Ve Çeliğe Su Verildi

Ve Çeliğe Su Verildi – Nikolay Ostrovski

TürYazarYayınlanma Tarihi
RomanNikolay Ostrovski1934
Karakterler

Pavel Korçagin: Romanın baş kahramanıdır. Büyük ölçüde yazarın biyografisini yaşayan bir karakterdir. Karakter yazarın doğrudan kendisinden birçok farklı özellik almaktadır. Aynı zamanda yazarın Rusya’da meydana gelen devrim sırasında mücadelesini anlatmaktadır. Bu noktada romanın baş karakteri de doğrudan yazarın kendisinin başından geçen olaylar ile özdeşleşmektedir. Karakter ve yazar arasında büyük bir bağ söz konusudur.

Konusu

Yazar, Ve Çeliğe Su Verildi adlı romanında, Pavel Korgaçin’in Sovyetlerde nasıl bir sosyalist mücadeleye başladığını ve sosyalist mücadelenin içerisinde yer alırken ne gibi çekişmeler ile karşı karşıya kaldığını konu edinmektedir. Yaşanan her bir olay karakterin hayata daha sıkı bağlanmasına olanak tanımaktadır. Böylece çeliğe su verilmektedir.

Ve Çeliğe Su Verildi Özeti

Pavel Korçagin son derece haşarı bir çocuktur. Kendisi ve ailesi kapitalist sistemden ve feodal yapıdan fazlası ile çekmiş ve zarar görmüştür. Pavel böyle bir ailenin çocuğudur ve bu durumun olumsuz etkilerini fazlası ile görmüştür. Yakınları ve kız arkadaşı olan Tonya ona her zaman Pavluşa diye seslenmektedir. Tonya adlı kız arkadaşı aynı zamanda onun en yakın arkadaşıdır. Pavluşa oldukça yaramaz bir çocuktur ve yerinde durmamaktadır. Bu özelliği sebebi ile okuldan da atılır.

Okuldan atıldıktan sonra zaten yoksul olan ailesine katkı sağlamak amacı ile bir lokantanın çay ocağında çalımlaya başlamıştır. Pavluşa’nın abisi de bir işçi olarak çalışmaktadır. Abisi Çarlık Rusyası’na karşı olarak Bolşevik tarafını seçmiş genç bir devrimcidir. Pavluşa da abisinin yolunda ilerler ve tam bir komünist olur. Bu sırada beyaz ordu ile Bolşevikler arasında ciddi ve büyük çatışmalar ortaya çıkmaya başlar. Pavluşa bu dönemde devrimci gruplar arasında yer almaktadır. Çeşitli örgütlere girmiş ve birçok farklı işte görev almıştır.

En sonunda Pavluşa Bolşeviklerin arasından kendisini göstermeye ve sivrilmeye başlar. İhtilal esnasında yapılan bir savaşta önce gözünü kaybeder. Ardından yine bu savaşlarda aldığı yaralar sebebi ile felç kalır. Bu noktadan sonra hayatı hiçbir şekilde eskisi gibi olmayacaktır. Pavluşa yaşadıklarının izlerini bundan sonraki hayatı boyunca her zaman istese de istemese de taşımak zorunda kalacaktır.

Ve Çeliğe Su Verildi – Kısa Bilgiler

  • Roman Çarlık Rusya’sı ile feodalizm ve kapitalizm karşıtı gençlerin Bolşeviklere ve Bolşevik deverime karşı direnen gençlerin öyküsünü dile getirmektedir. Rusya’da meydana gelen Ekim deveriminin Lenin idaresinin sosyalist ihtilalını başarması ve rejimin hakimiyet kurması süreci kitapta işlenmiştir.
  • Ve Çeliğe su verildi Nikolay Ostrovski’nin en ünü yapıtıdır. Roman yazarın otobiyografik niteliklerini de barındırmaktadır. Bu bağlamda romanın baş kahramanı olan Pavel Korçagin, sosyalizm ülküsüne, ahlaka ve çalışma disiplinine sahip ideal bir devrimci kahramanı olarak anılmaktadır.
  • Roman anlattığı olaylar kadar önerdiği devrimci insan modeli ile de Rus halkı için son derece ideal bir portre halini almıştır.
  • Nikolay Ostrovski henüz yirmi yaşındayken Budenniy’in ordusuna katılmıştır. Özellikle iç savaş cephelerinde ağır bir şekilde yaralanmıştır. Kötürüm olmuş ve kör kalmıştır. 1926 yılında hareket, 1929 yılında ise görme yeteneğini kaybetmiştir. Bu halde dahi düşünce yazarlığına başlamıştır.
  • Yazar aslen Ukraynalıdır. Kör ve felçli olmasına rağmen ortaya herkes tarafından okunan eserler çıkartmayı başarmıştır. Henüz 32 yaşındayken vefat etmiştir.
  • Roman gerek karakter ve yazarın özdeşleşmesi ile gerekse de içerdiği birçok farklı mesaj ile okuyucular tarafından bir hayli sevilmiştir. Aynı zamanda romanın çizdiği insan profili birçok farklı okuyucunun beğenisini kazanmayı da başarmıştır.
  • Yazar bu romanı yazdıktan ve romanı basıldıktan hemen sonra üzücü bir şekilde hayata veda etmiştir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 4]

Benzer Konular

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

1,002BeğenenlerBeğen
751TakipçilerTakip Et
298TakipçilerTakip Et
21AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular