Ana SayfaÇocukMartıya Uçmayı Öğreten Kedi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi – Luis Sepulveda

Tür:Çocuk, Hikayeler
Yazar:Luis Sepulveda
Yayınlanma Tarihi:1996
Yayınevi:Can Yayınları
Karakterler

Zorba, Kengah, Profesör, Şanslı, Albay, Sekreter, Şair

Konusu

Okyanusu geçmeye çalışırken dökülen petrolden zehirlenen genç martı Kengah, kalan son gücüyle karaya ulaşmayı başarır ve orada yumurta bırakır. Kengah ölmeden önce bebeğiyle birlikte yumurtayı kedi Zorba’ya emanet eder ve ondan üç konuda konuşmasını ister. Zorba yumurtayı yemeyecek; yumurtayı sıcak tutacak ve bebek doğana kadar ona göz kulak olacak; Ayrıca bebek doğduğunda ona uçmayı öğretecektir. Zorba bu martının durumuna çok üzülür, hiç düşünmeden bu üç konuda martıya sağlam bir söz verir. Ancak Lucky adlı yavru martı yumurtadan çıkınca Zorba işlerin hiç de kolay olmayacağını anlar. Bebeğe bakmak ve onu diğer kedilerin pençelerinden korumak bir yana, Zorba’yı annesi sanan küçük Lucky’ye uçmayı öğretmek de ayrı bir uğraştır.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, birlikte yaşayan, birbirini seven ve sayan birbirinden çok farklı iki yaratığın hikâyesidir. Bir kedi ve bir martı yavrusu arasındaki inanılmaz sevgiyi ve dostluğu çok sıcak bir şekilde sunuyor.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi Özeti

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, bir çocuk kitabı olması nedeniyle küçük tasvirler içermektedir. Dürüst olmak gerekirse, bu okumayı daha eğlenceli hale getiriyor. Olaylar zinciri, harika gümüş tüylere sahip martı Kengah’ın sürüsüyle uçarken öğle yemeği molası vermesiyle başlar. İnsanlar bir anda denize giren martıların üzerine yağ atıkları dökerek tuttukları balıkları zevkle yerler. Diğer martılar bunu fark edip kaçmayı başarırken, Kengah olduğu gibi yağa bulanır. Bu onun için ölüm demektir. Ancak Kengah yumurtlamadan önce ölmek istemez. Kedi zorla Zorba’nın evine kadar uçmayı başarır. Sahibi üç aydır tatile çıkan Zorba’nın morali yerinde. Balkona düşen zavallı martıyı görünce ona yardım etmek ister ama nasıl yapacağını bilemez.

Bu nedenle albay, martıyı yatıştırmak ve yardım almak için kediye gitmeye çalışır. Onu durduran martı, kediden yumurtasını koruyacağına, yemeyeceğine ve ayrıldıktan sonra uçmayı öğreteceğine dair üç kelime ister. Zorba hemen bir söz verir ve albayın yanına gider. Albay ne yapacağını bilemeyince hepsi profesör kediye gider. Profesör kedi bir hediyelik eşya dükkânında yaşar. Birkaç ansiklopediyi inceledikten sonra, Martı’nın vücudundaki Yağı çıkarmanın bir yolunu bulurlar. Ancak martı Kengah’a gittiklerinde çok geç kaldıklarını ve martı Kengah’ın yumurtladıktan sonra çoktan öldüğünü öğrenirler.

O andan itibaren Zorba küçük yumurtayla baş başa kalır. Günlerce yumurtanın üzerinde kalır. Profesör ve albay da düzenli olarak ziyarete gelirler. Sonunda sevimli bebek yumurtadan çıkar ve Zorba bir sözünü tutmuştur. Bebeği her zaman korur ama bebek biraz büyüdüğünde işin en zor kısmı başlar. Köpeğe uçmayı öğretmek! İlk başta Zorba’yı annesi olarak adlandıran ve kendisini kedi zanneden martı, zamanla uçan martılar gibi uçmak ister. Ancak kendisinin bir martı olduğunu kabul etmez. Bir gün profesörün evindeki maymun sert bir dille martıya bu kedilerin onu yemek için beslediğini söyler. Kediler tarafından Şanslı lakaplı bu yavru kedi, ne yazık ki yemeğini yemeyince Zorba yanına gider. Şanslı annesi, bildiği kediye maymunla yaptığı konuşmayı anlatır. Uzun uzun konuşan ikili birçok şeyi netleştiriyor. Ve sonunda küçük Şanslı uçmak istediğine karar verir. Albay, Profesör, Zorba ve sekreter bir araya gelerek Lucky’ye uçmayı öğretmek için ellerinden geleni yaparlar. Ancak, her denemede Lucky yerden biraz yükselir ve yere düşer.

Sonunda kediler en eski kuralı çiğneyip bir insandan yardım istemeye karar verirler ve Zorba da mahallelerinde yaşayan şairden yardım ister. Şair onlarla gece buluşmayı teklif eder. O gece yağmur yağdığında buluşurlar ve bir çatıya çıkarlar. Gökyüzünü ilk kez böyle gören Lucky, kendini rüzgâra bırakarak uçar.

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi – Kitap Açıklaması

Okyanusu aşmaya çalışırken, dökülen petrolden zehirlenen genç martı Kengah, son kalan gücüyle karaya ulaşmayı ve orada yumurtlamayı başarır. Kengah, ölmeden önce, içinde yavrusunun bulunduğu yumurtayı kedi Zorba’ya emanet eder ve ondan üç konuda söz ister. Zorba, yumurtayı yemeyecektir; yavru doğana kadar yumurtayı sıcak tutacak, ona gözkulak olacaktır; bir de, yavru doğunca ona uçmayı öğretecektir. Zorba, bu martının durumuna pek üzülür, hiç düşünmeden bu üç konuda martıya kesin söz verir. Oysa yavru martı Şanslı, yumurtadan çıktığında, Zorba işlerin pek de kolay yürümeyeceğini anlar. Bebeğe bakmak, onu öteki kedilerin pençesinden korumak bir yana, Zorba’yı annesi sanan küçük Şanslı’ya uçmayı öğretmek de ayrı bir derttir. Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, birbirinden çok farklı iki canlının bir arada yaşamasının, birbirini sevip saymasının öyküsüdür. Şili’li ünlü yazar Luis Sepulveda’nın bu kitabı, kısa sürede 12 dile çevrilip dünyada bir milyonun üzerinde satış yaptı. Bir kedi ile yavru bir martı arasındaki inanılmaz sevgi ve dostluğu, alabildiğine sıcak bir anlatımla sunan Sepulveda’nın bu kitabını çocuklar kadar büyüklerin de keyifle okuyacağından hiç kuşkumuz yok.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
İsmail özbakış
İsmail özbakış
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okuduğum en iyi kitaplardan birtanesiydi. Özet de başarılı olmuş tşk ederiz başarılar 💯👍

Ali
Ali
Ziyaretçi
1 yıl önce

muhteşem bir eser okunmalı.

Dila
Dila
Ziyaretçi
10 ay önce

Yarın okulda değerlendirilmesi yapılacak ama öğretmen bir ortaokul çocuğu için fazla ödev veriyor.

Betül
Betül
Ziyaretçi
2 ay önce

cok tesekkur ederim ❤️❤️❤️

Sosyal Medya

787BeğenenlerBeğen
4,131TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
55AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Kar

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular