük bir fırtına başlar ki, uçak sanki fırtınaya karışır gibi zifiri karanlığa gömülür. Öyle bir don vardır ki, Fabien gecenin karanlığının bu kadar parlak olabileceğini düşünemez. Riviere, Fabien’ı kurtarmak için büyük bir işbirliği düzenler. Tüm dünya ile iletişim halindedir. Personel  gece uçuşlarında görev başında ama o gece tam bir vardiya gösteriyorlar. Tüm bu işbirliğine rağmen, Riviere daha önce düşündüğü gibi korktuğu gibi doğayla baş edemez ve uçaktaki iki mürettebatı o inanılmaz fırtınada kaybolur.

Tüm telsizler kapanır ve iletişim kurulamaz. Bu olumsuz sonuca rağmen Riviere aynı ciddiyet ve titizlikle hizmetine devam etmektedir. Onun için zafer ve yenilgi vardır. Hayatın görüntülerden ibaret olduğunu düşünür. İlkesi, zafer vardır, bir halkı zayıflatır, yenilgi vardır, başka bir halkı uyandırır. Riviere’in yenilgisi, belki de gerçek yenilgiyi yakınlaştırma girişimidir. Bir sonraki uçuşu kendisi için iptal etmez ve tereddüt etmeden kalkış talimatını verir.

Gece Uçuşu – Kitap Açıklaması

Küçük Prens’in yazarı Saint-Exupéry külliyatından ilginç bir parça, Gece Uçuşu. Roman, 1931 yılı Femina Ödülünü aldıktan sonra, 1939 yılında sinemaya uyarlandı. Sivil havacılığın kuruluş dönemi serüvenlerinden birini anlatan bu yapıt, başarılı karakter analizleri, yoğun bir dil ve şaşırtıcı bir ayrıntılandırma tekniğiyle yazılmış. Yazarının Arjantin anılarını tutkulu bir içtenlikle anlatıyor. Gökyüzünde koşuşturan uçaklara ve işine yürekten bağlı Şef Riviére’den tutun, Fabian’a kadar farklı karakterlerle ve çeşitlilik gösteren serüvenlerle merakla okuyacağınız bir roman.

Saint-Exupéry çağımızın en büyük yazarlarından biri. Gece Uçuşu’nda en şaşırtıcı unsurlardan birisi de, Exupéry’nin kendi yaşamının sonuyla, haydi biraz ipucu verelim, benzerlik göstermesi. Kaç kişi kendi geleceğini yazdıklarıyla görebilir ki?

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

788BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular