Ana SayfaRomanAk Topraklar

Ak Topraklar

Ak Topraklar – Emine Işınsu

Tür:Roman
Yazar:Emine Işınsu
Yayınlanma Tarihi:1971
Yayınevi:Bilge Kültür Sanat
Karakterler

Bayındır Bey: Yiğit, cesur, bilge ve aynı zamanda iyi bir komutandır.

Yağmur: Bayındır Bey’in oğludur. O da babası gibi yiğit ve cesurdur.

Erdem Bey: Bayındır Bey’in dostudur.

Konusu

Çağrı ve Tuğrul Beyler döneminden başlayarak Sultan Alparslan dönemine kadar Oğuzların yurt edinme mücadelesini ve Anadolu’yu vatan yapmanın anahtarı olarak kabul edilen Malazgirt Zaferi’ni anlatan bir romandır.

Ak Topraklar Özeti

Bayındır Bey bir Türkmen Beyidir. Onun zamanında Selçuklu Devleti’nin hükümdarı Alparslan’dı. Bayındır Bey kendi beyliği ile Selçuklu Devleti’ne katılır. Selçuklu Devletinde uç beyi olarak çalışmaktadır. Bizans’a sürekli baskınlar yapar. Başlangıçta beş çocuğu olan Bayındır Bey’in baskınlarda dört çocuğu şehit olur. Daha sonra Bayındır Bey Bizans topraklarında casusluk yapmaya başlar. Bu arada Selçuklu Devleti de Anadolu ve İran’da ilerleyerek büyük başarılar elde etmiştir. Bizans’ta bu ilerlemeyi durdurmak için savaş girişimlerini başlattır. Savaş hazırlıkları her iki tarafta da çok ciddi bir şekilde devam eder. Bu arada Bayındır Bey, Rumen Piskoposluğunun çok güvendiği komutanlardan biri olmayı başarır.

Bizans ordusu Konstantinopolis’ten harekete geçer. Yoldaki Türkmen aşiretleri yakıp yıkar. Yirmi dört Ağustos’ta Malazgirt’e varırlar. Bu sırada Selçuklu Devleti’nin ordusu da organize edilerek Malazgirt’e varır. Savaştan bir gün önce Bayındır Bey Bizans ordusundan gizlice kaçarak Alparslan’ın ordusuna katılır. Selçuklu ordusuna Bizans ordusu hakkında önemli bilgiler verir. Alparslan ordusunu hazırlar ve savaşı başlatır. Bayındır Bey’in yardımıyla Bizans yenilir.

Ak Topraklar – Kitap Açıklaması

Kuzey ve Doğu Türklüğü için Anadolu “Akülke”dir, “Ak Topraklar”dır. Çünkü “Ak”, Güney demektir. Tıpkı Akdeniz gibi… Emine Işınsu, Ak Topraklar’ın Türk yurdu oluşunu Dede Korkut’un ağzından anlatmakta. Kitap, “Bismillahirrahmanirrahim; esirgeyen ve bağışlayan Tanrı’nın adı ile” başlıyor. Özge sözle başlayabilmezdi…

“Başbuğ, ak giyimli.

“Başbuğ, ak atın üstünde.

“Gayri Ak Topraklar Türk’ündür.”

diye bitiyor. Öyle de bitmişti. Bu başlangıçla bitiş arasında o insanların, Bayındır’ın, Selcen’in, Yamtar’ın, Yağmur’un ve daha nicelerinin, önünde durulmaz inançları, sevgileri, büyük devlet ve teşkilatçılık kabiliyetleri, Doğu Roma’ya karşı Büyük Selçuklu’nun hikâyesi vardır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,256TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular