Ana SayfaÇocukÇizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk

Çizgili Pijamalı Çocuk – John Boyne 

Tür:Roman, Çocuk
Yazar:John Boyne 
Yayınlanma Tarihi:2006
Yayınevi:Tudem Yayınları
Karakterler

Bruno: Macerayı seven, arkadaş canlısı iyilik yapmayı seven, savaş karşıtı dokuz yaşında bir çocuktur. Babası Nazi komutanıdır.

Shmuel: Yahudi asıllı olduğu için kampta tutulan, iyi kalpli, cana yakın ve Bruno ile aynı yaştaki arkadaşıdır.

Gretel: On iki yaşında, Nazi sempatisi olan, yaşından büyük davranmayı seven bir çocuktur.

Konusu

Yıl 1943, Olayın geçtiği yer Berlin ve Auschwitz toplama kampı. Auschwitz, Yahudi soykırımının en yoğun yaşandığı toplama kampının olduğu bölge. Hikâye dokuz yaşında henüz ırkçılığın ne olduğunu bilmeyen bir çocuğun gözünden, anlatımlarıyla şekilleniyor. Aslında bu kitap çocuklardan öte yetişkinlerin de okuyup, yaşananların anlamsızlığını anlamak açısından da önemli bir eser. İki farklı inanışa sahip iki çocuğun aynı coğrafyada farklı hayatlar yaşarken kesişen hayatlarını, dostluklarını okuyoruz. Tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmayız.

Çizgili Pijamalı Çocuk Özeti

Yıl 1943, Almanya Berlin

Bruno, dokuz yaşında, umutsuz vaka dediği ablası, Gretel ve anne- babasıyla birlikte yaşayan mutlu bir çocuktur. Ta ki evlerini ziyaret eden Führer (Bruno’nun deyimiyle Fury) gelene kadar. Bruno’nun babası bir Nazi subayıdır, bu ziyaret sonrası baba terfi alır ve karargâh komutanlığına getirilir. Taşınma kararı evde hoşnutsuzluk yaratsa da Auschwitz toplama kampına taşınırlar. Yeni evleri, eskisine göre çok küçük, dikenli tellerle çevrili, ıssız ve en önemlisi Bruno’nun arkadaş edinebileceği kimsenin olmadığı bir yerdir. Askerlerin sıklıkla girip çıktığı bu evin penceresinden görünen şey, aynı pijamaları giymiş, sayısız insan kalabalığıdır. Aralarında çocukların da olması Bruno için umut olur. Belki aralarında arkadaşlık edebileceği birileri vardır. Ama tellerin arkasına geçmek kesinlikle yasaktır. Bir süre sonra eve öğretmen gelip eğitimlerine devam etmeye başlarlar. Tarih ve coğrafyanın öğretildiği bu eğitimde, sanat ve serbest okuma hoş karşılanmayan etkinliklerdir. Bu derslerden sonra Bruno’dan yalnızca üç yaş büyük olan ablasının Nazizm’e sempatisi artar. İki çocuk zaten anlaşamıyor iken bu şekilde iletişimleri de azalır. Canı sıkılan kahramanımız, okuduğu romanların da etkisiyle çevrede keşif yapmaya çıkar. Tel örgülerin etrafından başka keşif yapılacak bir yer yoktur. Sonsuz gibi görünen tel boyunca yürürken kendi yaşında bir çocuğun yerde kumlara resim yaptığını görür. Bruno’nun yeni arkadaşı Shmuel, üzerinde çizgili pijaması ile cılız, kirli bir çocuktur. Ailesiyle birlikte bu kampta kaldığını anlatır. Bir süre sonra, iki çocuğun arkadaşlığı tellere rağmen ilerler. Bruno, her gün mutfaktan aşırdıklarını küçük ceplerine doldurup arkadaşına götürür. Aradan bir yıl gibi bir süre böyle geçer. Kahramanımızın annesi orada yaşadığı yalnız hayata dayanamaz, çocukların eğitiminin aksaması de sorundur. Berlin’e taşınmak ister. Baba buna karşı çıksa da Berlin’e taşınma kararı verilir. Bruno için bu Shmuel’den ayrılmak demektir., ve onun için çok zordur. Taşınmalarından bir önceki gün, arkadaşının kampta kaybolan babasını bulmak için sözleşirler. Kahramanımızın kampta askerlerin dikkatini çekmemesi için Shmuel’in yanında getirdiği çizgili pijamaları giyip tellerde boşluk bulduğu yerden kampa geçer. Tellerin ayırdığı iki arkadaş şimdi yan yana Shmuelin babasını ararlar. Kampta aramadık yer bırakmazlar fakat Bruno’nun gitme vakti gelmiştir. Vedalaşacakları sırada askerler oradakileri yürüyüşe götüreceklerini söylerler. İki çocuk bu yürüyüşün ne anlama geldiğini bilmeden yürürken onlara göre soğuktan korunmak için kapalı bir yere kapatılırlar. O günden sonra İki çocuktan da haber alınamaz. Baba uzun bir süre Bruno’yu arar. Üzerinden çıkardığı kıyafetlerin tel örgü kenarında bulunması her şeyi açıklıyordur.

Çizgili Pijamalı Çocuk – Kitap Açıklaması

Çizgili Pijamalı Çocuk

İrlandalı yazar Johne Boyne’un 2006 yılında yayınladığı Çizgili Pijamalı Çocuk, etkileyici hikayesiyle dikkat çekiyor. Bir çocuk kitabı olarak yazılan roman, işlediği konu itibarıyla yetişkinleri de etkisi altına almayı başarıyor. Nazi Almanyası’nın iç yüzünü dokuz yaşındaki bir çocuğun gözünden satırlara döken Boyne, savaşın tüm etkilerini gerçekçi bir ifade ile ele alıyor.

Savaşın ortasında kalan bir Alman ve bir Yahudi çocuğun masum arkadaşlıklarının anlatıldığı roman, sizin de kalbinize dokunacak. Yalnızca çocukların değil her yaştan insanın mutlaka okuması gereken Çizgili Pijamalı Çocuk, kitaplığınızda mutlaka bulunması gereken eserler arasında…

Berlin’den Savaşın Kalbine Uzanan Bir Hikaye

Bruno, henüz dokuz yaşındadır. Annesi, babası ve Gretel adındaki ablası ile birlikte Berlin’de büyük bir evde yaşar. İkinci Dünya Savaşı’nın sürdüğü o yıllarda Almanya’da Führer hüküm sürmektedir. Bruno’nun babası ise bir Nazi subayıdır. Bruno, bir gün akşam yemeğinde Führer’i evlerinde ağırlayacaklarını öğrenir. Bu, o ve ev ahalisi için oldukça heyecan vericidir; çünkü söylenilenlere göre Führer önemli bir kişidir. O akşam yemeğinde ise Bruno’nun babası terfi alır. Bu durum, oldukça sevindirici bir haber olsa da Bruno için değildir. Çünkü ailenin Auschwitz’e taşınması gerekmektedir. Bu da Bruno’nun çok sevdiği evinden ve arkadaşlarından ayrılması anlamına gelir.

Yeni ev, Bruno için oldukça sıkıcıdır. Evlerinin etrafında askerler dışında hiçbir ev yoktur. Bruno ise askerlerden nefret etmektedir. 12 yaşındaki ablasıyla birlikte Bruno, Berlin’e büyük bir özlem duyar. Bir gün Bruno, camdan bakarken tel örgülerin ardındaki çizgili pijamalı adamları ve çocukları fark eder. Babasına onların kim olduğunu sorduğunda Yahudi oldukları yanıtını alır. İçindeki meraka yenik düşen Bruno, bir öğle saatinde tel örgü boyunca bir gezintiye çıkar. Bu gezinti, daha sonraları çok seveceği arkadaşı Schmuel ile tanışmasına vesile olacaktır.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
Nurhayat Akbulut
Nurhayat Akbulut
İyi kitap okumak geçmiş yüzyılların en iyi insanlarıyla sohbet etmek gibidir.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,570TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular