Ana SayfaÇocukHaritada Kaybolmak

Haritada Kaybolmak

Haritada Kaybolmak – Vladimir Tumanov

Tür:Çocuk
Yazar:Vladimir Tumanov
Yayınlanma Tarihi:2006
Yayınevi:Günışığı Kitaplığı
Karakterler

Chris Alt: Henüz on iki yaşındadır. Francis’in abisidir. Bilmeceyi bilemeyerek yetmişli yaşlara kadar ulaşmıştır.

Francis Alt: On bir yaşlarında ve meraklı bir karakterdir. Dükkânda şeker sandığı şeyleri ilk bulup yemeye başlayan kişidir.

Bay Alt: Chris ve Francis’in babasıdır.

Bayan Alt: Chris ve Francis’in annesidir.

Wrangel: Kötü karakterleri bir TV kanal müdürüdür. Alt kardeşlerin Tv’de başından geçenleri anlatmasını ister. Teklifi kabul edilmeyince, ellerinde ki haritayı çalmaya çalışır.

Ted ile Ned: Wrangel’in yardımcılarıdır.

Diğer karakterler: Hırçın Marvin, Sulugöz Teresa

Konusu

Haritada Kaybolmak, okuyucularını zamanın uçup gittiği bir dünya turuna çıkarıyor. İpuçları olan ülkeler dünya atlasının yardımıyla bulmaya çalışan romanın kahramanları, okyanusları, dağları ve kıtaları aştığı olaylar konu ediniyor.

Haritada Kaybolmak Özeti

Yağmurlu bir günde sığınmak için girdikleri ve personel bulamayınca birkaç saat orada kalmak zorunda kaldıkları Chargin Hobby ve Weird Sorts mağazasına giderek ilgilendikleri eşyalara yönelirler. Yorucu bir günün ardından buldukları bir kâse şekeri yutan Chris ve kardeşi Francis, başlarına ne geleceğini bilselerdi o şekerleri asla yemezlerdi. Dükkân sahibi bir süre sonra ortaya çıktığında çocuklardan sadece bir harita seçmelerini ister. Ateş, su, toprak ve hava… Çocuklar toprağı seçer. Ve toplam on bilmeceyi de çözmeleri gerekiyor. Bilmeceler çözülmek zorundaydı çünkü çözmedikleri her gün için bir yaş daha yaşlanıyorlardı. Küçük kardeşlerin anne ve babası bu duruma oldukça şaşırmış ve ne yapacaklarını bilememişlerdi. Bugün alınan giysiler ertesi gün çocuklara çok dar gelir. Ve bu hızlı büyüyen çocuklar, arkadaşları tarafından da tuhaf karşılanmaya başlanır. Ve harita o kadar farklı bir işleyişe sahipti ki bulmacanın ne zaman geleceğini tahmin etmek nerdeyse imkânsızdı.

Çocuklar en büyük yardımlardan birini şehir kütüphanesindeki coğrafya kitaplarından alır. Çok fazla şüphe uyandırsalar da yapabilecekleri bir şey yoktu. Nitekim bir gün kütüphanede bilmeceyle uğraşırken Wrangel James adında bir televizyon program yapımcısı ile karşılaşırlar.

Wrangel, televizyonun karşısına geçip tuhaf hikâyelerini anlatmaları için büyük miktarda para teklif etmişti. Ancak bu oyunda bir kural var, bu haritadaki olağanüstü sırları kimseye açıklamamak. Aksi takdirde bu lanet siz ölene kadar sizinle devam edecektir. Reddetmeye dayanamayan yaşlı Wrangel, korumaları Ned ve Teddy’yi Alt’ın evine yollar ve evlerini büyük bir yıkımla terk eder. Ormanlık bir alanda kendilerine ait bir kulübeye sığınan Alt kardeşler, ne yazık ki burada da Ned ve Teddy’nin gazabına uğrarlar. Ancak ormanda uzun süre saklanmayı başarır.

Garip bir şekilde, Chargin Hobby & Weird Assortment mağazasında Sulu gözlü Teresa, Happy Joel, Shrewd Marvin ve Tim Wandering’in enkarnasyonlarıyla karşılaşıyorlardı. Aslına bakılırsa, önce sarı kamyonetiyle Mutlu Joel, Orman’daki gizli eviyle Kurnaz Marvin yardım etmişti. Ne kadar saklansalar da sonunda tekrar bulunurlar. Ve bir gün, aniden, Sulu Göz Teresa ile tanıştı ve onun evinde saklanmaya başlarlar. Elbette iki kardeş de epey yaşlanmıştı. Aslında, Chris artık nefes bile alamıyordu. Ancak bulmacanın sonunda çözülmesi gereken sihirli kelimeler vardı. Umudun olduğu yerde, sonunu getiren bir kahraman da vardır. Bu hikâyenin son kahramanı Gezgin Tim’di.

Haritada Kaybolmak – Kitap Açıklaması

Coğrafya hiç de sıkıcı değil!

Vladimir Tumanov’un dünyada ilk kez Türkiye’de yayımlanan romanı Haritada Kaybolmak, okurlarını zamanın nasıl aktığı anlaşılmayan bir dünya turuna çıkarıyor. İpuçları verilen ülkeler, dünya atlası yardımıyla bulundukça roman kahramanları, okyanusları, dağları, kıtaları aşıyor! Günışığı Kitaplığı’nın 20. yılında, 90. baskıya ulaşan benzersiz roman, yenilenen tasarımı, tanınmış sanatçı Sadi Güran’ın özgün desenleri ve kalın kapaklı özel baskısıyla şimdi daha da heyecan verici. Dakikaların hayati önem taşıdığı soluksuz macera, desenlerin siyah-beyaz yer aldığı baskısıyla da okurlarının gözdesi olmaya devam ediyor.

Chris ve Francis, yeni taşındıkları şehre alışmaya çalışan iki kardeştir. Bir gün yağmura yakalanınca, tuhaf nesnelerle dolu bir dükkâna sığınırlar. Bir kutu şekeri gizlice mideye indirirler ve dünyaları altüst olur. Bedenlerinde akıl almaz bir değişim başlamıştır… Bunu durdurabilmenin tek yolu, sihirli bir haritada beliren on soruya doğru cevap verebilmeleridir. Ama baş belası bir gazeteci peşlerine takılınca, cevaplara ulaşmak iyice çıkmaza girer!

(Tanıtım Bülteninden)

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Hiranur
Hiranur
Ziyaretçi
2 yıl önce

Ben bu kitabı okudum ve bayıldım çok güzel bir kitap Vladimir Tumanov’a teşekkür ediyorum iyiki kitabı yazmış ve biz şimdi okuyabiliyoruz ❤️💕😁🤗☺️En son 2 yıl önce, Hiranur tarafından düzenlendi
Zeynep
Zeynep
Ziyaretçi
1 yıl önce

Yarın bu kitabın sınavı var kitabı almadım özetini okudum iki kere karakterlerin adını unutuyorum dua edin sınavdan yüksek alayım karakterlerin adı hariç herşey kolay geçiyor kitabı denemek istiyorum görüşmek üzere🤗

Daisyy
Daisyy
Ziyaretçi
1 yıl önce

Allah razı olsun

Behra
Behra
Ziyaretçi
1 yıl önce

Tam olarak bir özet değil. Yarın bu kitaptan sınavımız var. Kştabı bitiremediğim için geldim. Yinede teşekkürler

Aden
Aden
Ziyaretçi
1 yıl önce

Kitap sınavım haftaya salı günü okumak istemiyor offf

Arda
Arda
Ziyaretçi
Yanıtla  Aden
1 yıl önce

5yıl sonra:keşke okuyaydım

Bade
Bade
Ziyaretçi
27 gün önce

Kitap çok güzel bir kitap mutlaka okumalısınız

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular