Dönüş

Dönüş – Ayşe Kulin

Tür:Roman
Yazar:Ayşe Kulin
Yayınlanma Tarihi:2013
Yayınevi:Everest Yayınları
Karakterler

Derya: Londra’da yaşayan, grafik tasarımın yanı sıra heykel sanatıyla ilgilenen bir kadındır. Korkularıyla yüzleşmesini bilen, ailesini her şartta çok seven güçlü bir karakterdir.

İlhami: Derya’nın babasıdır. Yayın evi sahibiyken yanında çalışan adama aşık olana kadar kendisinin eşcinsel olduğunun farkında değildir. Urla’ya yerleşip orada ürettiği üzümlerden şarap yapan münzevi bir adamdır.

Eda: Derya’nın annesidir. Bir çocuğunu kazada kaybettikten sonra kızını da kaybetmemek için gerçeği saklayan ve bu gerçeğin altında ezilen bir kadındır.

Hakan: Derya’nın Urla’da tanıştığı, Derya’ya babasını bulmasında yardım eden idealist bir mimardır. Doğrucu tutumları sebebiyle Urla’ya sürülür.

Konusu

Ayşe Kulin’in “Dönüş” romanı sıra dışı olayları farklı bakış açılarıyla okuyucusuna sunuyor. Hayattaki doğruların, yaşanılan topluma ve o toplumun değerlerine göre değiştiğini anımsatıyor. Farklı kültürlerin evrensel kabul ettikleri ahlak yasalarının coğrafyaya göre nasıl şekil aldığını, Arabistan’da ki ahlak anlayışı ile Eskimoların ahlak kurallarının birbirine tezat oluşturduğunu, yani evrensel bir ahlak yasasının olmadığına dikkat çekiyor. İnsanların eleştirdikleri olayları bir gün kendi yakınlarında gördüklerinde ki tepkilerini ve kabullenişlerini görüyoruz. Ayrıca romanda aldatışları, aldanışları, affedişleri ve saklanan gerçeklerin anlamsızlığını da nitekim incelemiş oluyoruz. Eleştirmeden önce anlamanın önemini okuyucusuna açık yüreklilikle sunan akıcı bir roman.

Yazarın “Dönüş “romanı Londra, İzmir-Urla ve Singapur’da geçiyor.

Dönüş Özeti

İşlenilen hayat hikâyesinin kahramanı olan Derya, hayatını düzene oturtmuş bir genç kız. Londra’da grafik tasarım okurken aynı zamanda heykel atölyesinde de çalışarak kendi sergisini açmayı amaçlamaktadır. Annesi Eda ve üvey babası tatile gittikleri Singapur’da tehlikeli bir virüs kaparlar. Derya onları ziyarete gitmeye hazırlanırken bulduğu eski mektuplarla hayatının son iki yılının yalanlarla örülmüş olduğunu öğrenir.

Yıllar öncesinde Derya ve annesi acele bir kararla Londra’ya yerleşmişlerdir, anne ve babası boşanmıştır. Derya’ya gerçek babası olan İlhami’nin onu istemediği için iletişimini kopardığı söylenir ancak mektuplardan gerçeği öğrenen genç kız Singapur’a gitmekten vaz geçip babasının yanına Urla’ya gider. Bu arayışta ona yardım eden Hakan, kendisinin de farkında olmadan Derya’yı anlattıklarıyla öğreneceklerine hazırlamış olur.

Derya gerçek babasını bulduğunda öğrendiği yeni gerçekler ile kabullenilmesi zor bir hakikat ile karşı karşıya gelir. Babası eşcinseldir ve kendisinin de âşık olduğu adama âşıktır. Annesi, kızının bu iki durumu birden kaldıramayacağını düşündüğü için evliliğini bitirip, Londra’ya yerleşecek ve Derya ile beraber izini kaybettirecektir. Derya yaşadığı bu büyük şoku sindiremez. Babasına kızgınlığı artarken annesinin kaptığı virüsten dolayı komada olduğunu öğrenir. Annesine olan kızgınlığına sevgisi galip gelir ve Singapur’a gider. Ne var ki geç kalmıştır, Annesinin cenazesini, üvey babasıyla birlikte Urla’ya baba ocağına götürürler.

Dönüş – Kitap Açıklaması

Gerçekler acıdır; acıtır, incitir…

Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar…

Derya’nın, iki yıldır Sümen altı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir mega kentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü,  açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır.

Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir?

O kapı açılırsa elbette…

Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,260TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
56AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular