Ana SayfaÇocukSadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu – Eleanor Coerr

Tür:Çocuk
Yazar: Eleanor Coerr
Yayınlanma Tarihi:1977
Yayınevi:Beyaz Balina Yayınları
Karakterler

Sadako: 1945 yılında yaşanan atom bombalaması sırasında henüz daha iki yaşında olan bir kız çocuğudur. On iki yaşlarına geldiğinde bir anda hastalanır ve lösemi teşhisi konur. Buna rağmen hayallerinin peşinde gitmeye çalışır.

Konusu

Kitap, Japonya’da 1943’ten 1955’e kadar yaşamış olan küçük bir kızın gerçek hayat hikâyesine dayanıyor.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Özeti

II. Dünya Savaşı’nı bitirmek için Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından Hiroşima’ya atom bombası atıldığında küçük kız Hiroşima’da yaşıyordu. Sadako Sasaki, atom bombasının yaydığı radyasyon sonucu 10 yıl sonra ölür. Sadako’nun cesareti onu Japon çocukların gözünde bir kahraman yapar.

1954’te bir Ağustos sabahı, Sadako giyinir giymez dışarı koşar. Japonya’nın sabah güneşi siyah saçlarında parıldıyordu. Gökyüzü maviydi, buluttan eser yoktu. Bu aslında iyiye işaretti. Sadako her zaman bir şans olacağını umardı. Eve döndüğünde kız kardeşini ve iki erkek kardeşini hala mışıl mışıl uyurken bulur. Sadako başka birçok iyi şans işareti bulur, ancak bu iyi şans işaretleri kötüden daha da kötüye gitmişti.

Sadako okulun atletizm takımındaydı ve yarışmıştı. Yarışın sonunda, bambu sınıfından öğrenciler ondan Sadako’nun atletizm takımına katılmasını ister ve Sadako kabul eder. İkinci yarışta Sadoko yedekteydi. Sıra Sadoko’ya gelir. Sadako yarışı bitirdikten sonra başı dönmeye ve bayılmaya başlar. Hemen doktora götürürler. Sadoka atom bombası yüzünden lösemi hastası olur. Sadoko bu üzücü haberi öğrendiğinde çok üzülür.

‘Kâğıttan Bin Turna Kuşu’ efsanesi der ki: Bir insan kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileği kabul olurmuş. Bunun üzerine Sadako ümidi kaybetmeyip kâğıttan 1000 turna kuşu yapmaya başladı

Ne yazık ki, bu küçük Japon kızının yaşamı 1000 turnayı katlamaya yetmeyecek ve 25 Ekim 1955 günü 644. turnayı katlarken hayata gözlerini yumacaktır. Yine de arkadaşları, eksik kalan 356 turnayı katlayıp onun için kâğıttan turna kuşu kulübü düzenlemişlerdir. Turna kuşu, o zamandan beri barışın simgesidir.

Sadako Sasaki anısına Hiroşima’da bir anıt yapılmıştır ve ABD’de Seattle Barış Parkı’nda bir heykeli bulunur, elinde ise kâğıttan altın turna kuşu vardır.

Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu – Kitap Açıklaması

Sadako Sasaki… Hiroşimalı binlerce küçük kızdan biri. 1945’te iki yaşındaymış. Yaralanmamış, hastalanmamış. Okuluna gidiyormuş güzel güzel. Yıllar geçmiş. Sadako, kentinin her gün biraz daha düzeldiğini, yeni yapılar yapıldığını görmüş. On iki yaşındayken birden hastalanmış. Radyasyonun vücutta yarattığı onulmaz bir hastalıkmış bu. Doktorlar, uzmanlar incelemişler, kurtuluş olmadığını anlamışlar. On ikisindeki Sadako ölecek!.. Kendi de biliyor bunu! Ama japon geleneğine göre kağıttan bir turna kuşu yapan bir kişinin dileği muhakkak gerçekleşir. Sadako’ya oyalanması için bu inancı veriyor çevresi. Mektuplar alıyor bu konuda. Sadako, hasta yatağında başlıyor kağıttan turnalar yapmaya. Çok uğraştım ben, yapamadım o kuşları. Bir, iki, üç kez katlıyorsun, kıvırıyorsun, derken bir turna çıkıyor ortaya.

Like
Love
Care
Haha
Wow
Sad
Angry
KitapDiyarı
KitapDiyarı
İnsan her şeyi anlatamaz, zaten kelimeler de her şeyi anlatmaya yetmez.

BENZER KONULAR

YORUMLAR

Abone ol
Bildir
guest
7 Yorum
En eski
En yeni En çok oy alan
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Guzel
Guzel
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok uzun olmuş daha kısa yaparsınız sevinirim ama güzel

Çirkin
Çirkin
Ziyaretçi
Yanıtla  Guzel
1 yıl önce

Kısa olmasında ki amaç ne olabilir ki kitabı anlamak için kitabı okumak gerekiyor ve burası da kitap hakkında bilgi verip satın almana teşvik ediyor farkındaysan 🤣

Liva
Liva
Ziyaretçi
Yanıtla  Guzel
4 ay önce

Bencede biraz daha kısa olsa daha iyi olur du<3

Sevinç
Sevinç
Ziyaretçi
1 yıl önce

Biraz daha ayrıntılı olsa :S

Mine
Mine
Ziyaretçi
1 yıl önce

Çok güzel olmuş elinize emeğinize sağlık çok işime yaradı. alıcam

Aras
Aras
Ziyaretçi
5 ay önce

dünyanın en iyi kitabı sadalo dur 100/100

nasretin
nasretin
Ziyaretçi
5 ay önce

kitabı iki kez bitirdim ama hala özetini okuyorum ve bundan sınav olacağım 

Sosyal Medya

789BeğenenlerBeğen
4,101TakipçilerTakip Et
21TakipçilerTakip Et
22TakipçilerTakip Et
54AboneAbone Ol

Günün Kitabı

Editör Seçimleri

Popüler Konular

Son Konular