Ana SayfaÇocukEndişe Ağacı

Endişe Ağacı

Endişe Ağacı – Marianne Musgrove

Tür:Çocuk
Yazar:Marianne Musgrove
Yayınlanma Tarihi:2016
Yayınevi:Altın Kitaplar
Konusu

Hayatta kaygıları olan bir çocuğun yaşadığı olaylar üzerinden endişe dolu düşüncelerinden kurtulma serüvenini anlatmaktadır. Eserin kahramanı olan Juliet, endişeleriyle mücadele ederek onları yenme yetisini kazanmaya çalışmaktadır. Çocukların hayatına yakından bakan ve destekleyici özellikte olan bir kitaptır.

Endişe Ağacı Özeti

Bir ağacınız var ve günün sonunda uykuya geçmeden öce bu ağaca endişelerinizi asıyorsunuz. Ağacın her bir dalında ise bir hayvan yaşıyor ve bu her bir hayvanın görevi ise farklı. Yani endişelerinizin türlerine göre onlardan yardım istiyorsunuz. Bu sizin Endişe Ağacınız…

Endişe ağacı, çocukların ve elbette yetişkinlerin kaygı ve endişe durumlarında neler yapabileceği üzerine yazılmış bir kitap. Üstelik “Çocuk Edebiyatı Aile Terapistleri” ödülü almış bir kitap.

Küçük Juliet Jenifer Jones (JJJ) da büyükannesinin eski odasına taşındığında buluyor endişe ağacını. Bir duvara resmedilmiş ağaç çok ilgisini çekiyor. Zaten kendi de sürekli endişeli olan, yaşadığı endişelerden dolayı da kimi zaman tırnaklarını yiyen, kimi zaman da kaşınmaya başlayan bir çocuk. Evde yaşanılan her sorunun kaynağının da kendisi olduğunu düşünüyor. Sürekli bir kaygı ve endişe hali söz konusu olmuştur. Büyükannesinin küçük bir çocukken, endişelerinden kurtulmak için bulduğu bu yolu, yani Endişe Ağacını kendi de kullanmaya başlıyor. Zaten ona bunu yönlendiren de büyükannesi. Günün sonunda ağacın her bir dalına ve o daldan sorumlu minik hayvana endişesini teslim ediyor. Böylece omuzlarından kalkan büyük bir yükle rahat bir uykuya geçiyor, endişelerinden kurtuluyor.

Kimisi okul, kimisi aile, kimisi arkadaşlarıyla ilgili olan bu endişeleri ağacın dallarına asarak rahatlayan kahramanımız Juliet aslında daha huzurlu bir hayata kavuşmak için çocukça mücadeleler veriyor.

Kitabın içindeki olaylar, Juliet’in yaşadıkları, çılgın ve yaratıcı kız kardeşi, büyükannesi, araştırmacı ve mucit ruhlu babası ile psikolog annesi; hepsi de sizi alıp götürüyor. Hem düşünüyorsunuz hem de gülüyorsunuz.

Bu arada kitabın sonunda farklı endişelerle başa çıkmaya yardımcı olacak hayvanlar ve endişeleri not etmek için ayrılmış bölümleri de göreceksiniz.

Bir çocuğun endişeleri ile başa çıkmasında hayal gücünün ve bir şeye gerçekten inanmanın önemini anlamaya yönelik olan Kitabımızı, sadece çocuklar değil yetişkinler de okuyabilir. Belki yetişkinler de bir endişe ağacına sahip olmak isteyebilir ve yeteri kadar görünür olan bir ağaç ile hiç de sihre gerek kalmadan endişelerle nasıl savaşıldığına ortak olabilir.

Juliet’in büyükannesinin de dediği gibi: “Bir şeyin sihirli olmaması, içinde sihir barındırmadığı anlamına gelmez.”

Endişe Ağacı – Kitap Açıklaması

“Bir şeyin sihirli olmaması, içinde sihir barındırmadığı anlamına gelmez.” Çocukların kendilerine özgü endişeleri ve onları mutsuz eden sorunları var. Bunlarla baş etmek için her biri farklı yöntemler bulabilir ya da bulamadığı için endişe boyutu gittikçe artabilir. Tırnak yeme, saçıyla oynama, takıntılı davranışlar ya da aşırı gerginlik gibi… Juliet de o endişeli çocuklardan biri. Küçük yaşına rağmen, çevresinde olup biten her soruna karşı geliştirdiği endişeleri ve huzursuzlukları var.

Sonunda, büyükannesinin daha küçük bir çocukken bu tür endişelerini uzaklaştırmak için bulduğu bir yöntem Juliet’in imdadına yetişir: Yeni odasının duvarında boylu boyunca yükselen Endişe Ağacı… Marianne Musgrove, çocuk ruhuna naif bir dokunuş yaparken; duygusal, öğretici ve bir o kadar komik bir çalışma ortaya çıkarmış. Endişe Ağacı çocuklar kadar ebeveynlere de ışık tutacak özgün bir eser…

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Deniz
Deniz
Ziyaretçi
1 yıl önce

Acayip işime yaradı bir kitabı <adı Endişe Ağacı> okumak istemiyordum bana çok sıkıcı geliyordu ama okumak zorundaydım ve okudum

Sosyal Medya

790BeğenenlerBeğen
4,318TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular