Ana SayfaÇocukKüçük Kadınlar

Küçük Kadınlar

Küçük Kadınlar – Louisa May Alcott

Tür:Roman, Çocuk
Yazar:Louisa May Alcott
Yayınlanma Tarihi:1869
Yayınevi:Oda Yayınları
Karakterler

March: Dört kız kardeşin babalarıdır. Savaşa gitmek üzere kızlarından ve eşinden ayrılır.

Meg: Gerçek adı Margaret’tir. 16 yaşında çok hayalperest bir kızdır. Kardeşlerin en büyüğü ve en güzelidir. En büyük hayali zengin olmaktır. Zengin bir ailenin çocuklarına dadılık yaparak para kazanır.

Beth: Dört kız kardeşlerin en küçük olanıdır. Hasta ve ilaçlarla ayakta kalır.

Amy: Dört kız kardeşlerden ortanca olanıdır. Resim yapmaktan büyük bir keyif alır.

Jo: Gerçek adı Josephine’dir. 15 yaşındadır. Erkeklere özenmekte ve bir kız olmaktan hoşlanmamaktadır. Bu yüzden erkek gibi davranır. Bir kitap düşkünüdür. Zengin halalarına bakıcılık yaparak para kazanmaktadır. Dört kız kardeşlerden ortancasıdır. Kendisinden hoşlanan Laurie ile romanın sonunda evlenir.

Bay Laurence: March ailesinin komşularıdır. Huysuz ve bir o kadarda aksi bir adamdır.

Laurie: Bay Laurence’nin torunudur. Onun aksine sıcak ve nazik bir karakterdir. Jo’dan hoşlanır ve romanın sonunda onunla evlenirler.

Konusu

1868 ve 1869 yıllarında 2 bölüm halinde yazılan ve yayınlanan roman, 4 kız kardeşin – Meg, Jo, Beth ve Amy – hayatını konu edinir. Ayrıca yazarın 3 kız kardeşi ile geçirdiği çocukluk yıllarına dayanır.

Küçük Kadınlar Özeti

Civardaki şehirlere göre küçük bir kentte yaşayan March ailesinin birbirinden çok değişik karakterlerde dört kızı vardır. Kızların en büyük olanı diğerine göre o kadar güzel ve zarif ki çevredekilerin dikkatini her zaman üstüne çekmeyi başarır. Diğer iki kardeşten biri hep heyecanlı ve bir o kadar da yaramazdır. En küçükleri ise diğerlerine göre küçük ama bir yetişkin kadar hanımefendidir.

Aile bu denli mutlu ve mesut gider, taki babalarının savaşa gitmesi üzerine dek. Babalarının başlarında olmamaları anne ve kardeşlere zorluklar yaşatır. Maddi açıdan sıkıntılar yaşamaları yetmiyor gibi Beth ise hastalanır ve ilaca muhtaç bir hale gelir. Amy ise resim yaparak zaman geçirmeyi seven bir kızdır. Kızların en büyüğü olan Meg ise güzelliği ile her zaman ki gibi yine ön plandadır.

Komşuları Bay Laurence, huysuz ve bir o kadarda aksi bir adamdır. Bu tavırları onu herkesten uzak kılar. Torunu Laurie ise tam aksine diğer kızlarla zaman geçirmekten büyük bir keyif alır. Özelikle kızlardan Jo’ya büyük bir ilgi duyar.

Aile yaşamını ve dört kız kardeşin yaşamını ele alan romanımız. Yaşanan mücadele ve zorlukları ele alırken, romanın sonunda Bay Laurence ve Jo’ya ise evlenirler.

Kısa Bilgiler
  • Kitabın ilk bölümü, büyük bir başarı kazanmış ve ikinci kısmının yazılmasını teşvik etmiştir. Her iki bölüm de tek bir parça halinde 1880 yılında basılmıştır.
  • Alcott Küçük Kadınlar’ın devamını Little Men (1871) ve Jo’s Boys (1886) ile getirmiştir. Küçük Kadınlar oyun, müzikal, opera, film ve animasyon olarak da ele alınmıştır.

Küçük Kadınlar – Kitap Açıklaması

Küçük Kadınlar,1868’de yayımlanmasından bu yana aile romanları içinde en popüleri olmuştur.

Roman, yeni kurulan İngiltere’deki March ailesini anlatır bize. Anne, kocası savaşa gidince dört kızıyla yalnız kalır. Meg, Jo, Beth ve Amy de eve katkıda bulunmak için çalışmak zorundadırlar. Bu romanın devamı olarak bilinen İyi Hanımlar, bu kızların büyümesini ve aşklarını anlatır (…)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Alihan
Alihan
Ziyaretçi
2 yıl önce

Aradığım şey buydu çok teşekkürler 

Mavi
Mavi
Ziyaretçi
7 ay önce

Fazla eksik anlatmışsınız, annesinin de babasının yanına gitmek zorunda olduğu falan hep atlamışsınız.

Sosyal Medya

792BeğenenlerBeğen
4,540TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular