Ana SayfaRomanVe Çeliğe Su Verildi

Ve Çeliğe Su Verildi

Ve Çeliğe Su Verildi – Nikolay Ostrovski

Tür:Roman
Yazar:Nikolay Ostrovski
Yayınlanma Tarihi:1934
Yayınevi:Elips Kitapları
Karakterler

Pavel Korçagin: Romanın baş kahramanıdır. Büyük ölçüde yazarın biyografisini yaşayan bir karakterdir. Karakter yazarın doğrudan kendisinden birçok farklı özellik almaktadır. Aynı zamanda yazarın Rusya’da meydana gelen devrim sırasında mücadelesini anlatmaktadır. Bu noktada romanın baş karakteri de doğrudan yazarın kendisinin başından geçen olaylar ile özdeşleşmektedir. Karakter ve yazar arasında büyük bir bağ söz konusudur.

Konusu

Yazar, Ve Çeliğe Su Verildi adlı romanında, Pavel Korgaçin’in Sovyetlerde nasıl bir sosyalist mücadeleye başladığını ve sosyalist mücadelenin içerisinde yer alırken ne gibi çekişmeler ile karşı karşıya kaldığını konu edinmektedir. Yaşanan her bir olay karakterin hayata daha sıkı bağlanmasına olanak tanımaktadır. Böylece çeliğe su verilmektedir.

Ve Çeliğe Su Verildi Özeti

Pavel Korçagin son derece haşarı bir çocuktur. Kendisi ve ailesi kapitalist sistemden ve feodal yapıdan fazlası ile çekmiş ve zarar görmüştür. Pavel böyle bir ailenin çocuğudur ve bu durumun olumsuz etkilerini fazlası ile görmüştür. Yakınları ve kız arkadaşı olan Tonya ona her zaman Pavluşa diye seslenmektedir. Tonya adlı kız arkadaşı aynı zamanda onun en yakın arkadaşıdır. Pavluşa oldukça yaramaz bir çocuktur ve yerinde durmamaktadır. Bu özelliği sebebi ile okuldan da atılır.

Okuldan atıldıktan sonra zaten yoksul olan ailesine katkı sağlamak amacı ile bir lokantanın çay ocağında çalımlaya başlamıştır. Pavluşa’nın abisi de bir işçi olarak çalışmaktadır. Abisi Çarlık Rusyası’na karşı olarak Bolşevik tarafını seçmiş genç bir devrimcidir. Pavluşa da abisinin yolunda ilerler ve tam bir komünist olur. Bu sırada beyaz ordu ile Bolşevikler arasında ciddi ve büyük çatışmalar ortaya çıkmaya başlar. Pavluşa bu dönemde devrimci gruplar arasında yer almaktadır. Çeşitli örgütlere girmiş ve birçok farklı işte görev almıştır.

En sonunda Pavluşa Bolşeviklerin arasından kendisini göstermeye ve sivrilmeye başlar. İhtilal esnasında yapılan bir savaşta önce gözünü kaybeder. Ardından yine bu savaşlarda aldığı yaralar sebebi ile felç kalır. Bu noktadan sonra hayatı hiçbir şekilde eskisi gibi olmayacaktır. Pavluşa yaşadıklarının izlerini bundan sonraki hayatı boyunca her zaman istese de istemese de taşımak zorunda kalacaktır.

Kısa Bilgiler
  • Roman Çarlık Rusya’sı ile feodalizm ve kapitalizm karşıtı gençlerin Bolşeviklere ve Bolşevik deverime karşı direnen gençlerin öyküsünü dile getirmektedir. Rusya’da meydana gelen Ekim deveriminin Lenin idaresinin sosyalist ihtilalını başarması ve rejimin hakimiyet kurması süreci kitapta işlenmiştir.
  • Ve Çeliğe su verildi Nikolay Ostrovski’nin en ünü yapıtıdır. Roman yazarın otobiyografik niteliklerini de barındırmaktadır. Bu bağlamda romanın baş kahramanı olan Pavel Korçagin, sosyalizm ülküsüne, ahlaka ve çalışma disiplinine sahip ideal bir devrimci kahramanı olarak anılmaktadır.
  • Roman anlattığı olaylar kadar önerdiği devrimci insan modeli ile de Rus halkı için son derece ideal bir portre halini almıştır.
  • Nikolay Ostrovski henüz yirmi yaşındayken Budenniy’in ordusuna katılmıştır. Özellikle iç savaş cephelerinde ağır bir şekilde yaralanmıştır. Kötürüm olmuş ve kör kalmıştır. 1926 yılında hareket, 1929 yılında ise görme yeteneğini kaybetmiştir. Bu halde dahi düşünce yazarlığına başlamıştır.
  • Yazar aslen Ukraynalıdır. Kör ve felçli olmasına rağmen ortaya herkes tarafından okunan eserler çıkartmayı başarmıştır. Henüz 32 yaşındayken vefat etmiştir.
  • Roman gerek karakter ve yazarın özdeşleşmesi ile gerekse de içerdiği birçok farklı mesaj ile okuyucular tarafından bir hayli sevilmiştir. Aynı zamanda romanın çizdiği insan profili birçok farklı okuyucunun beğenisini kazanmayı da başarmıştır.
  • Yazar bu romanı yazdıktan ve romanı basıldıktan hemen sonra üzücü bir şekilde hayata veda etmiştir.

Ve Çeliğe Su Verildi – Kitap Açıklaması

Yüz yıl sonra Ekim Devrimi ve ardından kurulan iktidarların bozulup çürüdüğü ve yıkıldığı, büyük emek ve özverilerle insanlığa armağan edilen kazanımların emperyalist kapitalist barbarlık eliyle yok edilerek insanın kendine düşman haline getirilmeye çalışıldığı bir çürüme çağında dönüp yeniden Ekime bakmak, onun insanın kendini gerçekleştirmesine yaptığı katkıdan esinlenmenin büyük bir değeri olacağı kanısındayız. Çünkü sosyalizm sadece insanı maddi-ekonomik zincirlerinden kurtarmakla kalmamış aynı zamanda ve bununla bağı içinde yeni bir insan tipinin de müjdesini vermiştir. Ve bu tarihsel serüveni en iyi anlatan şeylerden birinin de edebiyat olduğu su götürmez bir gerçektir.

Birçok insanı sosyalizm fikrine yaklaştıran, sosyalizmi kuru bir analiz olmaktan çıkararak kanlı canlı bir tarihsel deneyim halinde kavramasına yol açan devrim romanlarının dönüp dönüp tekrar okunmasının bu nedenle büyük bir önem taşıdığına inanıyoruz.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,255TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular