Karabibik

Karabibik – Nabizade Nazım

Tür:Roman
Yazar:Nabizade Nazım
Yayınlanma Tarihi:2012
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Karabibik: İri bir adam olmasına rağmen kıyafetleriyle çılgın birine benziyor. Eşini ve babasını kaybettikten sonra kızı Huri ile birlikte Beymelik köyünde yaşayan. Sefalet çekmekten korkan biridir.

Huri: Annesini kaybettiğinde hasta ve halsiz kalan Huri, Karabibik’in tek çocuğudur. 30’lu yaşlarında, sağ bacağı topal, esmer ve uzun saçlı, tombul bir insan olarak tasvir edilen Huri; Babasına karşı şefkatli, biraz tembel ve kayıtsız bir karakterdir.

Yosturoğlu: Karabibik’in 8 dönümlük tarlasına göz diken Yosturoğlu, Huri’nin evlendiği Hüseyin’in akrabasıdır. Bu evliliğin gerçekleşmesi bile Yosturoğlu’nun Karabibik’e olan düşmanlığını engellemez.

Anderya ve Yani: Bu iki karakter Temre köyünün rakip önemli tüccarlarını temsil ediyor. Anderya ve Yani karakterleri çıkara dayalı ilişkileriyle ön plana çıkarken aynı zamanda çevre köylere faiz alarak haraç vermeleriyle de tanınıyor.

Linardi ve Eftalya: Linardi’nin karakteri Temre köyündeki doktoru, Eftalya ise karısını canlandırıyor. Oyuncu ve nazik bir karakter olan Linardi, Karabibik’in uzun süredir devam eden hastalığını iyileştirmesiyle tanınıyor.

Konusu

Eser, Antalya’nın bir köyünde yaşayan Karabibik isimli köylünün yaşam mücadelesini konu almaktadır. Ayrıca geç Osmanlı köylülerinin sefaleti, cehaleti ve kültürel yozlaşması da anlatılıyor.

Karabibik Özeti

Roman, Karabibik’in tarlasında sıradan bir günle başlıyor. Ateş yakmak isterken etrafta çalışan diğer köylülerle sohbet eden Karabibik, Sarı Simayil’in evleneceği haberini duyunca üzülür; Çünkü bir süredir kızı Huri’yi Sarı Simayil’le evlendirmeyi ve öküzlerini tarlalarında çalıştırmayı planlıyordu. Tarlada çalışacak öküz bulma planı başarısız olunca Karabibik, Tüccar Andreya’ya başvurarak borca ​​girerek öküz satın almayı planlar ve bu fikrini evde kızı Huri’ye anlatır.

Ertesi gün Karabibik, Tüccar Andreya’nın yaşadığı Temre Köyü’ne gider. Andreya’yı bir süre burada bekledikten sonra fikrini yine bu köyde yaşayan Baba Yanni ile paylaşır ve Baba Yanni ona borç vermeyi teklif eder. Karabibik bu fikri düşünse de Tüccar Andreya’nın daha iyi bir teklif yapabileceğini düşünür ve Baba Yanni’nin farkına varmadan onunla konuşmaya çalışır. Ancak Andreya ile konuşmayı başardığında hayal kırıklığına uğrar. Tüccar daha önceki borçlarını gerekçe göstererek Karabibik’e para vermeyi reddediyor.

Andreya’dan para alamayacağını anlayan Karabibik, Baba Yanni’nin önerisini kabul ederek kendisine bir çift öküz satın alır. Köylülerin şaşkın bakışları arasında öküzleriyle tarlalarını sürerken, kızı Huri’nin Hüseyin adında bir adamla evlenmesine razı olur. İlerleyen günlerde Hüseyin ve ailesi gelip Huri’yi isterler ve ardından nikah töreni gerçekleşir.

Roman, Karabibik’in hastalığı nedeniyle Doktor Linardi’yi ziyaret etmesiyle sona erer. Doktora gitme bahanesiyle oraya gelen Karabibik’i asıl etkileyen Linardi değil, onunla sürekli flört eden eşi Eftalya’dır.

Karabibik – Kitap Açıklaması

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Beymelek köyünde yaşayan Karabibik, tarlasını sürmek için Koca İmam’ın öküzlerini kiralar.

Karabibik o devir Türk köylüsünün geçim şartları, hayalleri, evlilik düşünceleri, kılık kıyafeti hakkında sunduğu bilgilerle Türk romanının köye yönelik ilk eseri olması bakımından önemlidir. Karabibik’in en büyük hayali bir çift öküz sahibi olmak ve kızını evlendirmektir. Bu hayalinin gerçekleşip gerçekleşmediğinin cevabını Nâbizâde Nâzım’ın 1890’da yayımladığı Türk edebiyatının ilk köy romanı kabul edilen Karabibik’te bulacaksınız.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular