Ana SayfaÇocukYankılı kayalar

Yankılı kayalar

Yankılı kayalar – Ahmet Yılmaz Boyunağa ve İsmail Bahat

Tür:Çocuk
Yazar:Ahmet Yılmaz Boyunağa ve İsmail Bahat
Yayınlanma Tarihi:2008
Yayınevi:Genç Timaş
Konusu

Kitapta idealist bir köy çocuğu olan Mehmet’in idealine ulaşmak için yaptığı fedakârlıklar, azim ve ablasıyla birlikte hayatın zorluklarına karşı verdiği yılmaz mücadele anlatılıyor.

Yankılı Kayalar Özeti

Ahmet Yılmaz Boyağa’nın bu kitabı, kısa bölümler ve resimlerden oluşan oluştuğu gibi az sözle çok şey anlatmaktadır.

Mehmet adında on bir yaşında bir çocuğun anne ve babası ile geçirdiği mutlu güzel anıları ele almıştır. Babası, iri yarı ve güçlü bir adamdır. Annesi ise herkese karşı sevimli ve güler yüzlüğünü kaybetmeyen şefkatli bir ev kadınıdır.  Günlerden bir gün Mehmet’in annesi kış ayında hastalanır ve babası ona doktor bulmak için yollara düşer, ancak bir daha dönmezler. Karlar eridiğinde babasını aramaya çıktıklarında babasının kurtlar tarafından parçalandığını öğrenir.  Bu durum içinde derin bir yara açan Mehmet’in bundan sonraki sürecinde doktor olma isteğine neden olur. Ve Annesine söz verir bir gün doktor olacağım diye. Mehmet’in düşüncesi doktor olup bir daha babasının yaşadığı acı ve trajedik durumu yaşamamasıdır aslında. Aradan bir yıl gibi bir zaman geçtikten sonra annesini de kaybeden Mehmet küçük kardeşi Hatice ile bir başına kalır.

Bu acıyı atlaması bir hayli zaman alır, ama arkadaşları ve komşuları sayesinde bunun da üstesinden gelmeyi başarır. Kardeşi ile beraber yaşayan Mehmet bir gece dışardaki odunları kesmek için dışarı çıkar, ancak kurt ulumalarını duymaya başlar. Kurtların geleceğini anlayan Mehmet kardeşini koruma içgüdüsü ile gelen bir kurdu öldürür. Diğer kurtlarda bu durumdan korkarak kaçarlar.  Okullar kapandıktan sonra Mehmet ve kardeşi İstanbul’a gitmeye karar verirler. Trenden inince dayıları onları alır ve evlerine doğru yola koyulurlar. Mehmet yol boyunca gördüğü İstanbul’u çok beğenir. Ancak dayısından kalmasının bazı etkileri oluşur yengesi ve dayısının arasında onlardan kaynaklanan sorunlar olduğunu görür ve bu duruma çok üzülür.  Arkadaşlarından geri kaldığını düşünen Mehmet onlarla aynı seviye gelmek için çok çalışır ve bunu sonunda başarır. Mehmet bir yandan okur bir yandan da bir marangozhanede çalışmaya başlamıştır.  Bir gün işten eve dönerken yoldan atlayan bi kızı görür ve hayatını kurtarır. Kızlarını kurtardığı için minnettar olan kızın babası Selim Bey, Mehmet’i sık sık ziyaret etmeye başlar ve elinden geleni yapmak ister. Mehmet her ne kadar yardımları kabul etmese de ilişkilerini kesmez ve sık sık görüşürler.

Bir gün dayılarının hasta olup hasta haneye yatması üzerine, yengeleri Mehmet ve kardeşine kötü davranarak evden kovar. Bu durum neticesinde Selim Bey bunu öğrenir ve Mehmet ve kardeşini evlat edinmek ister. Bu durumda başka çaresi olmayan Mehmet bu teklifi kabul eder.

Aradan yıllar geçer ve bir gün Mehmet doktor olur. Sevdiği kişi olan olan serpil, köyde öğretmenlerinin kızıdır. Oda öğretmen olur. Artık onlarda kendi köylerine dönmeye karar verir. Ve bu hizmeti köyde eğitim alamayan öğrenciler ve sağlık sorunlarından dolayı ölenlere destek olmak için köye yerleşir ve evlenirler.

Yankılı Kayalar – Kitap Açıklaması

İç resimlemelerini İsmail Bahat’ın yaptığı roman, 9 yaş ve üstü okurlara roman okumanın keyfini yaşatacak, onları hayata hazırlayacak, kendi ayakları üzerinde durmaları konusunda onları cesaretlendirecek bir A. Yılmaz Boyunağa klasiği. “Ben, Doğu Anadolu’nun bir dağ köyünde doğdum. Köyümüz, başı karlı ve dumanlı bir dağın eteklerindedir. Kışlarımız, hep karlı geçer; kısa süren yazımıza da doyum olmaz. Bizler, yazı sabırsızlıkla bekleriz; çünkü hepimiz yaza, o tatlı sıcağa hasretiz. Hele biz çocuklar! Yaz aylarında, kışın birikmiş olan enerjimizi, yüksek kayaların tepesinde, ya da aşağıda ovada akan çayda harcarız. Korkunç kayalıklar, bizim oyun yerlerimizdir. Bazen, keçiler gibi dağa tırmanır, yankı yapan kayalara sesleniriz…”

Kitapta, idealist bir köy çocuğu olan Mehmet’in idealine ulaşmak adına yaptığı fedakârlıklar, gösterdiği azim ve kız kardeşiyle birlikte hayatın zorluklarına karşı yılmadan verdiği mücadele anlatılıyor.

Bir ideale sahip olmanın verdiği gücü ve inancı genç okurlara kuvvetle hissettiren, azmin ve sabrın her zaman kazandığını bir kez daha gösteren “Yankılı Kayalar”, Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın usta kaleminden çıkmış bir roman.

MEB’ in tavsiye ettiği 100 temel eserden…

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular